1415/POIII/443-9/07/AR - Przekazanie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy w Ostrołęce 1415/POIII/443-9/07/AR Przekazanie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej.

"(...) Pani ... prowadzi przedsiębiorstwo (...). Przedsiębiorstwo to jako całość zamierza przekazać do spółki cywilnej, którą planuje zawiązać ze swoim mężem. Spółka przejmie wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowej firmy i będzie prowadziła działalność gospodarczą w tym samym zakresie co Pani ... jako osoba fizyczna. Przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi przed likwidacją działalności przez Panią ... i po zarejestrowaniu spółki jako podatnika podatku od towarów i usług.

(...) Analizując opisaną sprawę organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy wskazując, że jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa nie zdefiniował co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". W opinii tutejszego organu podatkowego pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. iż zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Przepisy ustawy o podatku VAT nie zawierają również definicji "przedsiębiorstwa", zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (...). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. (...)

Ustawodawca, wskazując w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, że jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, wyraźnie ograniczył stosowanie tej regulacji do przedsiębiorstwa jako całości pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, a nie do jego poszczególnych części. Istotne jest aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Z treści wniosku wynika, że przedmiotem transakcji zbycia jest całe przedsiębiorstwo i w związku z tym, w takim przypadku znajduje zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans.

Z opisanego przez podatnika trybu postępowania w tej sprawie wynika, że wniesienie przedsiębiorstwa do spółki cywilnej nastąpi przed dniem likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo, więc tym samym wartość tego przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 powołanej ustawy "opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu". (...) Jeżeli przekazanie całego przedsiębiorstwa nastąpi przed zaprzestaniem działalności prowadzonej w formie jednoosobowej, wówczas na dzień tego zaprzestania nie wystąpią towary podlegające opodatkowaniu.

Zbycie przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez zbywcę, co pozostaje w zgodzie z zasadą neutralności VAT. Zatem, jeżeli w chwili nabycia składników majątku przedsiębiorstwa, przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na związek ze sprzedażą opodatkowaną, to należy uznać, że późniejsze przekazanie przedsiębiorstwa jako aportu do spółki, nie pozbawia zbywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych składników. Nakłada jednak na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy - obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa. Dlatego tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika, że przekazanie całego przedsiębiorstwa do spółki wyłączone jest spod działania ustawy o VAT, tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem oraz nie wiąże się dla wnoszącego aport z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/12/5-7