1401/PD-4230Z-128/05/EP - Kupon odsetkowy zakupiony łącznie z papierem wartościowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2006 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/PD-4230Z-128/05/EP Kupon odsetkowy zakupiony łącznie z papierem wartościowym.

"(...) Przedmiotem sporu w niniejszej interpretacji jest kwestia zaliczenia bądź nie do wydatków na nabycie papierów wartościowych wydatku w części dotyczącej zakupu kuponu odsetkowego, a w konsekwencji określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie takiego papieru wartościowego w części dotyczącej nabycia przedmiotowego kuponu.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, iż nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych". Przez wydatki na nabycie papierów wartościowych należy uznawać cenę zapłaconą za dany papier oraz koszty związane z zakupem.

W przypadku zakupu papierów wartościowych z kuponem odsetkowym, nie można zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wydatku na nabycie papieru wartościowego wraz z tym kuponem podatkowo rozbić na dwie części, z których jedna odnosiłaby się do wartości papieru wartościowego, a druga zaś do odsetek należnych posiadaczowi tego papieru, i potraktować ją jako zapłatę za nabycie prawa do realizacji odsetek w przyszłości, co skutkowałoby wyłączeniem tej części wydatku z dyspozycji art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej skoro papier wartościowy zawiera zobowiązanie emitenta do zapłaty posiadaczowi takiego papieru jego wartości nominalnej wraz z oprocentowaniem, wydatek na nabycie takiego papieru obejmuje również tę część płatności, która dotyczy kuponu odsetkowego, w związku z czym wydatek taki stanowi koszt uzyskania dopiero w momencie zbycia papieru wartościowego lub wykupu przez emitenta.

Prawidłowo zatem dokonano interpretacji w postanowieniu będącym przedmiotem zażalenia.

Odnosząc się do argumentu strony, iż pod względem rachunkowym, naliczone odsetki od nabywanych papierów wartościowych księgowane są na odrębnych kontach aniżeli nominał nabytego papieru, zatem wydatki te traktowane są odrębnie, należy stwierdzić, iż przepisów o rachunkowości nie należy stosować wprost do rozstrzygnięć kwestii podatków, a zakres obowiązku podatkowego może być określany tylko ustawami podatkowymi. Fakt odrębnego ujmowania w świetle zasad rachunkowości, zakupu kuponu odsetkowego, nie upoważnia do uznania, iż wydatek ten nie został poniesiony na nabycie papieru wartościowego. Kwestią stanowiącą o tym są bowiem przepisy podatkowe, tj. wyżej omówiony art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop."

Opublikowano: S.Podat. 2006/6/38