1432/IPDG2/415/429/63/2007 - Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu użytkowego spółki należy rozliczyć jako przychód spółki?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1432/IPDG2/415/429/63/2007 Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu użytkowego spółki należy rozliczyć jako przychód spółki?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 7 lutego 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w roku 2001 Państwo XXX i Pan YYY nabyli wspólnie nieruchomość - budynek składający się z części mieszkalnej o powierzchni 146,85 m2 oraz piwnicy o powierzchni 42,06m2. Budynek został wniesiony przez małżonków na pokrycie podwyższonych udziałów do wspólnie prowadzonej spółki cywilnej ZZZ (obecnie spółki jawnej). Nieruchomość wynajmowano w ramach działalności spółki. W roku 2004 nieruchomość podzielono na odrębne lokale ustanawiając dla nich również odrębne księgi wieczyste. Powstały w ten sposób trzy odrębne lokale mieszkalne oraz jeden lokal użytkowy. Lokale mieszkalne sprzedano w roku 2004 natomiast lokal użytkowy o powierzchni 42,06m2 w czerwcu 2006 r.

Treść pytania:

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu użytkowego spółki należy rozliczyć jako przychód spółki (z działalności gospodarczej, uwzględniając w kosztach wartość księgową lokalu pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne) czy jako przychód przypisany w odpowiedniej części do każdego ze wspólników i podlegający opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 10% zgodnie z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Stanowisko przedstawione we wniosku:

Według opinii przedstawionej we wniosku przychód ze sprzedaży nieruchomości należy rozliczyć w ramach działalności gospodarczej spółki.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:

Według uregulowań zawartych w przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowanych w Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm., o sposobie opodatkowania przychodów osób fizycznych decyduje właściwe zakwalifikowanie uzyskanego przychodu do jednego ze źródeł wymienionych w art. 10 tej ustawy.

Z treści wniosku wynika, że przedmiotem sprzedaży był lokal użytkowy, wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spółki, zaliczony do majątku firmy i ujęty w odnośnej ewidencji środków trwałych. Lokal ten wydzielono w roku 2004 z nieruchomości łącznej budynku ustanawiając dla niego odrębną księgę wieczystą. W myśl zasady określonej art. 46 kodeksu cywilnego, lokal ten stanowi więc odrębny przedmiot własności.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku, przychód lokalu użytkowego należy przypisać zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodu spółki uzyskanego z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składnika majątkowego ujętego w ewidencji środków trwałych.

Zgodnie z unormowaniem wynikającym z przepisu wynikającego z art. 22 ust. 1 i art. 23 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia lokalu użytkowego, do kosztów zalicza się wartość nabycia odnoszącą się do tego lokalu (wykazaną w prowadzonej ewidencji środków trwałych spółki) pomniejszoną o sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Dochodem każdego ze wspólników będzie natomiast dochód zgodny z przypadającym dla niego udziałem.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż stanowisko wymienione we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 7 lutego 207 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl