1419/UPP-443-94/06/EN - Rozliczanie VAT metodą proporcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 listopada 2006 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPP-443-94/06/EN Rozliczanie VAT metodą proporcji.

Pytanie podatnika

Czy w przypadku wyliczeń metodą proporcji określoną w art. 90 ustawy należy przyjąć całą kwotę uzyskaną z tytułu sprzedaży w systemie marży czy samą marżę.

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, spółce jawnej X, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2006 r. (data wpływu do U.S. 06.10.2006 r.) o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: Podatnik jest spółką, gdzie jednym z rodzajów przychodów jest sprzedaż samochodów używanych na podstawie faktury VAT marża. Oprócz wymienionej działalności prowadzi również sprzedaż w całości opodatkowaną podatkiem VAT. Obecnie do rocznego obrotu przy sprzedaży w systemie VAT marża ujmowano całą wartość sprzedaży pomniejszoną o podatek VAT. W deklaracjach podatkowych VAT-7 wartość zakupu samochodów używanych wykazywano jako sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. Powodowało to rozliczanie podatku proporcją.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy do obrotu należy przyjąć całą wartość sprzedaży, która stanowi podstawę opodatkowania. Wartość zakupionego samochodu stanowi podstawę do opodatkowania stawką zwolnioną, a marżę opodatkowano stawką 22%. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W ustawie o podatku VAT, poza ogólnymi zasadami opodatkowania przewidziane zostały procedury szczególne w zakresie dostaw, które obejmują m.in. dostawy towarów używanych. Stosownie do art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, podstawą do opodatkowania w takim przypadku jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Zdaniem spółki w oparciu o wyżej wymienione zapisy w ustawie o VAT, do obrotu należy ujmować całą wartość sprzedaży wg faktur VAT marża. Wartość nabycia pojazdu traktować jako sprzedaż zwolnioną a marżę opodatkować stawką 22%.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

- Art. 29 ust. 1, art. 90, art. 120, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z treścią art. 90 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

W sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanego z czynnościami dającymi prawo do odliczenia, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ust. 2 cytowanej ustawy, w myśl którego w takim przypadku podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcję tę ustala się na podstawie rocznych obrotów osiągniętych przez podatnika w roku poprzedzającym rok, w odniesieniu do którego ustalana jest proporcja (art. 90 ust. 3 i 4 ustawy) jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Zgodnie z art. 90 ust. 9 ustawy w przypadku gdy Podatnik uzna, iż w odniesieniu do niego kwota obrotu byłaby niereprezentatywna należy stosować przepis ust. 8 powołanego artykułu. W myśl ust. 8 do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmuje się proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

W przedmiotowym przypadku, Podatnik część sprzedaży opodatkowuje zgodnie z regulacją art. 120 ust. 4, zgodnie z którą podstawą opodatkowania podatkiem jest marża pomniejszona o kwotę podatku.

W związku z tym, iż wątpliwości Podatnika wzbudza kwestia, czy do sprzedaży opodatkowanej, której wartość winna być określona dla potrzeb ustalania proporcji kwoty podatku naliczonego wlicza się całą kwotę uzyskaną z tytułu sprzedaży, czy też samą marżę, należy zastosować przepis art. 90 ust. 4, który dla potrzeb ustalenia właściwej proporcji posługuje się pojęciem obrotu. Zauważyć należy, iż w świetle przepisu art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

W sytuacji przedstawionej przez Spółkę we wniosku mamy do czynienia z regulacją szczególną, zawartą w przepisie art. 120 cytowanej ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania przy dostawie towarów używanych jest kwota marży pomniejszona o kwotę podatku. Jednocześnie w ust. 4 art. 120 cytowanej ustawy określono, że przez marżę rozumie się różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia.

Z powołanych przepisów wynika jednoznacznie, że dostawa towarów używanych jest czynnością opodatkowaną, a podstawą opodatkowania, a zarazem obrotem jest marża pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Zatem, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że w związku z tym, iż w przedmiotowym stanie faktycznym obrotem jest marża - przy ustalaniu struktury sprzedaży, od której uzależniona jest wysokość podatku naliczonego przysługującego do odliczenia, w wartości sprzedaży podlegającej opodatkowaniu należy uwzględnić wyłącznie marżę a nie całą wartość sprzedaży.

Ponadto należy zauważyć, że w deklaracjach VAT-7 Spółka wykazuje kwoty stanowiące wartość zakupu sprzedawanych samochodów jako dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku od towarów i usług. W pozycji 20 deklaracji VAT-7 wykazuje się podstawę opodatkowania a z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług wynika iż tylko marża jest podstawą opodatkowania. Tak więc w deklaracjach podatkowych Spółka powinna wykazywać tylko marżę netto oraz podatek należny od tej marży odpowiednio w rubrykach 28 i 29 deklaracji VAT-7 i zasady wynikające z art. 90 o rozliczaniu proporcją nie będą miały zastosowania. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl