1419/UEP-436/11/07BK - Czy darowizna udziałów na rzecz synów podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Płocku 1419/UEP-436/11/07BK Czy darowizna udziałów na rzecz synów podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, działając w myśl przepisów art. 14a § 1 i 2 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), w odpowiedzi na zapytanie sformułowane w piśmie z dnia 27 lutego 2007 r. (data wpływu 28 lutego 2007 r.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznać stanowisko przedstawione we wniosku za właściwe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: Wspólnik firmy XXX sp. z o.o. (ojciec) zamierza podarować swoje udziały na rzecz pozostałych wspólników - synów. Umowa darowizny będzie zawarta w formie aktu notarialnego.

2. Przedmiot interpretacji: Zwolnienie od podatku od darowizny. Obowiązek złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych.

3. Stanowisko wnioskodawcy: Darowizna udziałów w spółce dokonana przez ojca na rzecz synów podlega w całości zwolnieniu od podatku od darowizny. Umowy darowizny zawarte w formie aktów notarialnych nie wymagają zgłaszania ich naczelnikowi urzędu skarbowego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do omawianego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy prawa podatkowego: - art. 1 i art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 r. z późn. zm.).

W świetle wymienionych przepisów dokonuje się oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy uznając je za prawidłowe i uzasadnia przy tym w sposób następujący: W myśl art. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny.

Obowiązujące od dnia 1 stycznia 2007 r. przepisy art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn stanowią, iż zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba rodzeństwo ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2. A ponieważ treść wniosku z dnia 27 lutego 2007 r. jednoznacznie wskazuje, że: - stronami umów darowizn będą osoby zaliczone do I grupy podatkowej objętej unormowaniami wyżej wymienionego przepisu, - nabycie tych udziałów nastąpi w formie aktu notarialnego to nabywcy udziałów skorzystają ze zwolnienia z tegoż podatku, co w świetle postanowień art. 4a ust. 4 wskazanej ustawy o podatku od spadków i darowizn sprawi, że nie wystąpi obowiązek zgłaszania tego faktu urzędowi skarbowemu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § pkt 1 powołanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl