1427/ZF/415-10/05 - Podpisywanie deklaracji przez doradcę prowadzącego księgi podatnika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy w Sierpcu 1427/ZF/415-10/05 Podpisywanie deklaracji przez doradcę prowadzącego księgi podatnika.

Pytanie podatnika

1. Czy doradca podatkowy prowadzący jednocześnie biuro rachunkowe może podpisywać sporządzone na podstawie prowadzonych ksiąg i ewidencji deklaracje podatkowe PIT-4 podatnika klienta, jeśli posiada odpowiednie pełnomocnictwo podpisane przez klienta?

2. Czy w pełnomocnictwie należy szczegółowo wymienić każdy rodzaj deklaracji, czy może być sformułowane w sposób bardziej ogólny?

POSTANOWIENIE

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu odmawia uznania stanowiska zawartego we wniosku z dnia 30 maja 2005 r. (data złożenia w Urzędzie 2 czerwca 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej podpisywania przez doradcę podatkowego deklaracji PIT-4.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sierpcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego m. in. w kwestii dotyczącej podpisywania przez doradcę podatkowego deklaracji PIT-4.Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Spółka zleciła prowadzenie ksiąg podatkowych, wyliczanie zobowiązań i składanie deklaracji wyspecjalizowanemu biuru rachunkowemu, prowadzonemu przez doradcę podatkowego wpisanego na listę Ministra Finansów. Z zawartej umowy wynika, że doradca ma prawo podpisywać za spółkę deklaracje i składać je do Urzędu Skarbowego. Wnioskodawca wystąpił z pytaniem:

1. Czy doradca podatkowy prowadzący jednocześnie biuro rachunkowe może podpisywać sporządzone na podstawie prowadzonych ksiąg i ewidencji deklaracje podatkowe np. PIT-4 podatnika - klienta, jeśli posiada odpowiednie pełnomocnictwo podpisane przez klienta?

2. Czy musimy w pełnomocnictwie szczegółowo wymienić każdy rodzaj deklaracji, czy może być to sformułowane w sposób bardziej ogólny?

Zdaniem Państwa zgodnie z art. 95 § 1 k.c. z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Zgodnie zaś z art. 95 § 2 k.c. czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Prawo do reprezentowania podatnika przed Urzędem Skarbowym wynika również z dyspozycji art. 137 § 1 Ordynacji podatkowej, gdzie stwierdza się, że pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Doradca podatkowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa. Mając na uwadze powyższe uważacie Państwo, że jeśli upoważnicie doradcę podatkowego do podpisywania w waszym imieniu wszelkich deklaracji, informacji składanych do Urzędu, to deklaracja zostanie złożona prawidłowo, a doradca ma prawo podpisywać za Państwa i złożyć każdą deklarację, czy informację. Zdaniem Państwa nie jest możliwe ani konieczne enumeratywne wymienianie wszystkich deklaracji i informacji, którymi posługuje się podatnik. Biorąc pod uwagę liczne zmiany dokonane przez Ministerstwo Finansów przy szczegółowym pełnomocnictwie traciłoby ono aktualność.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje: W świetle art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.) płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru; jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji.

Ponadto zgodnie z art. 42 ust. 1 powyższej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.

Jak stanowi art. 45b pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory: deklaracji i informacji, o których mowa w art. 28 ust. 4, art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1, art. 39 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 1 i 2, art. 42a, art. 43 ust. 1 oraz art. 44 ust. 3a i 6. Obowiązujący wzór deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT-4), stanowi załącznik nr 6 do wydanego na podstawie art. 45b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 224, poz. 2225 z późn. zm.). Zgodnie z obowiązującym aktualnie wzorem pole "E" deklaracji PIT- 4 "Oświadczenie płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku" wymaga złożenia oświadczenia następującej treści "Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za uchybienie obowiązkom płatnika" oraz umieszczenia podpisu (i pieczątki) osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku.

Jak stanowi art. 31 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60) osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu stoi na stanowisku, że doradca podatkowy mógłby podpisywać deklarację PIT-4, o ile Spółka powierzyłaby mu obowiązki związane z obliczeniem i pobraniem podatku. Obowiązki te powinny w sposób nie budzący wątpliwości wynikać z umowy zawartej pomiędzy Spółką i doradcą podatkowym. Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uznał, że stanowisko zajęte we wniosku jest nieprawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl