13342/2017 - Nauczanie dzieci posługiwania się bronią palną

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lipca 2017 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 13342/2017 Nauczanie dzieci posługiwania się bronią palną

Wychowanie i bezpieczeństwo uczniów jest szczególnie ważnym zadaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kształtowanie postaw patriotycznych uczniów, wychowanie do pozytywnych wartości jest ważnym zadaniem procesu wychowania i kształcenia w szkołach. Począwszy od szkoły podstawowej w naturalny sposób kształtowane są u uczniów takie wartości jak: ojczyzna, naród, państwo, symbole narodowe i państwowe, patriotyzm, pamięć historyczna, prawda, sprawiedliwość, dobro, piękno, wolność, solidarność, odpowiedzialność, odwaga, krytycyzm, tolerancja, tożsamość, kultura.

Zagadnienia związane z ochroną zdrowia i życia, tj. ocena bezpieczeństwa miejsca zdarzenia, rozpoznanie potencjalnego zagrożenia życia na podstawie prostych objawów, skuteczne wezwanie pomocy, podejmowanie wstępnych czynności ratujących życie są wprowadzane już na wczesnym etapie szkolnej edukacji.

W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych uczniowie obowiązkowo realizują zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa obejmujące zagadnienia powszechnej samoobrony i ochrony cywilnej, działania ratownicze i zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W ramach tych zajęć przygotowuje się uczniów do właściwego zachowania oraz odpowiednich reakcji na sytuacje mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

W szkołach ponadgimnazjalnych treści i umiejętności edukacji dla bezpieczeństwa dotyczą m.in. struktur obronności państwa, ich roli oraz form spełniania powinności obronnych przez organy administracji i obywateli. Uczniowie poznają system obronności Rzeczypospolitej Polskiej, polityczne oraz militarne warunki gwarancji bezpieczeństwa państwa, organizację Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, rodzaje wojsk oraz służb w Siłach Zbrojnych RP.

Na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie odbywają przysposobienie obronne i zdobywają umiejętności z zakresu zachowania się w sytuacjach kryzysowych.

W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w czasie ferii letnich mogą być organizowane specjalistyczne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe z edukacji dla bezpieczeństwa.

Zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa będą także obowiązkowe w szkołach nowego systemu tj. 8-letniej szkole podstawowej i ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, z wyjątkiem szkół dla dorosłych. Nowe przepisy uwzględniają również możliwość organizacji specjalistycznych obozów szkoleniowo-wypoczynkowych w czasie ferii zimowych i letnich - zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży.

Organizacje pozarządowe, takie jak fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność oświatową wspierają system oświaty zgodnie z art. 2a ust. 1 ustawy o systemie oświaty 1

O zgodności działania fundacji z przepisami prawa i statutem oraz z celem, w jakim fundacja została ustanowiona, orzeka sąd na wniosek ministra właściwego lub starosty. Minister Edukacji Narodowej nie jest ministrem właściwym dla Fundacji Obrony Terytorialnej Vis ET w rozumieniu przepisów ustawy o fundacjach 2

W szkole lub placówce mogą działać stowarzyszenia i inne organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły. Na podjęcie działalności fundacji lub stowarzyszenia w szkole zgodę wydaje dyrektor szkoły po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły i rady rodziców. W przypadku braku rady szkoły dyrektor wyraża zgodę tylko na podstawie opinii rady rodziców.

Zakres działalności organizacji pozarządowych w szkole powinien być zgodny i poszerzający treści podstawy programowej kształcenia ogólnego, szkolnego programu wychowawczego, w tym m.in. historii, wiedzy o społeczeństwie, edukacji dla bezpieczeństwa, wychowania fizycznego, czy dyscyplin sportowych.

Nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami na obszarze danego województwa sprawuje właściwy kurator oświaty, w imieniu wojewody.

Decyzję o udziale dzieci w zajęciach pozaszkolnych, piknikach i innych imprezach prowadzonych przez fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje podejmują ich rodzice lub opiekunowie.

1

Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, z późn. zm.

2

Dz. U. z 2016 r. poz. 40

Opublikowano: www.sejm.gov.pl