1419/UPO-443-64/06/EN - Czy podlega odliczeniu podatek naliczony z faktury VAT za niezwrócone opakowanie zwrotne?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2006 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPO-443-64/06/EN Czy podlega odliczeniu podatek naliczony z faktury VAT za niezwrócone opakowanie zwrotne?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego spółce X oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2006 r. (data wpływu: 30 czerwca 2006 r.), o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: Spółka X zajmuje się sprzedażą detaliczną art. spożywczo-przemysłowych, a między innymi towarem- butelką piwa w opakowaniu kaucjonowanym. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych jest rejestrowana przy użyciu kas fiskalnych, a pobranie i zwrot kaucji za butelkę jest ewidencjonowana poza funkcjami fiskalnymi /kaucje, gosp.opak./ Butelki jako opakowanie zwrotne kaucjonowane nie jest wliczane do podstawy opodatkowania. Ponadto w transakcjach handlowych osoba fizyczna nie jest zobligowana umową, iż zakupując towar w opakowaniu zwrotnym zwróci to opakowanie w naszej placówce bądź wybierze inną firmę. Producent, hurtownia dostarczając towar w opakowaniu zwrotnym pobiera kaucję. W przypadku nie zwrócenia ich w określonym terminie dostawca zastosuje opodatkowanie stawką podstawową 22%. Problemem dla sprzedawcy detalicznego jest zmiana funkcji prawnej butelki tj. występuje jako: -kaucja / nie podlega opodatkowaniu VAT/, -późniejszym czasie jako opakowanie zwrotne a nie zwrócone podlega przepisom VAT/wg Rozp. Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.

Stanowisko Wnioskodawcy: Jako własne stanowisko Strona podaje, iż podatek VAT naliczony za niezwrócone opakowanie zwrotne nie podlega odliczeniu ponieważ jest związany z obrotem nieopodatkowanym i będzie kosztem uzyskania przychodów.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

- Art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą,

- § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Kaucja - wg "Słownika języka polskiego" (PWN, Warszawa, 1996 r.) - jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. W świetle powyższej definicji należy stwierdzić, iż wydanie opakowania zwrotnego w zamian za kaucję nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Kaucja nie jest formą odpłatności, choć pieniądze rzeczywiście wpłynęły do kasy lub na konto podatnika. Kaucja nie jest jednak własnością u otrzymującego, gdyż w przypadku wypełnienia zobowiązania podlega zwrotowi. Skoro więc opakowania zwrotne nie są sprzedawane w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, ale następuje ich wydanie w zamian za kaucję, zatem czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak wynika z zapisu art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Dla rozliczeń opakowań kaucjonowanych, jako niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, prawidłowym będzie ewidencjonowanie obrotu poza fiskalnymi funkcjami kasy (np wpłata i wypłata gotówki), co nie będzie miało wpływu na wysokość obrotu, a w konsekwencji nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Na podstawie § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, to wartości opakowania nie uwzględnia w treści faktury dokumentującej sprzedaż.

Natomiast w przypadku gdy opakowanie zwrotne nie zostało zwrócone przez nabywcę, to wówczas w myśl § 19 ust. 2 ww. rozporządzenia, sprzedawca jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań- nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60. dnia od dnia wydania opakowań.

Z kolei, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) obowiązuje generalna zasada, wyrażona w art. 22 ust. 1 ustawy, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. W stosunku do podatników podatku dochodowego od osób prawnych analogiczne postanowienia zawiera art. 15 ust. 1 ustawy (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W rozpatrywanej sytuacji należy zauważyć, iż w momencie uiszczenia przez podatnika opłaty kaucyjnej za opakowania zwrotne, pomiędzy poniesionym wydatkiem a osiągniętym przychodem nie zachodzi związek, o którym mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Kaucja bowiem, ze swej istoty, stanowi świadczenie zwrotne. Sytuacja ulegnie jednak zmianie, jeżeli nabywca towaru opakowań tych nie zwróci sprzedawcy. Wówczas bowiem, zgodnie ze wspomnianym § 19 ust. 2 ww. rozporządzenia, dostawca wystawi fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań. Oznacza to, że w takim przypadku własność tych opakowań przejdzie na nabywcę, a w efekcie kwotę wydatków wynikającą z otrzymanej faktury VAT za niezwrócone opakowania kaucyjne nabywca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i tym samym obniżyć kwotę VAT należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT.

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim opakowania zwrotne wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (dostawa towarów), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tak więc stanowisko Strony, iż podatek naliczony z faktury VAT za niezwrócone opakowania zwrotne nie podlega odliczeniu, w przypadku wykonywania czynności opodatkowanych, jest zdaniem Naczelnika tut. Urzędu nieprawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl