1401/BP-I/4210-74/07/KS - Organizacja w ramach swojej działalności statutowej stała się członkiem międzynarodowej organizacji z siedzibą w Brukseli, zrzeszającej krajowe organizacje gazu płynnego z państw Unii Europejskiej. W związku z tym polska organizacja płaci składki członkowskie, które są finansowane z jej środków pozyskanych jako składki od krajowych członków Związku. Ponadto Związek nie prowadzi działalności gospodarczej, ani innej działalności zarobkowej. Czy kwota składek na rzecz międzynarodowej organizacji podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/BP-I/4210-74/07/KS Organizacja w ramach swojej działalności statutowej stała się członkiem międzynarodowej organizacji z siedzibą w Brukseli, zrzeszającej krajowe organizacje gazu płynnego z państw Unii Europejskiej. W związku z tym polska organizacja płaci składki członkowskie, które są finansowane z jej środków pozyskanych jako składki od krajowych członków Związku. Ponadto Związek nie prowadzi działalności gospodarczej, ani innej działalności zarobkowej. Czy kwota składek na rzecz międzynarodowej organizacji podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

DECYZJA

Na podstawie art. 233 w związku z art. 239 i art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 12 września 2007 r. wniesionego przez Polską Organizację "G" Związek Pracodawców reprezentowaną przez p. Grzegorza C. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z dnia 3 września 2007 r. Nr 1435/FB1/415-40/07/AM w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Związku w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

orzeka

zmienić postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z dnia 3 września 2007 r. Nr 1435/FB1/415-40/07/AM i uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2007 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25 czerwca 2007 r. pełnomocnik Związku wystąpił z wnioskiem w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Warszawie w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .

Ze stanu faktycznego wynika, iż Organizacja w ramach swojej działalności statutowej stał się członkiem Organizacji "G" - międzynarodowej organizacji (AE) z siedzibą w Brukseli, zrzeszającej krajowe organizacje gazu płynnego z państw Unii Europejskiej. W związku z tym Polska Organizacja (PO)płaci składki członkowskie, które są finansowane z jego środków pozyskanych jako składki od krajowych członków Związku. Ponadto Związek nie prowadzi działalności gospodarczej, ani innej działalności zarobkowej. W związku z powyższym, pełnomocnik zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii, czy kwota składek płaconych przez (PO) na rzecz (AE) podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem pełnomocnika, składki na rzecz organizacji międzynarodowej stanowią wydatek na cele statutowe organizacji pracodawców, zatem odpowiadająca im kwota dochodów korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy.

Uzasadniając swojego stanowiska, Strona powołała się na zapis w statucie (PO), z którego wynika że jest organizacją pracodawców, której podstawowym celem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków oraz branży wobec organów władzy i administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, związków zawodowych pracowników oraz innych organizacji. Związek może być członkiem krajowych i zagranicznych lub międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń oraz współdziałać z zagranicznymi jednostkami organizacyjnymi w dziedzinie zastosowania gazu płynnego.

Ponadto Związek działa na podstawie powyższego Statutu oraz przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców, a w art. 2 tej ustawy o organizacjach pracodawców ustalono, że "związki pracodawców mają prawo tworzenia federacji i konfederacji, jak też przystępowania do nich, a każdy związek, federacja i konfederacja ma prawo do przystępowania do międzynarodowych organizacji pracodawców." Zatem, w ocenie pełnomocnika uczestnictwo (PO) w międzynarodowej organizacji (AE) stanowi realizację powyższego celu statutowego określonego w pkt 3 Statutu i dochody (PO) przeznaczone na ten cel są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

W wydanym postanowieniu z dnia 3 września 2007 r. Nr 1435/FB1/415-40/07/AM Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko Związku za nieprawidłowe.

Organ podatkowy I instancji, w uzasadnieniu stwierdził, że wydatkowanie środków pochodzących ze składek członkowskich, z dotacji, darowizn, zapisów wpływów z działalności Związku na opłacanie składek członkowskich będzie stanowiło podstawę do wyliczenia dochodu, który będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 updop.

Ponadto w postanowieniu stwierdzono, że kosztami uzyskania przychodów mogą być składki członkowskie na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa w przypadku, gdy składki te są uiszczane na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

W dniu 13 września 2007 r. Podatnik wniósł zażalenie na powyższe postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Strona nie zgadza się ze stanowiskiem organu podatkowego, gdyż jest ono sprzeczne ze wskazanymi przepisami. Podnosi, że przedmiotem pytania Strony nie były kwestie wyliczenia podstawy opodatkowania-rozliczania kosztów podatkowych i stosowania przepisów art. 15 ust. 1 i 16 ust. 1 updop, ale kwestie ustalenia, czy dane przeznaczenie dochodów (PO) stanowi przeznaczenie na cele statutowe, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy.

