1401/PV-II/4407/14-26/07/MC/PV-IV - Czy przy zakończeniu działalności gospodarczej, w której wykorzystywany był samochód osobowy, od którego odliczono 50% podatku VAT, przekazując go na potrzeby osobiste, należy dokonać korekty odliczonego podatku VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/PV-II/4407/14-26/07/MC/PV-IV Czy przy zakończeniu działalności gospodarczej, w której wykorzystywany był samochód osobowy, od którego odliczono 50% podatku VAT, przekazując go na potrzeby osobiste, należy dokonać korekty odliczonego podatku VAT?

.a

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz w związku z art. 4 ust. 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów z dnia 16 marca 2007 r. 1433/NG/GV/443-150/2006/LŚ, wydane w trybie art. 14a § 1 Ordynacji Podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie,

-

postanawia- odmówić zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 27 grudnia 2006 r. Strona wystąpiła o dokonanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Strona chce zakończyć działalność gospodarczą w której wykorzystywany był zakupiony w dniu 7 lutego 2005 r. samochód osobowy. W deklaracji VAT Strona odliczyła kwotę wynoszącą 50% podatku VAT zapłaconego przy zakupie. Przed zamknięciem działalności gospodarczej Strona chce przekazać samochód osobowy na potrzeby osobiste.

Zdaniem Strony powyższe przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie ma potrzeby dokonywania korekty odliczonego podatku VAT.

Postanowieniem z dnia 16 marca 2007 r. Nr 1433/NG/GV/443-150/2006/LŚ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe w kwestii obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.

Na niniejsze postanowienie Strona wniosła zażalenie pismem z dnia 2 kwietnia 2007 r.

Strona podnosi, że wg Urzędu Skarbowego korekta VAT powinna być dokonana ze względu na zmianę przeznaczenia samochodu, bowiem podatnik wykonywał czynności opodatkowane, a będzie wykonywał czynności nieopodatkowane (art. 91 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Natomiast zgodnie z interpretacją podaną w Gazecie Podatkowej z 14 września 2004 r. w oparciu o art. 91 ust. 4 ww. ustawy, taka korekta jest niezbędna gdy środki trwałe są przedmiotem sprzedaży. Strona stwierdza, że nieodpłatne przekazanie samochodu na cele osobiste nie jest sprzedażą, a zatem art. 91 ust. 4-6 ustawy jej nie dotyczy. Ponadto Strona podnosi, że w sprawie nie ma zastosowania art. 91 ust. 7 ustawy, na który powołuje się Urząd Skarbowy, jako że korekta jest niezbędna w sytuacji gdy podatnik miał prawo do obniżenia podatku VAT o całą kwotę naliczonego i skorzystał z takiego obniżenia, a Strona miała prawo do częściowego obniżenia podatku VAT i z niego skorzystała. W związku z powyższym Strona prosi o poinformowanie czy jest zobowiązana do skorygowania deklaracji VAT i zwrotu części odliczonej kwoty.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, zauważa:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 50% (w brzmieniu obowiązującym do 21 sierpnia 2005 r.) kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

W miesiącu lutym 2005 r. Strona nabyła samochód osobowy i z tytułu nabycia samochodu dokonała odliczenia 50% kwoty podatku. W miesiącu lutym 2007 r. Strona przekazała samochód z firmy na potrzeby własne.

Dostawa samochodu została zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), który stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W rozpoznawanej sprawie, po upływie dwóch lat użytkowania samochodu na cele prowadzonej działalności gospodarczej, tj. z chwilą przekazania go na potrzeby osobiste, nastąpiła zmiana jego przeznaczenia ze związanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych na związane z czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług. A zatem zaistniała okoliczność zmieniająca prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego towaru, która stosownie do postanowienia art. 91 ust. 7 ww. ustawy rodzi obowiązek dokonania przez podatnika korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego. Korekty tej dokonuje się według zasad określonych w art. 91 ust. 2-6, ponieważ dotyczy ona środków trwałych podlegających amortyzacji.

Ustawodawca w art. 91 ust. 2 ustawy nałożył obowiązek dokonania korekty w zakresie podatku naliczonego od środków trwałych podlegających amortyzacji przez okres 5 lat, począwszy od roku oddania ich do użytkowania. W przypadku przekazania samochodu na potrzeby osobiste, podatnik ma obowiązek jednorazowo skorygować odliczony podatek w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Rozliczenia jednorazowej korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż (art. 91 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

Przez sprzedaż zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnatrzwspólnotową dostawę towarów.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy... - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Wobec powyższego opisane przez Stronę przekazanie na potrzeby osobiste samochodu uznać należy jako dostawę towarów.

Zatem jeśli dostawa towarów została objęta zwolnieniem podatkowym (jak w rozpatrywanym stanie faktycznym), to do obliczenia kwoty korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tych towarów jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi (art. 91 ust. 6 pkt 2).

Z powyższego wynika, że podatnik zachowuje prawo dokonania odliczenia podatku naliczonego przy zakupie środka trwałego, ale w części dotyczącej okresu wykorzystywania go do celów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast od momentu dokonania przekazania samochodu na potrzeby osobiste bez opodatkowania podatkiem od towarów i usług, podatnik stracił prawo odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego z 5 - letniego okresu korekty.

W sytuacji opisanej przez Stronę powyższe przepisy znajdują zastosowanie, bowiem Strona miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego określonego w art. 86 ust. 3 powołanej ustawy i dokonała takiego obniżenia, a następnie prawo to się zmieniło - zgodnie z postanowieniami art. 91 ust. 7 ustawy.

Przy czym bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest (wbrew stanowisku zawartemu w zażaleniu), że kwota podatku naliczonego związana z nabyciem przedmiotowego samochodu osobowego, o którą podatnik miał prawo obniżyć kwotę podatku należnego, została ograniczona do wysokości 50%, uregulowaniami zawartymi w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik miał bowiem prawo do odliczenia całej tej kwoty, jako, że zakup samochodu służył wyłącznie sprzedaży opodatkowanej.

W związku z powyższym nie są zasadne zarzuty zażalenia.

Końcowo wyjaśnienia wymaga, że na mocy art. 1 pkt 6 w związku z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), od 1 lipca 2007 r. obowiązują nowe zasady udzielania interpretacji w indywidualnych sprawach. Jednakże jak stanowi przepis art. 4 ust. 2 ww. ustawy zmieniającej, w sprawach zmiany lub uchylenia pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wydanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, z tym że wygasają one z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były przedmiotem interpretacji.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl