1414/DP/415-11/07/KK - Wynagrodzenie wypłacone przez byłego pracodawcę za czas pozostawania bez pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim 1414/DP/415-11/07/KK Wynagrodzenie wypłacone przez byłego pracodawcę za czas pozostawania bez pracy.

"(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że (...) Pan X był zatrudniony na czas nieokreślony w Przedsiębiorstwie "L" Sp. z o.o. (...). Pracodawca rozwiązał z nim, bez zachowania okresu wypowiedzenia, umowę o prace na mocy art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Jednocześnie podatnik zaznacza, że w momencie zwolnienia był przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników L, więc stanowisko jego podlegało szczególnej ochronie ma mocy ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (...). Wobec powyższego podatnik wniósł do Sądu Pracy w Warszawie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę. (...) w Sądzie Rejonowym (...) została zawarta ugoda sądowa pomiędzy Panem X (...) a Przedsiębiorstwem "L" Sp. z o.o. (...). Zgodnie z treścią tej ugody P. "L" Sp. z o.o. zobowiązało się wypłacić w 2006 r. na rzecz podatnika wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, w 2005 r. zwrot kosztów prowadzenia sprawy sądowej oraz w 2005 r. odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę. Ponadto w złożonym wniosku podatnik wyjaśnia, że Trybunał Konstytucyjny RP wydał wyrok w analogicznej sprawie do przedstawionej w jego wniosku (sygn. akt SK 51/06 opublikowany w Dz. U nr 226, poz. 1657). W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 21 ust. 1 pkt 3g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego w ocenie podatnika wypłacone przez byłego pracodawcę w 2006 r. wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy winno być wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

(...) Tutejszy organ podatkowy pragnie zauważyć, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy jedynie odszkodowań otrzymanych na mocy zawartych ugod sądowych, a nie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli jest uzależnienie prawa do zwolnienia od podatku dochodowego odszkodowań w zależności od tego czy zostały one przyznane wyrokiem sądu czy ugodą sądową. W zawartej przez podatnika ugodzie zasądzone jest zarówno wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jak i odszkodowanie. Pojęcia te nie są tożsame.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14.10.1998 r. (II S.A. 1170/98) Sąd stwierdza: "wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy nie można traktować jako odszkodowania za bezprawne rozwiązanie stosunku pracy w trybie i na zasadzie art. 52 § 1 pkt 1 K.p. W art. 56-58 K.p. wprowadzono bowiem rozróżnienie między wynagrodzeniem za czas pozostawania bez pracy a odszkodowaniem. Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługuje wówczas, gdy orzeczono o przywróceniu do pracy, a pracownik podjął pracę w wyniku tego przywrócenia (art. 56 § 1 i 57 § 1 K.p.)".

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jest wypłacane w zamian wynagrodzenia, które pracownik otrzymywałby za wykonywaną pracę, gdyby pracodawca nie rozwiązał umowy o pracę. Zgodnie z art. 51 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia. Sposób obliczenia wynagrodzenia pracownikowi przywróconemu do pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (...).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przyznane na podstawie ugody sądowej nie mieści się w katalogu dochodów wyłączonych z opodatkowania wskazanych w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy wypłacone podatnikowi w 2006 r. w wyniku zawartej ugody podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/10/30-31