13140/2017 - Podział klas na grupy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 czerwca 2017 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 13140/2017 Podział klas na grupy

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół 1 , które wejdzie w życie 1 września 2017 r. - w odniesieniu do dotychczas obowiązujących przepisów - nie wprowadza zmian w zakresie podziału na grupy.

Zgodnie z § 7 ust. 1 ww. rozporządzenia, w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, branżowej szkole I stopnia, liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole II stopnia i szkole policealnej podział na grupy jest obowiązkowy m.in. na obowiązkowych zajęciach z języków obcych nowożytnych w oddziałach liczących więcej niż 24 uczniów. Zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej lub międzyoddziałowej.

Należy podkreślić, że w ww. rozporządzeniu wprost wskazano, że przy podziale na grupy na obowiązkowych zajęciach z języków obcych należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego nowożytnego.

Ustalenia dotyczące tej kwestii należą - tak jak dotychczas - do nauczyciela prowadzącego dane zajęcia. Bowiem to nauczyciel opracowuje i realizuje program nauczania, który powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów, dla których jest przeznaczony.

Równocześnie, w ww. rozporządzeniu określono, kiedy podział na grupy jest obligatoryjny na obowiązkowych zajęciach z wychowania fizycznego. Zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej, międzyklasowej lub międzyszkolnej (w przypadku zespołu szkół), liczącej nie więcej niż 26 uczniów.

Wskazano ponadto, że w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i w szkole ponadpodstawowej zajęcia wychowania fizycznego, w zależności od realizowanej formy tych zajęć, mogą być prowadzone łącznie albo oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.

Jednocześnie, należy podkreślić, że przepisy ww. rozporządzenia umożliwiają dokonanie podziału na grupy - za zgodą organu prowadzącego - także w przypadku oddziałów liczących mniej niż 24 uczniów (na zajęciach języka obcego nowożytnego) lub 26 uczniów (na zajęciach wychowania fizycznego). To dyrektor szkoły jest organem właściwym do wnioskowania takiego podziału na grupy, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Nawiązując natomiast do kwestii bezpieczeństwa uczniów, uprzejmie informuję, że odpowiedzialność za stworzenie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki ponoszą nauczyciele, kadra kierownicza, organ prowadzący szkołę, a także organ nadzoru pedagogicznego, który z mocy ustawy jest upoważniony do ciągłego monitorowania i oceny efektywności działalności szkoły, m.in., w obszarze zapewniania uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

Reasumując, na obraz bezpiecznej i przyjaznej szkoły składa się wiele czynników, w tym m.in. regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa uczniów w szkołach 2 , a także bezpośrednie oddziaływania wychowawcze realizowane w szkołach, które dostosowane są do uwarunkowań lokalnych i potrzeb oraz oczekiwań uczniów, a także ich rodziców i opiekunów. Bezpieczeństwo ucznia w szkole było i jest jednym z fundamentalnych zadań każdej szkoły.

1

Dz. U. poz. 703

2

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.)

Opublikowano: www.sejm.gov.pl