11191-4560-Sp91-Sa01/2012 - Przeliczanie urlopów wypoczynkowych niepełnosprawnych pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 lutego 2012 r. Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu 11191-4560-Sp91-Sa01/2012 Przeliczanie urlopów wypoczynkowych niepełnosprawnych pracowników.

Problematykę uprawnień urlopowych pracowników z odpowiednim stopniem niepełnosprawności reguluje ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Według jej art. 19 pracownikowi z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop dodatkowy nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (chyba że jest on niższy niż 10 dni roboczych, wówczas zamiast niego przysługuje urlop z tytułu niepełnosprawności). Od 1 czerwca 2011 r. pracownik legitymujący się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności nabywa prawo do pierwszego dodatkowego urlopu po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do ww. stopnia niepełnosprawności, z tym że nie wcześniej niż od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego tę niepełnosprawność (wliczenia do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji).

Posiadanie uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przez osobę niepełnosprawną zwiększa wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom na podstawie art. 154 k.p. z 20 dni do 30 dni albo z 26 dni do 36 dni. Zgodnie z art. 66 ustawy o rehabilitacji, w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się m.in. kodeks pracy. W tej sytuacji do urlopów dodatkowych stosuje się kodeksowe przepisy prawa urlopowego. Urlopu udziela się na dni (które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy) w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 k.p.). W tym celu przysługującą pracownikowi liczbę dni urlopu (20 albo 26) mnoży się, co do zasady, przez 8. Wynika to z § 2, który stanowi, że przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1 jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Obecnie norma ta wynosi 8 godzin, wobec powyższego - zdaniem udzielającego odpowiedzi - należy przeliczyć urlop niepełnosprawnego według normy 8 godzin.

Zastrzec należy, że odpowiedź niniejsza nie stanowi wykładni prawa, bowiem do dokonywania takiej wykładni tutejsza instytucja nie jest upoważniona i w tej sytuacji jest ona jedynie formą zajęcia stanowiska w sprawie i wyrażenia poglądu w świetle aktualnego stanu prawnego.

Opublikowano: Rzeczposp. PiP 2012/63/6