1435/FB2/415/27a/07/ES - Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku dotyczącego udziału w konferencji szkoleniowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lipca 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1435/FB2/415/27a/07/ES Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku dotyczącego udziału w konferencji szkoleniowej.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z Pani wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte we wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jest Pani lekarzem prowadzącym indywidualną praktykę lekarską. Zwraca się Pani z zapytaniem, czy opłatę za udział w konferencji szkoleniowej należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu miesiąca, w którym dokonała Pani faktycznie opłaty, czy też do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu, w którym otrzymała Pani rachunek. Pani zdaniem kwota poniesionego wydatku powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu faktycznego wniesienia zapłaty.

W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy prawa: art. 22 ust. 1, 4, 5d, 6 oraz art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Według art. 22 ust. 1 w/cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Wyrażenie "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, że aby można było uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu, to między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, a mianowicie gdy poniesiony wydatek powoduje powstanie lub powiększenie przychodu. Wynika z tego, że podatnik może odliczyć od przychodów wszelkie koszty bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich poniesienie decyduje o wielkości przychodu. Koszty uzyskania przychodów u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą być ewidencjonowane metodą kasową lub memoriałową.

W myśl ogólnej zasady zawartej w przepisie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (metoda kasowa). Wybór tej metody oznacza, że wydatki zaliczane są do kosztów według daty ich poniesienia, bez względu na to, jakiego okresu dotyczą.

Odrębna metoda została określona w art. 22 ust. 5 ustawy, zgodnie z którym u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe), koszty uzyskania przychodów objęte tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą (metoda memoriałowa), tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Zgodnie z art. 22 ust. 5d za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Stosownie do art. 22 ust. 6 ustawy zasada określona w ust. 5 ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem ze stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego. W związku z powyższym sam podatnik dokonuje wyboru sposobu rozliczania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów poniesionych wydatków, przy czym raz wybraną metodę ewidencji kosztów należy stosować stale, w każdym roku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w stosunku do wszystkich kosztów.

Zatem, przyjmując, iż dotychczas stosowała Pani metodę kasową, koszty należy ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w momencie ich poniesienia. Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl