1421/BF/415-94/GJ/06 - Czy w związku ze zmianą definicji działalności gospodarczej w 2007 r. lekarz świadczący usługi lekarskie na podstawie kontraktu dla dwóch ZOZ i spółki z o.o. nie utraci statusu przedsiębiorcy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1421/BF/415-94/GJ/06 Czy w związku ze zmianą definicji działalności gospodarczej w 2007 r. lekarz świadczący usługi lekarskie na podstawie kontraktu dla dwóch ZOZ i spółki z o.o. nie utraci statusu przedsiębiorcy?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) art. 5a pkt 6, art. 5b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 19 grudnia 2006 r. w zakresie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej w związku ze zmianą w 2007 r. definicji działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi lekarskie na podstawie kontraktu dla dwóch Zakładów Opieki Zdrowotnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponosi pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności wobec osób trzecich. Czy w związku ze zmianą definicji działalności gospodarczej w 2007 r. nie utraci statusu przedsiębiorcy?

Stanowisko w sprawie:

Stanowisko wnioskodawcy odpowiada stanowisku Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym lekarze nie stracą statusu przedsiębiorcy.

Ocena prawna stanowiska:

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) wprowadziła od 1 stycznia 2007 r. zmienione przepisy dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z obowiązującym obecnie art. 5a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przez działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

1)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

2)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

3)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskiwane przychody nie są zaliczane do przychodów z pracy i stosunków pokrewnych, z działalności wykonywanej osobiście, z działów specjalnych produkcji rolnej ani z innych źródeł.

Obowiązujący od 1 stycznia 2007 r. art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera modyfikację ww. definicji pozarolniczej działalności gospodarczej. Według tego przepisu za działalność gospodarczą nie uznaje się wykonywanych czynności, jeżeli jednocześnie spełnione są następujące warunki:

-

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

-

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

-

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Aby wykluczyć określone działania z zakresu działalności gospodarczej dla celów podatkowych, wszystkie trzy warunki powinny być spełnione łącznie. Niespełnienie przynajmniej jednego z tych kryteriów powoduje, że nie będzie można podważyć charakteru prawnego czynności wykonywanych przez przedsiębiorcę.

Powyższe stanowisko potwierdza resort finansów. Do stwierdzenia, że podatnik świadczący usługi na zasadzie tzw. samozatrudnienia nie wykonuje pozarolniczej działalności gospodarczej konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich przesłanek. Jeśli odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności spoczywa na zleceniobiorcy, to nie można wykluczyć istnienia działalności gospodarczej, nawet jeśli równocześnie spełnione są pozostałe dwie przesłanki. A zatem zmiana w zakresie definicji działalności gospodarczej nie odbiera osobom wykonującym zawody medyczne, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, możliwości świadczenia w ramach tej działalności na podstawie zawartych kontraktów, usług na rzecz szpitali. Osoby te, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie utracą statusu przedsiębiorcy tylko dlatego, że w ramach kontraktu realizują usługi na rzecz szpitali i Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko podatnika wyrażone we wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl