1061-IPTPP1.4512.375.2016.2.RG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPP1.4512.375.2016.2.RG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. , poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2016 r. (data wpływu 26 lipca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 września 2016 r. (data wpływu 19 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionych ze Spółki Jawnej składników materialnych i niematerialnych związanych z częścią przedsiębiorstwa, realizującą zadania w zakresie wynajmu lokali użytkowych, za spełniającą warunki określone w art. 2 pkt 27e ustawy oraz braku opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy zbycie tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie wydania Wspólnikowi 1 występującemu ze spółki w celu dalszego prowadzenia działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie

* uznania wyodrębnionych ze Spółki Jawnej składników materialnych i niematerialnych związanych z częścią przedsiębiorstwa, realizującą zadania w zakresie wynajmu lokali użytkowych, za spełniającą warunki określone w art. 2 pkt 27e ustawy oraz braku opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy zbycie tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie wydania Wspólnikowi 1 występującemu ze spółki w celu dalszego prowadzenia działalności gospodarczej (w stanie faktycznym)

* uznania czynność wyłączenia z dotychczasowej struktury Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzącego działalność wynajmu i przejęcie tej części przez Wspólnika 1, za czynność korzystającą z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy (w zdarzeniu przyszłym),

* braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w zdarzeniu przyszłym).

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 września 2016 r. (data wpływu 19 września 2016 r.) w zakresie doprecyzowania opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, przeformułowania pytania nr 1 i przedstawienie własnego stanowiska do przeformułowanego pytania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

STAN FAKTYCZNY:

Do Spółki Jawnej należą dwaj wspólnicy - osoby fizyczne, dalej zwani jako Wspólnik 1 oraz Wspólnik 2 lub Wspólnicy.

Dnia 30 kwietnia 2009 r. Spółka Jawna zakupiła budynek biurowy wraz z przynależnym do niego gruntem, który został wyremontowany i przystosowany do wynajmu powierzchni biurowo - usługowych.

Kolejną inwestycją Spółki była budowa obiektu gastronomiczno-rozrywkowego pod nazwą Centrum Sportu i Rekreacji "...". Obiekt ten rozpoczął swoją działalność w październiku 2012 r.

Obecnie majątek Spółki Jawnej stanowi:

1.

budynek biurowy składający się z wydzielonych lokali użytkowych, wraz z wyposażeniem nabytym przez spółkę w czasie jej trwania, który jest wynajmowany na cele biurowo - usługowe,

2.

obiekt Centrum Sportu i Rekreacji "...", wraz z wyposażeniem nabytym przez Spółkę prowadzący działalność w zakresie usług gastronomicznych i rekreacyjnych,

Z początkiem roku 2016 w Spółce Jawnej, obydwa zespoły składników majątkowych zostały wyodrębnione pod względem rzeczowym, organizacyjnym i finansowym, jako składniki majątkowe służące do wykonywania dwóch odrębnych rodzajów działalności, w sposób następujący:

1. Składniki majątkowe, materialne i niematerialne, wchodzące w skład działalności związanej z wynajmem lokali:

a.

budynek biurowy wraz z przynależnym do niego gruntem,

b.

wyposażenie budynku,

c.

dokumenty związane z prowadzeniem działalności,

d.

środki finansowe na rachunku bankowym, służącym do obsługi finansowej budynku biurowego,

e.

prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów najmu i umów z dostawcami,

f.

krótkoterminowe należności i zobowiązania wobec kontrahentów.

2. Składniki majątkowe, materialne i niematerialne, wchodzące w skład działalności związanej z prowadzeniem usług w branży gastronomiczno-rekreacyjnej:

a.

budynek obiektu gastronomiczno-rekreacyjnego wraz z przynależnym do niego gruntem,

b.

wyposażenie budynku,

c.

dokumenty związane z prowadzeniem działalności,

d.

