1432/PP/P/440-134/14a/06/DB - Czy płacąc dostawcom za wystawione przez nich faktury nie przelewem, lecz w formie kompensaty wzajemnych należności, podatnik zachowuje prawo do skróconego 25-dniowego terminu zwrotu VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany 1432/PP/P/440-134/14a/06/DB Czy płacąc dostawcom za wystawione przez nich faktury nie przelewem, lecz w formie kompensaty wzajemnych należności, podatnik zachowuje prawo do skróconego 25-dniowego terminu zwrotu VAT?

Stan faktyczny:

Podatnik występuje do Urzędu Skarbowego o zwrot różnicy podatku od towarów i usług w skróconym terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji, oświadczając, iż kwota podatku naliczonego wynika z faktur w całości zapłaconych bezpośrednio dostawcom faktur. Dotychczas Strona zakładała, że aby uzyskać prawo do wcześniejszego zwrotu podatku VAT, faktury muszą być przez nią zapłacone w całości przelewem. Z tego powodu unikała kompensowania wzajemnych należności z kontrahentami, co stanowiło utrudnienie jej działalności.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika zapłata faktur wobec dostawców, nie przelewem, lecz poprzez skompensowanie wzajemnych należności, nie pozbawia go prawa do ubiegania się o 25 dniowy termin zwrotu podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w ust. 2 ww. przepisu, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty o której mowa w ust. 3 ww. przepisu tj. różnicy podatku podlegającej zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22% - w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z:

1)

faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 86 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.,

2)

dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 i zostały przez podatnika zapłacone,

3)

wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku od tych transakcji.

Jak wynika z przytoczonego wyżej przepisu, podatnik może otrzymać wcześniejszy zwrot (odpowiednio w ciągu 25 dni lub 60 dni) gdy spełni warunki:

-

opłaci wszystkie faktury lub dokumenty celne dokumentujące zakupy rozliczone w deklaracji VAT-7,

-

zapłata za te faktury została dokonana bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem przepisów art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

1.

stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz

2.

jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Przepisy podatkowe nie zawierają jakichkolwiek ograniczeń, co do formy zapłaty należności. Nie ma zatem przeszkód do przyjęcia, że formą zapłaty może być także potrącenie (kompensata).

Wygaśnięcie zobowiązania przez potrącenie, czyli kompensacja wierzytelności, następuje wtedy, gdy dwie osoby są względem siebie dłużnikami i wierzycielami.

Zgodnie z art. 498 k.c. potrącenie wierzytelności daje skutek w postaci wzajemnego ich umorzenia do wysokości wierzytelności niższej. W myśl powyższego przepisu, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoja wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub innym organem państwowym.

Gdyby zamiarem ustawodawcy było wprowadzenie obowiązku regulowania wszystkich należności tylko i wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego w formie przepływów pieniężnych, to zastrzegłby to bezpośrednio w przepisie. Jeżeli ustawodawca odwołał się w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług do określonego przepisu używając zwrotu "z uwzględnieniem przepisów art. 22 ust. 1 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej", to zamiarem ustawodawcy było zastrzeżenie jedynie, że bezpośrednie przepływy pieniężne powinny odbywać się w formie bezgotówkowej. Inne sposoby wykonania zobowiązań skutkujące zapłatą nie zostały wyłączone.

Element bezpośredniości, o którym mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy dotyczy relacji między wystawcą a odbiorcą faktury. A zatem potrącenie będące sposobem rozliczenia wzajemnych należności przedsiębiorców, stanowi formę zapłaty należności, o której mowa w art. 87 ust. 6 pkt ustawy o PTU.

Zatem, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane przez Spółkę w deklaracji dla podatku od towarów i usług wynikają z faktur, które zostały w całości zapłacone poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności pomiędzy wystawcą faktury a Podatnikiem, to Podatnikowi, któremu przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie określonym w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje - na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją - prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl