1432/IDG/415/428/167/33/07 - Kwestia statusu działalności jako przedsiębiorcy w związku ze zmianą przepisów prawa podatkowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 marca 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1432/IDG/415/428/167/33/07 Kwestia statusu działalności jako przedsiębiorcy w związku ze zmianą przepisów prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 217 oraz art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 stycznia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznaje Pani stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 22 stycznia 2006 r. przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:

Jako lekarz anestezjolog prowadzi Pani praktykę w swojej specjalizacji od 1996 r.

W początkowym okresie oprócz prowadzonej działalności zatrudniona Pani była również na umowę o pracę. Od 1998 r. utrzymuje się Pani wyłącznie z własnej praktyki współpracując z kilkoma prywatnymi klinikami. Wypłata honorarium za usługi świadczone na rzecz tych klinik następuje co miesiąc po wystawieniu faktury VAT.

Pytanie dotyczy kwestii statusu Pani działalności jako przedsiębiorcy w związku ze zmianą przepisów prawa podatkowego.

Zdaniem Pani, nie utraci Pani statusu przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą ponieważ:

-

ponosi Pani pełną odpowiedzialność wobec pacjenta oraz instytucji, z którymi Pani współpracuje,

-

swoją działalność prowadzi Pani samodzielnie oraz

-

ponosi Pani ryzyko gospodarcze, gdyż uzyskiwany dochód zależy wyłącznie od własnego wkładu pracy.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany należy uznać Pani stanowisko za prawidłowe. Zgodnie z definicją działalności gospodarczej podaną w art. 5a pkt 6 i art. 5b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. pod pojęciem pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć działalność zarobkową:

-

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową

-

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

-

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przy czym działalność ta musi być prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy. Jednocześnie zgodnie z art. 5b ust. 1 z przedmiotowego zakresu pozarolniczej działalności gospodarczej zostały wyłączone czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

-

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

-

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

-

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż spełnienie łącznie trzech wyżej wskazanych przesłanek stanowi okoliczność uniemożliwiającą podatnikowi rozliczanie się na zasadach przewidzianych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego świadczone przez Panią usługi medyczne wykonywane będą we własnym imieniu w sposób ciągły i zorganizowany.

Usługi te będzie Pani wykonywała współpracując z kilkoma prywatnymi klinikami, jednak odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie będzie spoczywała na Pani.

Wobec powyższego, Pani działalność należy uznać za działalność gospodarczą, bowiem w tym przypadku przepis art. 5b ust. 1 nie będzie miał zastosowania, zaś wynagrodzenie za świadczone usługi należy zakwalifikować do źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl