1401/BP-I/4210-27/07/KST - Podatkowe skutki cesji umowy leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 maja 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/BP-I/4210-27/07/KST Podatkowe skutki cesji umowy leasingu.

"(...) Podatnik zamierza (...) przejąć od innego podmiotu wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu operacyjnego, których przedmiotem są samochody osobowe (będą one użytkowane przez Oddział w ramach działalności gospodarczej).

Opłaty ponoszone przez dotychczasowego korzystającego z tytułu używania leasingowanych samochodów stanowią, zdaniem Podatnika, jego koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 17b ustawy o pdop, ponieważ zawarte umowy leasingu spełniają warunki określone w ww. przepisie. Przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umów leasingu operacyjnego będzie oznaczało dla Oddziału prawo do odpłatnego używania i pobierania pożytków w zamian za ponoszone na rzecz leasingodawcy opłaty ustalone w umowie leasingu przez okres czasu pozostały do zakończenia używania poszczególnych samochodów.

(...) W związku z faktem, iż Oddział kontynuuje umowę leasingu, która spełnia warunki określone w art. 17b ustawy o pdop, to tym samym Oddział powinien zachować prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów pozostałych do zapłaty rat leasingowych. Zdaniem Oddziału opłaty ustalone w umowie leasingu, której przedmiotem są środki trwałe użytkowane w działalności gospodarczej, będą ponoszone w celu osiągnięcia przychodu i tym samym stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o pdop Oddział ma prawo do zaliczenia przedmiotowej kategorii kosztów do kosztów uzyskania przychodów.

Organ I instancji postanowieniem z dnia 27.02.2007 r., nr 1471/DPR1/423/160/06/MK uznał stanowisko przedstawione przez Spółkę za nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na mocy cesji umów leasingu operacyjnego Oddział z dniem 1.01.2007 r. wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowego korzystającego wynikające z tych umów, co jednak nie oznacza, iż Oddział wstąpił tym samym w prawa i obowiązki podatkowe poprzedniego leasingobiorcy. Prawo podatkowe nie dopuszcza bowiem przeniesienia uprawnień podatkowych z jednego leasingobiorcy na drugiego leasingobiorcę w wyniku umowy cesji, gdyż sytuacja taka nie została przewidziana w rozdziale 14 Działu III Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższego w przypadku cesji umowy leasingu niezbędne jest ustalenie, czy umowa ta stanowi dla nowego leasingobiorcy nadal podatkową umowę leasingu, a tym samym, czy opłaty z tego tytułu mogą stanowić jego koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 17b ust. 1 ustawy o pdop.

Jeżeli więc na dzień cesji umów leasingowych spełnione będą wszystkie warunki wynikające z art. 17b ust. 1 ustawy o pdop to opłaty z tytułu takich umów będą stanowiły dla Oddziału koszty uzyskania przychodów zgodnie z ww. przepisem.

Jeżeli jednak na dzień cesji umów leasingowych, któryś z warunków wynikających z art. 17b ust. 1 ustawy o pdop nie zostanie spełniony to umowy takie tracą charakter podatkowej umowy leasingu. W powyższym przypadku, o ile tylko przejęte od poprzedniego leasingobiorcy pojazdy będą wykorzystywane przez Oddział dla celów prowadzonej działalności, to opłaty ponoszone z tytułu korzystania z tych pojazdów będą stanowiły dla Oddziału koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 17l ustawy o pdop.

(...) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (...) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez organ I instancji w zaskarżonym postanowieniu, gdyż postanowienie to zostało wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

(...) W ustawie o pdop opodatkowaniu stron umowy leasingu poświęcony został rozdział 4a, który nie zawiera jednak uregulowań dotyczących sytuacji, gdy na skutek umowy cesji uległa zmianie osoba leasingobiorcy.

W związku z powyższym skutki podatkowe cesji umowy leasingu należy wywodzić z ogólnych przepisów prawa podatkowego. Zgodnie bowiem z dotychczasowym orzecznictwem dla podatkowej kwalifikacji przychodów i kosztów decydujące znaczenie ma analiza danego zdarzenia z punktu widzenia obowiązujących przepisów podatkowych, gdyż przepisy innych ustaw nie mogą mieć charakteru podatkotwórczego.

Tym samym fakt, iż w świetle przepisów Kodeksu cywilnego w trakcie trwania umowy leasingu jest dopuszczalna cesja umowy leasingu z leasingobiorcy na osobę trzecią nie może oznaczać automatycznego wstąpienia tej osoby w podatkowe uprawnienia pierwotnego leasingobiorcy. Chociaż na mocy Kodeksu cywilnego dokonanie cesji umowy leasingu oznacza wstąpienie we wszelkie prawa i obowiązki pierwotnej strony umowy leasingu w ramach tej samej umowy, to nie w każdym przypadku oznacza to, iż umowa ta w dalszym ciągu będzie spełniała warunki przewidziane w ustawie o pdop dla podatkowej umowy leasingu zdefiniowanej w art. 17a ust. 1 ustawy o pdop.

Zgodnie z ww. przepisem przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w Kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron (finansujący), oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie (korzystającemu), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Ponadto na mocy art. 17b ust. 1 ustawy o pdop opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1)

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2)

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku spełnienia powyższych przepisów pierwotny korzystający uzyskuje podatkowe uprawnienie w postaci zaliczania ww. opłat do kosztów uzyskania przychodów. Wspomniane uprawnienie podatkowe nie może jednak w drodze cesji przejść na nowego korzystającego, ponieważ prawo podatkowe nie przewiduje takiej możliwości (...).

Tym samym fakt, iż Kodeks cywilny w przypadku umowy leasingu dopuszcza możliwość przejęcia przez nowego korzystającego wszystkich praw i obowiązków poprzedniego korzystającego bez rozwiązywania umowy leasingowej nie oznacza, iż dokonana cesja będzie miała analogiczne skutki na gruncie prawa podatkowego. (podkreśl. red.)

Przystąpienie do umowy leasingu nowego korzystającego oznacza, iż w pełni uzasadnionym staje się konieczność zbadania, czy na dzień cesji umowa ta stanowi dla tego podmiotu podatkową umowę leasingową. Nie można mówić o kontynuacji podatkowej umowy leasingowej w sytuacji, gdy korzystającym został nowy podatnik i przystępuje on do umowy, której okres obowiązywania jest już krótszy, niż w momencie podpisywania jej przez pierwszego korzystającego. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/53-55