środki finansowe na rachunkach bankowych służących do obsługi działalności gastronomiczno-rozrywkowej,

e.

prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z pracownikami, osobami wykonującymi prace zlecone, klientami, dostawcami, firmami świadczącymi usługi na rzecz działalności obiektu oraz umowa z bankiem w zakresie obsługi,

f.

krótkoterminowe należności i zobowiązania wobec kontrahentów,

g.

zezwolenia i koncesje,

Wydzielenie nastąpiło na drodze wewnętrznego, sformalizowanego aktu (uchwały zgromadzenia wspólników Spółki Jawnej o wyodrębnieniu zespołów składników majątkowych).

Wydzielony majątek jest odrębnie zarządzany. Do wydzielonych majątków zostały przypisane zobowiązania i należności związane z ich działalnością. Zachowana została rozdzielność finansowa. Obie komórki organizacyjne posiadają oddzielne rachunki bankowe i prowadzą indywidualne rozliczenia finansowe. Dla wydzielonych majątków prowadzi się oddzielne ewidencje i podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Wydzielone zespoły składników funkcjonują obecnie jak dwa odrębne zakłady i tak mogą funkcjonować w przyszłości.

ZDARZENIA PRZYSZŁE:

Wyodrębnienie ze Spółki Jawnej składników majątkowych wykorzystywanych do ww. działalności wraz z związanymi z nimi prawami i obowiązkami, ma na celu umożliwienie Wspólnikom przeprowadzenie planowanej reorganizacji struktury własnościowej Spółki Jawnej, polegającej na rozdzieleniu się wspólników w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, na bazie posiadanego w ramach Spółki Jawnej majątku wspólnego.

Jeden ze Wspólników - Wspólnik 1, ma zamiar wystąpić za Spółki Jawnej... i prowadzić dalszą działalność na przyjętym w ramach rozliczenia wspólników wyodrębnionym pod względem materialnym, organizacyjnym i finansowym zespole składników majątkowych czyli nieruchomość budynek biurowo-usługowy stanowiącym obecnie odrębny zakład.

W wyniku tego wystąpienia, Wspólnik 1 otrzyma połowę zgromadzonego majątku Spółki Jawnej, w postaci zakładu prowadzącego działalność w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Kontynuowanie dalszej działalności gospodarczej przez Wspólnika 1, odbywać się będzie jako działalność gospodarcza osoby fizycznej, do której Wspólnik 1 wniesie jako wkład, zorganizowany zakład prowadzący wynajem lokali użytkowych, który otrzyma w dniu wystąpienia w ramach rozliczenia udziału kapitałowego z tytułu wystąpienia ze Spółki Jawnej.

Przejęty w ramach rozliczenia zakład składający się z wyodrębnionych składników majątkowych, materialnych i niematerialnych (ZCP), będący przedmiotem zwrotu i rozliczenia majątkowego z tytułu wystąpienia Wspólnika 1 ze Spółki Jawnej, będzie składał się z następujących składników majątkowych związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wynajmu powierzchni użytkowych:

1.

prawo własności do nieruchomości (budynek biurowiec),

2.

umowy związane z przedmiotem ww. działalności: umowy najmu i umowy z dostawcami,

3.

środki trwale znajdujące się na wyposażeniu budynku: meble i urządzenia,

4.

zobowiązania związane z działalnością wynajmu powierzchni użytkowej,

5.

środki finansowe znajdujące się na rachunku bankowym obsługującym działalność budynku biurowego.

Drugi Wspólnik - Wspólnik 2 pozostanie na drugiej części majątku wspólnego wyodrębnionego w zorganizowany zakład usług gastronomiczno-rekreacyjnych "..." w dotychczasowej Spółce Jawnej, do której wcześniej przystąpi nowy Wspólnik.

Uzupełniając opisany we wniosku stan faktyczny działalności w zakresie wynajmu lokali, przedstawiający zespół składników majątkowych służących tej działalności Wnioskodawca potwierdza, że wydzielone do tej działalności składniki majątkowe, materialne i niematerialne spełniają warunki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710). W organizacji przedsiębiorstwa Spółki - Wnioskodawcy uwzględniono wszystkie cechy wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego składników majątkowych materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań dotyczących wyodrębnionej działalności wynajmu lokali, jak i drugiej odrębnej działalności gastronomiczno-rekreacyjno-rozrywkowej. Wyodrębnieniu sprzyja inny według PKD rodzaj obydwóch działalności. Dla wyodrębnionych działalności wynajmu lokali i gastronomiczno-rekreacyjno-rozrywkowej prowadzone są odrębne rejestry sprzedaży oparte na odrębnych numeracjach faktur i odrębne kasy fiskalne. Nabycia rejestrowane są w wyodrębnionych rejestrach zakupów przyporządkowanych potrzebom poszczególnych działalności. Dzięki temu należności i zobowiązania wynikające z prowadzenia tych działalności są również wyodrębnione. Dla obydwóch działalności prowadzone są odrębne księgi przychodów i rozchodów. Rozliczenie miesięczne podatku VAT oparte są o sumy dwóch odrębnych rejestrów sprzedaży (dostaw) i zakupów (nabyć). Odrębne księgi przychodów i rozchodów pozwalają określić dochody do opodatkowania przez Wspólników uzyskane z poszczególnych działalności. Wyodrębnione zostały też rozliczenia finansowe tych działalności poprzez wyodrębnione konta bankowe. Tak więc wyodrębnienie organizacyjne i ewidencyjne składników majątkowych materialnych i niematerialnych dla poszczególnych działalności i prowadzenie wyodrębnionych działalności na bazie tych składników potwierdza, że po zbyciu (przekazaniu Wspólnikowi 1) części służącej działalności najmu lokali, w procesie rozliczenia występującego ze Spółki Wspólnika 1, w przyszłości może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, zwłaszcza w zakresie wynajmu lokali, co jest zamiarem i celem występującego Wspólnika 1.

Jak podkreślono we wniosku występujący Wspólnik 1 na przyjętej wyodrębnionej części majątku w postaci nieruchomości zabudowanej budynkiem biurowo usługowym, w którym prowadzona jest obecnie działalność polegająca na wynajmie lokali i taką - określoną już obecnie działalność występujący wspólnik zamierza prowadzić samodzielnie jako przedsiębiorca - osoba fizyczna.

Wydzielony organizacyjnie i finansowo zespół składników majątkowych, w postaci budynku biurowo-usługowego, wyposażenia, praw i zobowiązań, zwłaszcza z tytułu zawartych umów wieloletnich o wynajem lokali, świadczy, że zadania te wydzielona jednostka organizacyjna, po zbyciu przez Spółkę i przejęciu jako zwrot kapitałowy przez Wspólnika 1, występującego ze Spółki, może i będzie stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze w postaci usług wynajmu lokali użytkowych. Wydzielona do przekazania występującemu Wspólnikowi część składników majątkowych materialnych i niematerialnych jest wystarczająca do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych w zakresie wynajmu lokali użytkowych i nie będzie wymagała udziału ani wsparcia pozostałych struktur drugiej części działalności Spółki.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, iż zdarzeniem przyszłym będzie przystąpienie do Spółki Jawnej nowego Wspólnika a później wystąpienie jednego dotychczasowego Wspólnika 1, któremu jako zwrot kapitałowy zostanie wydana wydzielona część dotychczasowego przedsiębiorstwa, zdolna i zorganizowana do samodzielnego kontynuowania dotychczasowej działalności w zakresie wynajmu lokali użytkowych, przez występującego ze Spółki Wspólnika 1, który taką działalność gospodarczą prowadził będzie jako przedsiębiorca osoba fizyczna.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

(we wniosku nr 1) Czy wydzielona w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego część przedsiębiorstwa, realizująca zadania gospodarcze, którą stanowi nieruchomość z budynkiem biurowo-usługowym, wyposażeniem i wartościami niematerialnymi związanymi z tą częścią, realizująca odrębne niż pozostałe struktury przedsiębiorstwa zadania w zakresie wynajmu lokali użytkowych, spełnia warunki określone w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) oraz czy zbycie tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie wydania Wspólnikowi 1 występującemu ze spółki jako zwrot kapitałowy i w celu dalszego prowadzenia działalności gospodarczej (kontynuowania wynajmu jako samodzielne przedsiębiorstwo), jest wyłączone z przepisów wymienionej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 tej ustawy, czyli czynność ta nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku) opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych oraz niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) w myśl definicji zawartej w art. 2 ust. 27e ustawy o VAT. W opinii Wnioskodawcy, oba zespoły składników majątkowych stanowią odrębne zorganizowane części przedsiębiorstwa i prowadzą odmienną według klasyfikacji PKWiU działalność.

Zgodnie z art. 2 ust. 27e ustawy o VAT zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania.

Wnioskodawcy, w świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, że dany zespół składników majątkowych posiada przymiot "zorganizowanej części przedsiębiorstwa", o ile łącznie spełnia następujące warunki:

1.

występuje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach istniejącego przedsiębiorstwa,

3.

składniki wchodzące w skład zespołu przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne),

4.

zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Wszystkie powyższe warunki w przypadku Wnioskodawcy zostały spełnione, a odmienność działalności w ramach dwóch ZCP, umożliwiła przyporządkowanie wewnątrz przedsiębiorstwa również zobowiązań i należności oraz wewnętrznego podziału dla poszczególnych ZCP przychodów i kosztów.

Wnioskodawca analizując stanowiska organów podatkowych stwierdza, że podstawowym warunkiem uznania, że mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych.

W praktyce organów podatkowych podkreśla się, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić zorganizowany zespół składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa (tak m.in. wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach z dnia 26 listopada 2008 r. - sygn. IPPB5/423-6/08-3/MB oraz z dnia 16 lutego 2009 r. - sygn. IPPB1/415-1303/08-7/JB oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji z dnia 10 października 2008 r., sygn. ILPB3/423-446/08-2/HS). Dlatego w ocenie Wnioskodawcy ustawowe warunki (art. 2 pkt 27e ustawy o VAT) dla obydwóch działalności zostały spełnione i stanowią one dwie ZCP.

Część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy realizująca zadania gospodarcze w zakresie wynajmu lokali użytkowych, została wydzielona organizacyjnie i finansowo w zakresie materialnych i niematerialnych składników majątkowych w sposób podany w opisie stanu faktycznego pierwotnego wniosku i w uzupełnieniu. Zdaniem Wnioskodawcy spełnia warunki zorganizowanej części przedsiębiorstwa określone w art. 2 pkt 27e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710). W Spółce nastąpi zmiana stanu osobowego i ograniczenie w przedmiocie działalności do jednej wydzielonej już obecnie działalności gastronomiczno-rekreacyjno-rozrywkowej.

W trakcie zmian organizacyjnych do spółki przystąpi trzeci Wspólnik, a następnie wystąpi Wspólnik 1, który w ramach zwrotu kapitałowego przyjmie, a Spółka mu wyda zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci nieruchomości z budynkiem biurowo-usługowyminnymi składnikami materialnymi i niematerialnymi. Wystąpienie Wspólnika 1 nastąpi z zamiarem dalszego prowadzenia - kontynuowania działalności gospodarczej w zakresie wynajmu, w ramach przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Wydanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zbyciem na rzecz Wspólnika 1, występującego ze Spółki, jako zwrot wkładu kapitałowego.

Zdaniem Wnioskodawcy czynność zbycia w formie wydania Wspólnikowi występującemu ze Spółki, jako zwrot kapitałowy, zorganizowanej część przedsiębiorstwa, jaką jest opisana wyodrębniona majątkowo, organizacyjnie i finansowo i realizująca wyodrębnione zadania najmu lokali użytkowych jest wyłączona spod działania ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 tej ustawy, ponieważ spełnia warunki powołanego wyżej art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, czyli nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towar należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z kolei stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W przedmiotowej sprawie do Spółki Jawnej należą dwaj wspólnicy - osoby fizyczne, dalej zwani jako Wspólnik 1 oraz Wspólnik 2 lub Wspólnicy.

Dnia 30 kwietnia 2009 r. Spółka Jawna zakupiła budynek biurowy wraz z przynależnym do niego gruntem, który został wyremontowany i przystosowany do wynajmu powierzchni biurowo - usługowych.

Kolejną inwestycją Spółki była budowa obiektu gastronomiczno-rozrywkowego pod nazwą Centrum Sportu i Rekreacji "...". Obiekt ten rozpoczął swoją działalność w październiku 2012 r.

Obecnie majątek Spółki Jawnej stanowi:

* budynek biurowy składający się z wydzielonych lokali użytkowych, wraz z wyposażeniem nabytym przez spółkę w czasie jej trwania, który jest wynajmowany na cele biurowo - usługowe,

* obiekt Centrum Sportu i Rekreacji "...", wraz z wyposażeniem nabytym przez Spółkę prowadzący działalność w zakresie usług gastronomicznych i rekreacyjnych,

Z początkiem roku 2016 w Spółce Jawnej, obydwa zespoły składników majątkowych zostały wyodrębnione pod względem rzeczowym, organizacyjnym i finansowym, jako składniki majątkowe służące do wykonywania dwóch odrębnych rodzajów działalności. Jak wskazał Wnioskodawca, w zakresie wynajmu lokali zespół składników majątkowych służących tej działalności wydzielone do tej działalności składniki majątkowe, materialne i niematerialne spełniają warunki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto z opisu sprawy wynika, iż jeden ze Wspólników - Wspólnik 1, ma zamiar wystąpić za Spółki Jawnej... i prowadzić dalszą działalność na przyjętym w ramach rozliczenia wspólników wyodrębnionym pod względem materialnym, organizacyjnym i finansowym zespole składników majątkowych czyli nieruchomość budynek biurowo-usługowy stanowiącym obecnie odrębny zakład. Kontynuowanie dalszej działalności gospodarczej przez Wspólnika 1, odbywać się będzie jako działalność gospodarcza osoby fizycznej, do której Wspólnik 1 wniesie jako wkład, zorganizowany zakład prowadzący wynajem lokali użytkowych, który otrzyma w dniu wystąpienia w ramach rozliczenia udziału kapitałowego z tytułu wystąpienia ze Spółki Jawnej.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, iż w zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm.), majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

W świetle art. 65 § 1 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Jak stanowi art. 65 § 3 ww. ustawy - Kodeks spółek handlowych udział kapitałowy obliczony w sposób określony w § 1 i § 2 powinien być wypłacony w pieniądzu. Rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze

W rozpatrywanej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą, kwestii uznania wyodrębnionych ze spółki składników materialnych i niematerialnych związanych z częścią przedsiębiorstwa, realizującą zadania w zakresie wynajmu lokali użytkowych, za spełniającą warunki określone w art. 2 pkt 27e ustawy oraz braku opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy zbycie tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie wydania Wspólnikowi 1 występującemu ze spółki jako zwrot kapitałowy w celu dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż świetle powyższych regulacji w przedmiotowej sprawie nie mamy zatem do czynienia ze "zwrotem kapitału" Wspólnikowi 1, w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Należy mieć bowiem na uwadze, że to Spółka zakupiła budynek biurowy wraz z przynależnym do niego gruntem, który wyremontowała i przystosowała do wynajmu powierzchni biurowo - usługowych. Tym samym przeniesienie własności tego budynku wraz z pozostałymi składnikami materialnymi i niematerialnymi jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowi przeniesienie przez spółkę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na inny podmiot (wspólnika).

Zauważyć należy, że dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W określeniu "jak właściciel" zawiera się możliwość uznania za dostawę owego faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług "dostawa" oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego). Odpłatność czynności (dostawy towarów czy też świadczenia usług) oznacza wykonanie tej czynności za wynagrodzeniem. Aby uznać daną czynność za odpłatną konieczny jest bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem. Dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tych czynności. Wynagrodzenie musi być konkretną wielkością wyrażalną w pieniądzu.

