1419/UPO-415-PD-5/06/AM/1 - Dotacje ze środków UE do wynagrodzeń i honorariów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UPO-415-PD-5/06/AM/1 Dotacje ze środków UE do wynagrodzeń i honorariów.

"(...) Stowarzyszenie otrzymało bezzwrotną pomoc ze środków Unii Europejskiej w postaci dotacji z budżetu Programu PHARE 2003 i jednocześnie bezpośrednio realizuje cel projektu finansowanego z tych środków. Równocześnie Stowarzyszenie otrzymało bezzwrotną pomoc ze środków Unii Europejskiej w postaci dotacji z budżetu Programu Wspólnoty Europejskiej Sokrates Grundtvig 2 i jednocześnie bezpośrednio realizuje cel projektu finansowanego z tych środków. W ramach realizacji ww. programów będą pokrywane między innymi wynagrodzenia i honoraria osób bezpośrednio zaangażowanych w te projekty i realizujących założony cel powyższych projektów.

(...) Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są otrzymane przez podatnika dochody z tzw. środków pomocowych, o ile dochody łącznie spełniają następujące przesłanki:

- pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z powyższego wynika, że beneficjentem pomocy zagranicznej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, ewentualnie jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, z tym że osoby fizyczne korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 updf pod warunkiem, że bezpośrednio realizują cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż dochody (wynagrodzenia) pracowników sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, na podstawie umów zawartych z podmiotem, który "pierwszy" otrzymał bezzwrotną pomoc, a której przedmiotem jest bezpośrednia realizacja celu programu, wypełniają przesłanki do zastosowania ww. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 cytowanej ustawy.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego uznać należy, iż wymóg bezpośredniej realizacji przez poszczególnych pracowników zatrudnionych przy realizacji - celu Programu PHARE 2003 oraz Programu Wspólnoty Europejskiej Sokrates Grundtvig 2 - został spełniony, gdyż bezpośrednim beneficjentem środków z Unii Europejskiej realizującym cele projektów w ramach ww. programów jest stowarzyszenie.

W związku z powyższym na stowarzyszeniu jako płatniku nie ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconego wynagrodzeń i honorariów finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/28