1435/DP1/423-14/06/EF - Sposób sporządzania informacji CIT-ST.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście 1435/DP1/423-14/06/EF Sposób sporządzania informacji CIT-ST.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 lutego 2006 r. (data wpływu 10 marca 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki w części dotyczącej poprawności sporządzenia informacji CIT -ST do zeznania podatkowego za rok 2005

postanawia

nie potwierdzić stanowiska podatnika.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w tej części wniosku stanu faktycznego wynika, iż w roku podatkowym od dnia 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. Spółka posiadała wyodrębniony organizacyjnie Oddział na terenie województwa podlaskiego w Białymstoku. W Spółce część pracowników jest zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zatrudnienie w Spółce w roku 2005 przedstawiało się następująco:

a)

biuro w Warszawie - przeciętne zatrudnienie w roku 2005 - 1,08 osoby,

b)

biuro w Białymstoku - przeciętne zatrudnienie w roku 2005 - 8,08 osoby.

Podatnik jest zdania, iż prawidłowo sporządził informację CIT-ST do zeznania podatkowego za 2005 r. ustalając, iż w jej Oddziale w Białymstoku było zatrudnionych 8 osób (do dnia 2 grudnia 2005 r. mieściła się tam siedziba Spółki), co stanowi 88,9% udziału do zatrudnionych ogółem w Spółce. Strona uznała, że prawidłowo dokonała wyliczenia zatrudnienia za rok 2005, nie uwzględniając przy tym wymiaru czasu pracy poszczególnych pracowników oraz podając liczbę osób zatrudnionych po odrzuceniu wszelkich końcówek.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w nawiązaniu do art. 10 ust. 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2003 r. Nr 203, poz. 1966 z późn. zm.) podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiaząni załączać do zeznania informacje zawierające wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach), w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpłatach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z § 5 rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 224, poz. 2228) liczbę osób zatrudnionych w zakładzie (oddziale) podatnika ustala się zgodnie z zasadami metodycznymi statystyki, określonymi w zarządzeniu Nr 45 z dnia 28 grudnia 1993 r. Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie zasad metodycznych statystyki zatrudnienia, wynagrodzeń i warunków pracy (Dz. Urz. GUS Nr 23, poz. 130). Zasady zawarte w Rozdziale I Części A pkt 20 i pkt 21 określają stan ewidencyjny zatrudnionych ujętych w ewidencji pracy w danym dniu. Dniem tym może być, zgodnie z powołanym wyżej Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. (§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. a) ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym.

Stan ewidencyjny obejmuje wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, bez względu na okresową nieobecność w pracy (np. urlop, zwolnienie lekarskie). Istnieją przypadki, gdy nie uwzględnia się w ewidencji pracowników, mimo nierozwiązania z nimi stosunku pracy. Dotyczy to, np. kobiet korzystających z urlopów wychowawczych i osób otrzymujących świadczenia rehabilitacyjne i osób otrzymujących świadczenia rehabilitacyjne. Nie ujmuje się w ewidencji także osób korzystających z urlopów bezpłatnych powyżej 3 miesięcy. Osoby zatrudnione w dwóch lub więcej miejscach pracy składają oświadczenie określające, które miejsce pracy uważają za główne, przyjmując jako kryterium wymiar godzin, a w przypadku równej liczby godzin - kwotę wynagrodzenia.

Informacje takie pozwalają na ustalenie miejsca zatrudnienia osób fizycznych na określony dzień bez przeliczania ich na pełne etaty (każda osoba pracująca jest ujmowana w statystyce stanu zatrudnienia tylko jeden raz).

W związku z powyższą zasadą stan zatrudnienia powinien być ujęty w osobach fizycznych. Słuszne jest zatem odrzucenie wszelkich końcówek przy wyliczeniu osób zatrudnionych na ostatni dzień 2005 r. Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w części F informacji CIT-ST procentowy udział zatrudnionych wyraża się w procentach i zaokrągla do dwóch miejsc po przecinku.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym Spółka prawidłowo wskazała w informacji CIT-ST na ostatni dzień 2005 r. - 8 osób zatrudnionych w Oddziale w Białymstoku, natomiast procentowy udział w liczbie ogółem zatrudnionych powinien być zaokrąglony do dwóch miejsc po przecinku, a nie do jednego - jak podano we wniosku.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że przedmiotem rozpatrywania jest stan faktyczny przedstawiony we wniosku, natomiast załączniki do wniosku nie podlegają analizie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl