10717/2017 - Dotacje dla prywatnych szkół policealnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2017 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 10717/2017 Dotacje dla prywatnych szkół policealnych

1 stycznia 2017 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o systemie oświaty w zakresie dotowania szkół publicznych i niepublicznych przez jednostki samorządu terytorialnego 1 . Główne zmiany polegały na doprecyzowaniu obowiązujących regulacji prawnych w tym zakresie, co umożliwi bardziej adekwatne ustalanie wysokości dotacji oraz zapewni przejrzysty i sprawiedliwy system określania wysokości dotacji w ramach kraju.

Znowelizowane przepisy ustawy o systemie oświaty wprowadziły i zdefiniowały pojęcie najbliższej gminy i najbliższego powiatu z uwagi na fakt, iż brak tych definicji utrudniał stosowanie przepisów w zakresie dotacji. Taki system dotowania powoduje uwzględnienie możliwie jak największej liczby uwarunkowań lokalnych, społecznych i ekonomicznych. System ustalania wysokości dotacji w niektórych przypadkach odnosi się do odpowiedniego poziomu wydatków bieżących zaplanowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego właściwą do udzielania dotacji na dany typ i rodzaj jednostki oświatowej w przeliczeniu na jednego ucznia. Jeżeli w danej jednostce samorządu terytorialnego nie istnieje przedszkole czy szkoła danego typu i rodzaju prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, to wysokość dotacji ustalana jest na podstawie wydatków bieżących zaplanowanych na jednego ucznia w najbliższej jednostce samorządu terytorialnego (gminie lub powiecie) prowadzącej odpowiednio przedszkola czy szkoły danego typu i rodzaju. Wprowadzenie ww. definicji najbliższej gminy oraz powiatu dopełnia ww. system ustalania wysokości dotacji, gdyż dokładnie określa sposób ustalania jednostki samorządu terytorialnego, na której wydatkach należy się oprzeć, jeśli w gminie lub powiecie nie ma określonej jednostki organizacyjnej systemu oświaty.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty (art. 78a ust. 17) na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej udostępniono narzędzie pomocnicze w postaci elektronicznej aplikacji do wyznaczania najbliższej gminy lub najbliższego powiatu.

Pragnę podkreślić, że sformułowanie "w wysokości nie niższej niż 50% podstawowej kwoty dotacji dla szkół danego typu i rodzaju" - przyjęte w art. 90 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, określające wysokość dotacji w przypadku szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki - daje jednostce samorządu terytorialnego obowiązanej do prowadzenia danego typu i rodzaju szkół możliwość wpływania na rozwój sieci takich szkół poprzez zwiększenie wysokości dotacji, w przypadku potrzeby zwiększenia ich liczby, jak również dostosowanie do możliwości finansowych samorządu.

Znowelizowany art. 78c ust. 3 ustawy o systemie oświaty przewiduje obowiązek aktualizacji wysokości dotacji w trakcie roku budżetowego. Ustawa zakłada dwie aktualizacje w ciągu roku. Pierwsza po ogłoszeniu ustawy budżetowej i określeniu ostatecznych kwot subwencji oświatowej, druga aktualizacja ma być dokonana w październiku. Aktualizacji dokonuje się na podstawie planu dochodów i wydatków - w przypadku pierwszej aktualizacji na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc aktualizacji, w przypadku drugiej aktualizacji na dzień 30 września roku budżetowego. W przepisach określono moment obowiązywania zaktualizowanej kwoty dotacji oraz wskazano na obligatoryjność wyrównania kwoty dotacji od początku roku budżetowego w związku ze zmianą jej wysokości w wyniku aktualizacji. Aktualizacje umożliwią dostosowywanie wysokości dotacji do zmieniających się warunków w zakresie organizacji oświaty na terenie jednostki samorządu terytorialnego w trakcie roku budżetowego.

Ponadto pragnę poinformować, że obecnie trwają prace nad przygotowaniem koncepcji zmiany systemu finansowania zadań oświatowych. W dalszej kolejności zostanie przygotowany projekt ustawy o systemie finansowania zadań oświatowych. A zatem wszelkie sugestie i uwagi zgłaszane do obecnie obowiązujących przepisów będą wnikliwie analizowane.

Projektowane przepisy będą konsultowane z jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi zainteresowanymi partnerami.

1

wprowadzone ustawą z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1010).

Opublikowano: www.sejm.gov.pl