Strona uważa, że otrzymała pośrednio twierdzącą odpowiedź Naczelnika Urzędu Skarbowego,. Część odpowiedzi, dotycząca ustalania podstawy opodatkowania w odniesieniu do dochodów zwolnionych przedmiotowo i stosowania art. 16 ust. 1 pkt 37 jest zupełnie nieadekwatna do postawionego pytania i niezrozumiała dla Strony.

W związku z powyższym skarżący zastanawia się, w jaki sposób ma wyglądać rozliczenie roczne w podatku dochodowym od osób prawnych na formularzu CIT-8 w sytuacji zastosowania treści interpretacji. Zaznacza, iż dochody wydatkowane na cel statutowy nie są kosztem podatkowym, nie zmniejszają więc dochodu (same są dochodem), oraz nie mogą zmniejszać kwoty dochodów zwolnionych, bo właśnie są dochodami zwolnionymi.

Zauważa, iż (PO) jest organizacją pracodawców, utrzymującą się wyłącznie ze składek członkowskich. Tylko z tego tytułu uzyskuje przychody. Kosztami uzyskania przychodów mogą być dla (PO) jedynie wydatki na bieżącą działalność (utrzymanie biura, wynagrodzenia pracowników itd.). Składki członkowskie, uzyskiwane przez (PO)- jako jej dochód są gromadzone w celu wydatkowania ich na działalność statutową. Wydatkowanie dochodów na działalność statutową nie jest kosztem podatkowym - nie służy bowiem uzyskiwaniu żadnych przychodów opodatkowanych.

Zadane pytanie o interpretację urzędową miało na celu ustalenie, czy określony typ ponoszonych przez nią wydatków stanowi przeznaczenie dochodu na cele statutowe, zwolnione z podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 updop wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 39 podlegają podatnicy działający na podstawie ustawy z 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2001 Nr 79, poz. 857 z późn. zm.), ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.), ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców (Dz. U. z 1991 r. Nr 55, poz. 235 z późn. zm.), ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych (Dz. U. z 1989 r. Nr 20, poz. 106), ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. z 1982 r. Nr 32, poz. 217 z późn. zm.), którzy przeznaczą dochód, o którym mowa w art. 7 ust. 2 updop na cele statutowe i bez względu na termin, wydatkują go na cele określone w przepisie.

Przez działalność statutową należy rozumieć te rodzaje działalności, które ujęte zostały w jej statucie. Określenie celów statutowych pod kątem jej uprawnień podatkowych musi być precyzyjne i ścisłe. Z podatkowego punktu widzenia chodzi tu bowiem o zwolnienie dochodu od podatku, a zatem zastosowanie instytucji będącej wyjątkiem od reguły, jaką jest opodatkowanie dochodów osób prawnych.

Zwolnienie przedmiotowe posiada ograniczenia. Zwolnieniu nie podlegają dochody przeznaczone na działalność gospodarczą i dochody o których mowa w art. 17 ust. 1a. Stosownie do powołanego art. 17 ust. 1a zwolnienie przedmiotowe, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:

1.

dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego,

1a.

dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k,

2.

dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że Związek działa na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców oraz nie prowadzi działalności gospodarczej.

Z pkt 3 rozdziału I statutu wynika, że Związek może być członkiem krajowych i zagranicznych lub międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń oraz współdziałać z zagranicznymi jednostkami organizacyjnymi w dziedzinie zastosowania gazu płynne. Pkt 5 zawiera, iż głównym celem Związku jest ochrona praw i reprezentowanie interesów pracodawców i dystrybutorów gazu płynnego, a także współdziałanie w rozwiązywaniu problemów technicznych, organizacyjno-prawnych i innych, związanych z zastosowaniem gazu płynnego. Ponadto przy realizacji celów i zadań, Związek współpracuje z zainteresowanymi jednostkami w kraju i za granicą, a w szczególności z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami i jednostkami działającymi w dziedzinie gazyfikacji bezprzewodowej, a przede wszystkim z (AE), której (PO) jest członkiem (pkt 8c statutu) .

To oznacza, że dochody Związku przeznaczone na składki płacone na rzecz (AE) (a więc na cele statutowe) są wolne od podatku.

Ustosunkowując się ponadto do interpretacji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście przedstawionej w zaskarżonym postanowieniu należy zauważyć, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. c) updop nie ma w sprawie zastosowania. Przepis ten, jak skarżący zauważył dotyczy ustalania kosztów uzyskania przychodów i nie rozstrzyga o tym, jakie dochody są wolne od opodatkowania.

Biorąc powyższe orzeczono jak na wstępie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl