1425/033/415/29/05/MB - Dokumentowanie transakcji za pomocą umowy cywilnoprawnej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 13 grudnia 2005 r. Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu 1425/033/415/29/05/MB Dokumentowanie transakcji za pomocą umowy cywilnoprawnej

Pytanie podatnika

Czy umowa cywilno-prawna zawarta na zakup drewna osikowego od rolników nie będących podatnikami vat jest dowodem księgowym będącym podstawą do zapisów w księdze przychodów i rozchodów mimo, iż nie jest wymieniona w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako dowody księgowe będące podstawą zapisów.

Wnioskiem z dnia 28.09.2005 r. uzupełnionym 28.10.2005 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem, czy umowa cywilno - prawna zawarta na zakup drewna osikowego od rolników nie będących podatnikami VAT jest dowodem księgowym będącym podstawą do zapisów w księdze przychodów i rozchodów mimo, iż nie jest wymieniona w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako dowody księgowe będące podstawą zapisów.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Prowadząc działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej drewna zakupuje Pan drewno osikowe od rolników. Postanowieniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu nr 1425/033/415/13/2005/MB z dnia 30.06.2005 r. w sprawie dokumentowania zakupu drewna osikowego w stanie nieprzerobionym od rolników posiadających las poprzez wystawianie dowodów wewnętrznych uznano Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 16.05.2005 r. za nieprawidłowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu utrzymał w mocy w/wym. postanowienie. W związku z powyższym uważa Pan, że w księdze będzie uwzględniona sprzedaż oraz odprowadzony VAT, natomiast po stronie zakupu nie będzie śladu po zakupie drewna osikowego. Fakt dokumentowania zakupu drewna osikowego od rolników na podstawie umów kupna sprzedaży nie jest dla Pana firmy zadawalający, ponieważ nie są one postawą do zapisów w księdze.

Nadmienia Pan jednocześnie, że aktualnie nie jest w stosunku do Pana osoby w przedmiotowej sprawie prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed Sądami Administracyjnymi.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

Stosownie do § 12 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

a) faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub

b) inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające, co najmniej:

c) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

d) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarczy podanie jednej daty,

e) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych, podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów dopuszcza dokumentowanie faktu dokonywania operacji gospodarczych za pomocą innych dowodów, zatem również cywilno-prawne umowy kupna - sprzedaży, jeśli będą odpowiadać wymogom określonym dla dowodów księgowych, mogą być uznane za taki dowód.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego we wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl