1401/BP-I/4210-49/07/MC - Skapitalizowane odsetki od pożyczki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 sierpnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/BP-I/4210-49/07/MC Skapitalizowane odsetki od pożyczki.

"(...) czy skapitalizowane odsetki od pożyczki stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie kapitalizacji czy też w dacie faktycznej spłaty pożyczki (w tym skapitalizowanych odsetek)?

(...) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zebranego materiału dowodowego, stwierdza, co następuje:

(...) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1".

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: "wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów)", natomiast w art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy czytamy, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

W świetle cytowanych powyżej przepisów należy stwierdzić, że za koszty uzyskania przychodu można uznać zapłacone odsetki od pożyczek, jednocześnie pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatnika osiąganymi z tytułu prowadzonej działalności. Organ odwoławczy jest zdania, iż zaliczenie odsetek w koszty uzyskania przychodów jest możliwe w momencie spłaty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami. Za ujęciem skapitalizowanych odsetek w kosztach w momencie ich spłaty opowiada się również Wojewódzki Sąd Administracyjny (w wyroku z dnia 11 lipca 2006 roku sygn. akt. III SA/Wa 1405/2006), wskazując, że: "zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.p. nie podlegają zaliczeniu w poczet kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na spłatę pożyczki lub kredytu. Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodu skapitalizowanych odsetek. Pod pojęciem kapitalizacji rozumiemy przeliczenie periodycznych świadczeń pieniężnych na kwotę płaconą jednorazowo. Terminy kapitalizacji odsetek określają strony w umowie pożyczki lub kredytu. Skoro art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) stanowi o wydatkach, to skapitalizowane odsetki powinny stanowić koszty uzyskania przychodu w momencie ich spłaty. Z tego też względu, że zwiększają wartość należności głównej pożyczki lub kredytu zostały wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a), a nie w pkt 11 dotyczącym odsetek. Spłata pożyczki następuje w momencie zaspokojenia wierzyciela, a nie zarachowania długu".

Jak wynika z powyższego zdaniem Sądu, sam fakt kapitalizacji odsetek nie daje im charakteru kosztów uzyskania przychodów. Dopiero zapłacone odsetki stają się takim kosztem. (podkreśl. red.)

Podobne stanowisko w przedmiotowej sprawie wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 stycznia 2001 r., sygn. akt I SA/Wr 1517/98, w którym to zauważa, że sformułowanie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie pozostawia wątpliwości, że sama operacja skapitalizowania odsetek nie nadaje im charakteru kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zawarte w powyższym przepisie pojęcie "wydatki" stanowi o konieczności poniesienia kosztu z tytułu skapitalizowanych odsetek. Dopiero zapłacone odsetki nabierają charakteru kosztów uzyskania przychodów. Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej podziela stanowisko Podatnika, iż skapitalizowane odsetki należy uznać za koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie faktycznej zapłaty tych odsetek. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/36-37