1401/PV-I/ 4407/14-5/07/JKr - Dostawa prasy w prenumeracie - powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/PV-I/ 4407/14-5/07/JKr Dostawa prasy w prenumeracie - powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT.

DECYZJA

Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1) w związku z art. 239, art. 14a § 4 oraz art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), oraz art. 19 ust. 13 pkt 3 i ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 28 września 2008 r. wniesionego przez X, na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 20 września 2007 r., nr 1471/VUR/443-83/07/MT, w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

postanawia

- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21 czerwca 2007 r. Strona-operator pocztowy zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów art. 19 ust. 13 pkt 3, ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej ustawa o VAT. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona przyjmuje przedpłaty na dostawę prasy w prenumeracie. Opłata za prenumeratę jest wnoszona zarówno w formie gotówkowej jak i bezgotówkowej. W przypadku wnoszenia opłaty w formie bezgotówkowej zdarzają się wypadki, gdy nabywca żąda faktury VAT posiadając jedynie potwierdzenie złożenia przelewu w banku prowadzącym jego rachunek. W takim przypadku jednostka Strony wystawia fakturę VAT na kwotę wskazaną w przelewie.

Strona zwróciła się z pytaniem:

1.

Czy w przypadku posiadania przez prenumeratora potwierdzenia wniesienia opłaty za nabywaną prasę (przed fizycznym uznaniem rachunku Strony), jednostki Poczty mają prawo wystawić faktury VAT?

2.

Czy obowiązek podatkowy w VAT w ww. przypadku powstaje z chwilą otrzymania należności (uznania rachunku bankowego lub fizycznej wpłaty w kasie) czy też z chwilą wystawienia faktury?

Spółka stoi na stanowisku, że obowiązek podatkowy i konieczność wystawienia faktury w przypadku dostawy gazet, magazynów, czasopism oraz książek - w zależności od okoliczności faktycznych - powstaje w następujących terminach:

1.

jeżeli przed wydaniem towaru Strona otrzymała zapłatę (np. w formie dowolnej zaliczki) - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty w zakresie otrzymanej kwoty (z datą powstania obowiązku podatkowego wystawia się wówczas fakturę);

2.

jeżeli jednostka Strony nie otrzymała zapłaty, ale wystawiła fakturę (nawet przez wydaniem towaru) - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury,

3.

jeżeli w terminie 60 dni od daty wydania towaru nie nastąpi ani zapłata, ani wystawienie faktury - obowiązek podatkowy powstaje w 60 dni od dnia wydania towaru.

Przedstawiając powyższe Strona uznała, że jednostki Poczty Polskiej mają prawo wystawić fakturę przed uznaniem rachunku bankowego Poczty, np. na podstawie przedstawionego dowodu wpłaty. Obowiązek podatkowy w takim przypadku powstaje z chwilą wystawienia faktury VAT.

Postanowieniem z dnia 20 września 2007 r., nr 1471/VUR/443-83/07/MT Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.

W dniu 28 września 2007 r. tj. w ustawowym terminie, Strona złożyła zażalenie na powyższe postanowienie. Zarzucono w nim naruszenie art. 217 § 1 pkt 5 ustawy - Ordynacja podatkowa poprzez błędne wskazanie rozstrzygnięcia ww. aktu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po zapoznaniu się z całością zgromadzonego w sprawie materiału oraz po rozpatrzeniu argumentów podniesionych w zażaleniu zauważa, co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Stosownie natomiast do regulacji zawartej w art. 19 ust. 15 ustawy o VAT w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Termin wystawiania faktur określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, z późn. zm.). Zgodnie z § 15 powyższego rozporządzenia w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, że stanowisko Strony wyrażone we wniosku o interpretację, opierające się na wyżej przytoczonych przepisach generalnie jest prawidłowe. W podanej przez Stronę ocenie zabrakło jednak jednego elementu, bez którego ocena jest niepełna, a co za tym idzie, nie pozwalająca na uznanie stanowiska Strony za w pełni prawidłowe.

Mianowicie Strona określając datę powstania obowiązku podatkowego w rozpatrywanych stanach faktycznych zapomniała o ograniczeniu wynikającym z § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z § 15 powyższego rozporządzenia w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Stosownie do ust. 2 § 15 omawianego rozporządzenia faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Strona w swoich wnioskach pominęła fakt, iż faktury mogą być wystawiane w rozpatrywanych przypadkach nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Słusznie zatem organ podatkowy pierwszej instancji w zaskarżonym postanowieniu uznał, że wnioskodawca miał prawo wystawić fakturę VAT po okazaniu przez prenumeratora potwierdzenia wniesienia opłaty za nabywaną prasę, a przed fizycznym uznaniem rachunku Wnioskodawcy; pod warunkiem jednak, że nie nastąpi to wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy powstanie w tym przypadku z chwilą wystawienia faktury VAT. Organ podatkowy miał więc obowiązek doprecyzowania stanowiska Strony, co też uczynił w zaskarżonym postanowieniu. Uznanie za prawidłowe stanowiska Strony mogłoby prowadzić do pominięcia ograniczenia czasowego wynikającego z przytoczonego wyżej przepisu § 15 ust. 2 ww. rozporządzenia.

Z uwagi na powyższe uznać należało zarzuty Strony za nieuzasadnione.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że w przedstawionym powyżej stanie faktycznym i prawnym rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, orzeczono jak w sentencji niniejszej decyzji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji. W przypadku uznania jej za niezgodną z prawem, Stronie przysługuje na podstawie art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) prawo do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl