1434/PP/423-25/07/AC - Podwyższenie kapitału zakładowego spółki w wyniku wniesionego wkładu niepieniężnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Praga 1434/PP/423-25/07/AC Podwyższenie kapitału zakładowego spółki w wyniku wniesionego wkładu niepieniężnego.

"(...) czy Spółka z o.o. w której w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego objętego za wkład niepieniężny w formie całego przedsiębiorstwa pojawia się nadwyżka wartości wnoszonego wkładu nad wartością wydanych udziałów (tzw. agio) uzyskuje przychód podatkowy, jeżeli nadwyżka ta zwiększy kapitał zapasowy Spółki? Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka planuje dokonać podwyższenia swego kapitału poprzez wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci całego przedsiębiorstwa dotychczasowego Wspólnika będącego osobą prawną, przy czym wartość wnoszonego jako wkład niepieniężny przedsiębiorstwa będzie wyższa niż wartość nominalna objętych udziałów. Spowoduje to w konsekwencji powstanie nadwyżki (tzw. agio), która zgodnie z zapisem art. 154 ustawy Kodeks spółek handlowych zostanie w całości przekazana na fundusz zapasowy Spółki.

(...) Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) w przypadku spółek z o.o. nie regulują wprost dopuszczalności pokrywania agio wkładami niepieniężnymi tzw. agio aportowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (akcyjnego). Oznacza to, że zarówno wkłady pieniężne jak i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego (akcyjnego) nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego. Ponadto, zgodnie z zapisem art. 12 ust. 4 pkt 11 wyżej powołanej ustawy, "do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli wniesienie ich następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy".

Należy przy tym zwrócić uwagę, że użyty przez ustawodawcę zwrot "kwot i wartości" wskazuje, że wyłączone spod opodatkowania jest zarówno agio pieniężne, jak i agio aportowe. W przypadku, gdy powstałe agio, czyli nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów otrzymanych przy ich wydaniu zostanie w całości przekazana na fundusz zapasowy Spółki - na podstawie zapisu art. 154 § 3 ustawy Kodeks spółek handlowych, nie powstaje przychód w rozumieniu prawa podatkowego, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/16