1401/PH-I/4407/14-17/07/KO/PV-I - Zastąpienie produktów wadliwych pełnowartościowymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/PH-I/4407/14-17/07/KO/PV-I Zastąpienie produktów wadliwych pełnowartościowymi.

"(...) Przepisy art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535 ze zm.) określają przedmiot opodatkowania tym podatkiem. Z powyższego aktu wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają następujące czynności:

*

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

*

eksport towarów,

*

import towarów,

*

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

*

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Określenie listy zdarzeń będących przedmiotem opodatkowania ma charakter numerus clausus, co oznacza, że lista zawarta w art. 5 ustawy o VAT ma charakter wyczerpujący i zawiera określenie wszystkich czynności i zjawisk stanowiących przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Wszelkie czynności i zjawiska nie wymienione w art. 5 nie podlegają zatem opodatkowaniu tym podatkiem.

Jak wynika z treści wniosku Strona dokonuje wymiany niepełnowartościowych produktów (np. uszkodzenie opakowania, upływ terminu przydatności do spożycia) poprzez ich zabranie i wstawienie takich samych produktów (w takiej samej ilości) przeznaczonych do sprzedaży, spełniających określone normy jakościowe.

(...) Strona wskazała ponadto, iż przedmiotowe zastąpienie produktów odbywa się bez wynagrodzenia. Tytułem sprzedaży towarów, gdy realizowane były zamówienia na określoną ilość produktów otrzymywano wynagrodzenie.

Zastąpienie to jest zatem wymianą niepełnowartościowych, oznaczonych co do gatunku towarów wartościowymi towarami tego samego rodzaju.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wskazanego we wniosku zastąpienia produktów w przypadkach opisanych w stanie faktycznym nie należy traktować jako odrębnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W rozpoznawanej sprawie mamy bowiem do czynienia z elementem dystrybucji produktów Strony, a nie odrębną transakcją, gdyż wydanie tego towaru kupującemu w miejsce towaru niepełnowartościowego jest przede wszystkim czynnością faktyczną.

Ponadto podkreślić należy, iż czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest sprzedaż towaru.

Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (...) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa sprzedaży jest więc umową o charakterze zobowiązującym, wzajemnym, konsensualnym, ekwiwalentnym, kauzalnym i odpłatnym.

Tym samym kontrolę jakości, w wyniku której dochodzi do zastąpienia wadliwego towaru towarem pełnowartościowym uznać należy za element już dokonanej transakcji sprzedaży towaru.

Uznanie zastąpienia produktów z wadliwych na pełnowartościowe prowadziłoby de facto do rozszerzającej wykładni art. 5 ustawy o VAT, a tym samym do podwójnego opodatkowania tej samej czynności. Raz opodatkowaniu podlegałaby sprzedaż określonego artykułu, a drugi raz zastąpienie go, jako nie spełniającego określonych norm pełnowartościowym produktem. Jest to niedopuszczalne w kontekście brzmienia zacytowanego powyżej art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/3/3-4