1401/FA/4117-14/8/06/WM - Wynagrodzenie pochodzące ze środków zagranicznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/FA/4117-14/8/06/WM Wynagrodzenie pochodzące ze środków zagranicznych

Pytanie podatnika

Czy przychody, osiągane w związku z realizacją założeń Projektu Twinningowego w Polsce, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 21 lutego 2006 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście z dnia 3 lutego 2006 r. Nr 1435/FD1/415-39/05/EK wydane w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

orzeka

odmówić zmiany lub uchylenia postanowienia pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 22 czerwca 2005 r. wystąpiła Pani o wyjaśnienie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w szczególności czy osiągane przez Panią dochody są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Postanowieniem z dnia 3 lutego 2006 r. Nr 1435/FDI/415-39/05/EK Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście nie potwierdził stanowiska zawartego we wniosku. W uzasadnieniu Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście wskazał, iż w świetle art. 21 ust. 1 pkt 46 przedmiotowe zwolnienie nie obejmuje wynagrodzeń i innych świadczeń pracowników zatrudnionych przez w/w podmioty, a także wynagrodzeń i świadczeń osób, którym podmioty te zlecają wykonanie określonych prac i to bez względu na rodzaj umowy jaką zawarł.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu przedstawionym w/w postanowieniu z dnia 3 lutego 2006 r., w dniu 21 lutego 2006 r. złożyła Pani zażalenie, w którym podtrzymuje swoje zdanie i twierdzi, że osiągane przychody, które otrzymuje, osiągane są w związku z realizacją założonych przez Projekt Twinningowy w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 i są zwolnione z podatku dochodowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpoznaniu zarzutów zażalenia zauważa, co następuje:

Wśród dochodów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 14 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

- pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy, zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonywanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Na podstawie wyżej powołanych przepisów ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają dochody otrzymane przez podatnika jeżeli środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, instytucji finansowych itd., a podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Oznacza to, że bez potrącania podatku (zaliczki na podatek) otrzymywać będą wynagrodzenia pracownicy, a także zleceniobiorcy czy osoby zaangażowane na podstawie umowy o dzieło, jeśli wynagrodzenia te są finansowane przez pracodawcę (zleceniodawcę) ze środków pomocowych, a oni bezpośrednio realizują program objęty pomocą.

Zwolnienie nie dotyczy jednak dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Ograniczenie to oznacza, że nie korzystają ze zwolnienia tzw. podwykonawcy, tzn. osoby działające przy realizacji tych prac we własnym imieniu i na własny rachunek.

Podkreślić należy, że dochody osób fizycznych (i prawnych), które wykonują prace zlecone (podwykonawstwo) przez bądź to beneficjenta, bądź to bezpośredniego wykonawcę (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło itp.) opłacane przez tego beneficjenta lub bezpośredniego wykonawcę nie mogą korzystać na mocy tego przepisu z określonego w nim zwolnienia podatkowego.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nie ma podstaw prawnych zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z dnia 3 lutego 2006 r. Nr 1435/FD1/415-39/05/EK - stąd orzeczono jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl