10747/2017 - Reforma systemu edukacji

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2017 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 10747/2017 Reforma systemu edukacji

Kształcenie w szkołach funkcjonujących w systemie oświaty odbywa się w zawodach ujętych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego 1 . Klasyfikację określa minister właściwy do spraw oświaty i wychowania na wniosek ministrów właściwych dla zawodu.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kwalifikacje do prowadzenia samochodów ciężarowych w ramach systemu oświaty można uzyskać, kształcąc się w dwuletniej szkole policealnej w zawodzie technik transportu drogowego. Słuchacze odbywający naukę w tym zawodzie przygotowywani są do testu kwalifikacyjnego w zakresie kwalifikacji wstępnej, o której mowa w ustawie o transporcie drogowym 2 , a także do prowadzenia i obsługi pojazdu samochodowego w zakresie koniecznym do uzyskania prawa jazdy kategorii B oraz prawa jazdy kategorii C+E.

Ponadto - osoby, które spełniły obowiązek szkolny mogą uzyskać powyższe kwalifikacje poprzez kształcenie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Uczniowie obecnej zasadniczej szkoły zawodowej, a od 1 września 2017 r. branżowej szkoły I stopnia, są przygotowywani do prowadzenia samochodów ciężarowych w ramach kształcenia w zawodzie kierowca mechanik. Zawód ten został wprowadzony do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w listopadzie 2015 r., co umożliwiło rozpoczęcie kształcenia od 1 września 2016 r. Uczniowie przygotowywani są do testu kwalifikacyjnego w zakresie kwalifikacji wstępnej, a także do prowadzenia i obsługi pojazdu samochodowego w zakresie koniecznym do uzyskania prawa jazdy kategorii B. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kierowca mechanik może uzyskać prawo jazdy wyższej kategorii (C+E) po uzupełnieniu kształcenia w zakresie wymagań określonych w przepisach ministra właściwego do spraw transportu. Absolwent szkoły może zdobyć powyższe umiejętności poprzez kształcenie na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w zakresie kwalifikacji A.70. "Organizacja przewozu środkami transportu drogowego". Po potwierdzeniu tej kwalifikacji w drodze egzaminu zewnętrznego oraz zdobyciu wykształcenia średniego, osoba taka będzie mogła również uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik transportu drogowego.

Względy finansowe nie są powodem, dla którego do podstawy programowej kształcenia w zawodzie kierowca mechanik nie wprowadzono umiejętności związanych z prowadzeniem i obsługą pojazdów samochodowych w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii C+E. Wprowadzenie do podstawy programowej kształcenia w zawodzie kierowca mechanik wymagań w zakresie przygotowania do uzyskania prawo jazdy kat. C+E nie jest możliwe ze względu na wiek uczniów. Art. 8 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy o kierujących pojazdami 3 stanowi, że wymagany wiek do kierowania wynosi 18 lat dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii B oraz 21 lat dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C+E. Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414, z późn. zm.) minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii C+E jest obniżony i wynosi 18 lat. Przepis art. 21 ustawy o kierujących pojazdami dopuszcza równoległe prowadzenie szkolenia uczniów przygotowującego do uzyskania prawa jazdy kategorii B, C+E oraz kwalifikacji wstępnej, przy czym uczeń uczestniczący w zajęciach w szkole, w której podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym, może rozpocząć to szkolenie 12 miesięcy przed uzyskaniem minimalnego wieku wymaganego od kierującego pojazdem (przed ukończeniem 18 roku).

W przypadku uczniów, którzy rozpoczęli spełnianie obowiązku szkolnego w wieku 7 lat rozpoczęcie zajęć szkolnych przygotowujących do uzyskania prawa jazdy kategorii B i C może nastąpić najwcześniej po osiągnięciu przez wszystkich uczniów danego oddziału klasowego zasadniczej szkoły zawodowej wieku 17 lat, to jest na koniec semestru zimowego w klasie II. Należy mieć jednak na względzie roczniki uczniów urodzonych w 2008 r. i 2009 r., którzy obowiązkowo rozpoczęli spełnianie obowiązku szkolnego w wieku 6 lat, a w związku z reformą systemu oświaty ukończą 8-letnią szkołę podstawową. Uczniowie ci, kandydując do branżowej szkoły I stopnia, będą mieli 14 lat.

W świetle powyższego - wprowadzenie przygotowania do kategorii C+E dla uczniów branżowej szkoły I stopnia kształcących się w zawodzie kierowca mechanik nie jest możliwe ze względu na obowiązujące przepisy ustawy o kierujących pojazdami.

1

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 grudnia 2016 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 2094); od 1 września 2017 r. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz....)

2

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, z późn. zm.)

3

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2016 r. poz. 627, z późn. zm.)

Opublikowano: www.sejm.gov.pl