1434/S-SM/Rek.88/07/DR - Zwolnienie od podatku spadkowego w przypadku nabycia praw do spadku wskutek śmierci matki w 2006 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Praga 1434/S-SM/Rek.88/07/DR Zwolnienie od podatku spadkowego w przypadku nabycia praw do spadku wskutek śmierci matki w 2006 r.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 marca 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

POSTANAWIA

uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 13 marca 2007 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wskutek śmierci Matki we wrześniu 2006 r. nabył Pan prawo do spadku, w skład którego wchodzi między innymi lokal mieszkalny. Aktualnie wyznaczony jest termin posiedzenia sądu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku. W związku z tym wnosi Pan o udzielenie odpowiedzi czy może Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku spadkowego na zasadach, o jakich mowa w przepisie art. 4a znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W opinii Pana nabycie, o którym mowa zwolnienie jest z podatku spadkowego z uwagi na art. 3 ust 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dokonując oceny stanu faktycznego należy stwierdzić, że zmiany w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142 poz. 1514 wprowadzone ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz. U. Nr 222 poz. 1629), dotyczące zwolnienia od podatku osób najbliższych, weszły w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. i mają zastosowanie do tych przypadków, w których nieodpłatne nabycie rzeczy i praw majątkowych nastąpiło po 1 stycznia 2007 r. Przepisy ww. ustawy nie zawierają własnej definicji nabycia spadku, a zatem należy stosować przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art. 925 k.c. spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, zaś zgodnie z art. 924 k.c. chwilą otwarcia spadku jest data zgonu spadkodawcy.

W myśl art. 3 ust 1 w/cyt ustawy ustawodawca sformułował ogólną regułę przepisów przejściowych, zgodnie z którą do nabycia rzeczy i praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy o której mowa stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed zmianą, zatem nabycie praw majątkowych tytułem spadku przed 1 stycznia 2007 r. podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, określonych w powołanej ustawie z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku i skali podatkowej dla danej grupy podatkowej. W myśl art. 3 ust 2 cyt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn określony jest wyjątek od ww. powołanej ogólnej zasady zgodnie z którym przepis art. 4 ust 4 ustawy w nowym brzmieniu nadanym ustawą, o której mowa ma zastosowanie również do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło po 12 maja 2006 r. Powołany przepis przejściowy art. 3 ust 2 ustawy wyznacza wpływ nowej ustawy na stosunki prawne powstałe pod działaniem ustawy dotychczasowej, tylko w zakresie norm, określonych w art. 4 ust 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, co oznacza stosowanie z mocą wsteczną od dnia 12 maja 2006 r. jedynie tej regulacji. Treść przepisu art. 4 ust 4 ustawy przed zmianą i po zmianie określa wyłącznie katalog podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnień i ulg podatkowych obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. dla obywateli państw UE, którzy nabyli majątek po 12 maja 2006 r. i nie zgłosili go do opodatkowania (nie objęły ich przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników - Dz. U. Nr 73 poz. 506), które obowiązywało w okresie 13 maja 2006 r. do 31 grudnia 2006 r. Jest to przepis o charakterze warunkowym, który przyznaje możliwość korzystania ze zwolnień określonych w ustawie, o ile nabywcy wymienieni są w tym przepisie.

Nie stanowi podstawy prawnej do stosowania innych przepisów ustawy, w tym w nim wymienionych, które wprowadzają zwolnienia i ulgi podatkowe. Jednocześnie nie można uznać, że stanowi on o wcześniejszym wejściu w życie art. 4 ust 1 i art. 4a ustawy, skoro przepisy intertemporalne nie nadały im takiej mocy. Jak wynika z powyższego nabycie przez Pana spadku nastąpiło w 2006 r., a zatem brak jest podstaw prawnych aby uznać, że może Pan korzystać ze zwolnienia od opodatkowania o którym mowa w art. 4a znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Powyższa interpretacja wydana została w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl