1434/PV/443-57a/05/ST - Czy podatnik ma prawo do zwrotu podatku od towarów i usług na rachunek bankowy, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonuje czynności opodatkowanych i przenosi podatek naliczony na następny okres rozliczeniowy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Praga 1434/PV/443-57a/05/ST Czy podatnik ma prawo do zwrotu podatku od towarów i usług na rachunek bankowy, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonuje czynności opodatkowanych i przenosi podatek naliczony na następny okres rozliczeniowy?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 marca 2005 r. w części dotyczącej pytania Nr 2 o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

uznaje wyrażone we wniosku stanowisko za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21 marca 2005 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w części dotyczącej zwrotu podatku na rachunek bankowy, gdy w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonuje czynności opodatkowanych i przenosi podatek naliczony na następny okres rozliczeniowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka będzie prowadzić działalność gospodarczą polegającą na druku czasopism dla firm wydawniczych. Działalność ta prowadzona będzie na terenie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na podstawie uzyskanego zezwolenia udzielonego przez Ministra Gospodarki. W tym celu na terenie strefy nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu i przystąpiła do budowy drukarni oraz wyposażania jej w niezbędne maszyny i urządzenia. Zakup wymienionego wyposażenia drukarni następuje od podmiotów z Unii Europejskiej. Dokonywane są również inne zakupy towarów i usług związanych z realizacją inwestycji (np. usługi budowlane, projektowe, inżynieryjne itp.). Działalność gospodarczą Spółka rozpocznie po zakończeniu inwestycji. Z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w tym dokonywanych z tego tytułu zaliczek występuje o zwrot nadwyżki podatku naliczonego na rachunek bankowy.

Zdaniem Spółki, w przypadku, gdy nie wykonuje ona w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych, prawo do ubiegania się o zwrot podatku naliczonego wykazanego w tym okresie powstaje w następnym okresie rozliczeniowym, niezależnie od faktu, czy w tym okresie Spółka wykona czynności opodatkowane.

W świetle opisanego wyżej stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Stosownie do art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, że zasadniczą przesłanką warunkującą możliwość ubiegania się o bezpośredni zwrot podatku jest wystąpienie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w związku z tym nie dokonując, zarówno w danym jak i w następnym okresie rozliczeniowym, czynności podlegających opodatkowaniu powodujących powstanie podatku należnego, podatnik nie nabywa prawa do ubiegania się o zwrot na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążące dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl