1432/IIDG/415-13/07 - Rozliczenie przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów i akcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany 1432/IIDG/415-13/07 Rozliczenie przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów i akcji.

"(...) zwrócił się Pan z wnioskiem o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), dotyczącym prawidłowego rozliczenia przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów albo akcji w spółkach posiadających osobowość prawną, których siedziby znajdują się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającego opodatkowaniu w Polsce zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, od dochodu osiągniętego przez podatnika ze źródła kapitały pieniężne i prawa majątkowe, opodatkowanego na zasadzie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

(...) Podatnik posiada miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W 2003 roku Podatnik objął odpłatnie udziały oraz akcje w spółkach posiadających osobowość prawną, których siedziba znajduje się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Spółka). Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, przychody z tytułu zbycia udziałów (akcji) Spółki (udziały) przez osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają opodatkowaniu w Polsce. W 2007 r. podatnik zbędzie odpłatnie udziały. W wyniku tej transakcji Podatnik poniesie stratę. Jednocześnie w 2007 r. Podatnik osiągnie dochód ze źródła przychodów kapitały pieniężne i prawa majątkowe tj. z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadzie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

(...) Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy pdof jednym z wymienionych źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Pojęcie "kapitały pieniężne" zostało zdefiniowane w art.17 ust.1 pkt 6 lit. a zgodnie, z którym są to m.in. należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z:

a)

odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b)

realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem, o którym mowa powyżej zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 jest różnica z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi w art. 22 ust. 1f lub w art. 23 ust. 1 pkt 38. W myśl art. 30b ust. 5a powołanej wyżej ustawy, jeżeli podatnik o nieograniczonym obowiązku podatkowym osiąga dochody zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. W związku z powyższym Strona jest zobowiązana do wykazania w zeznaniu rocznym PIT-38 przychodów i kosztów uzyskania zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przychodach należy ująć zarówno przychody uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również uzyskane poza granicami kraju. W analogiczny sposób należy postąpić w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób zostanie ustalony wynik finansowy przedmiotowego źródła przychodów. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/56-57