1430/ND/415/2/06/UB - "Trzynastka" wypłacona byłemu pracownikowi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Szydłowcu 1430/ND/415/2/06/UB "Trzynastka" wypłacona byłemu pracownikowi.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z dniem 4 października 2005 r. ustało zatrudnienie pracownika. W dokumentacji pracowniczej znajduje się oświadczenie pracownika o zamieszkaniu poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. W lutym 2006 r. wypłacono byłemu pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne - nagrodę roczną tzw. "trzynastkę". Płatnikowi nie jest wiadome czy były pracownik pozostaje obecnie w jakimkolwiek stosunku pracy.

Według stanowiska płatnika należy przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnić koszty uzyskania przychodu w kwocie 127,82 zł.

(...) Zgodnie z definicją zawartą w art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. O tym czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy (i innych ww. stosunków) decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik, czy też inna osoba nie związana (aktualnie lub w przeszłości) z pracodawcą. Dodatkowe wynagrodzenie roczne może otrzymać wyłącznie pracownik, a zatem stanowią one przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu jak wynagrodzenie.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacone byłemu pracownikowi po jego odejściu z pracy zaliczane jest do przychodów ze stosunku pracy, mimo iż wypłacone zostało po ustaniu tego stosunku. Stosownie więc do art. 32 ust. 2 powołanej wyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., za dochód osiągnięty ze stosunku pracy uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/8/46