W tym miejscu zauważyć należy, że w myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa - w myśl art. 2 pkt 27e ustawy - rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Podsumowując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Tak rozumiana zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy.

Natomiast brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę w kontekście przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, że wskazany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z częścią przedsiębiorstwa, realizującą zadania w zakresie wynajmu lokali użytkowych, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Powyższe wynika z faktu, że składniki majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, składające się na ww. działalność w zakresie wynajmu, są wyodrębnione w obecnie prowadzonym przez spółkę przedsiębiorstwie na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej. Nadto jak wskazał Wnioskodawca, wydzielony zespół składników majątkowych, w postaci budynku biurowo-usługowego, wyposażenia, praw i zobowiązań, zwłaszcza z tytułu zawartych umów wieloletnich o wynajem lokali, po zbyciu przez Spółkę i przejęciu jako zwrot kapitałowy przez Wspólnika 1, występującego ze Spółki, może i będzie stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze w postaci usług wynajmu lokali użytkowych. Wydzielona do przekazania występującemu Wspólnikowi część składników majątkowych materialnych i niematerialnych jest wystarczająca do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych w zakresie wynajmu lokali użytkowych i nie będzie wymagała udziału ani wsparcia pozostałych struktur drugiej części działalności Spółki.

Zatem, analiza zaprezentowanego opisu sprawy w kontekście przytoczonych regulacji prawnych, prowadzi do wniosku, że zostaną spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania przedmiotowego zespołu składników materialnych i niematerialnych związanych z częścią przedsiębiorstwa, realizującą zadania w zakresie wynajmu lokali, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, a w konsekwencji, zbycie tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie wydania Wspólnikowi 1 występującemu ze spółki należy uznać za wyłączoną z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy, iż "czynność zbycia w formie wydania Wspólnikowi występującemu ze Spółki, jako zwrot kapitałowy, zorganizowanej część przedsiębiorstwa, jaką jest opisana wyodrębniona majątkowo, organizacyjnie i finansowo i realizująca wyodrębnione zadania najmu lokali użytkowych jest wyłączona spod działania ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 tej ustawy, ponieważ spełnia warunki powołanego wyżej art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, czyli nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT" należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Jednocześnie należy podkreślić, że postępowanie w przedmiocie wydawania interpretacji indywidualnej opiera się wyłącznie na ściśle określonym stanie przedstawionym przez Wnioskodawcę, czyli takim zdarzeniu, którego wszelkie elementy istotne dla wyrażenia własnego stanowiska w zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego podatnik przedstawił we wniosku. Należy zaznaczyć, że w postępowaniu w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji, nie może być prowadzone postępowanie dowodowe zmierzające do jednoznacznego określenia przedstawionego zdarzenia, jak również toczyć się spór, co do przedstawionego stanu sprawy.

Wyjaśnić ponadto należy, że powyższa ocena dotyczy stricte okoliczności objętych stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę. W toku zaś kontroli podatkowej lub w postępowaniu podatkowym prowadzonym przez właściwy organ podatkowy w celu zweryfikowania prawdziwości okoliczności faktycznych wskazanych we wniosku o wydanie interpretacji, mogą zostać poczynione odmienne ustalenia od przedstawionych przez Wnioskodawcę we wniosku. W takiej sytuacji ustalenie w tych postępowaniach, że rzeczywisty stan faktyczny występujący w zakresie okoliczności faktycznych wskazanych przez Zainteresowanego we wniosku o wydanie interpretacji jest inny, może stanowić podstawę do dokonania wymiaru podatku.

Niniejszą interpretację załatwiono wniosek w zakresie uznania wyodrębnionych ze spółki składników materialnych i niematerialnych związanych z częścią przedsiębiorstwa, realizującą zadania w zakresie wynajmu lokali użytkowych, za spełniającą warunki określone w art. 2 pkt 27e ustawy oraz braku opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy zbycie tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie wydania Wspólnikowi 1 występującemu ze spółki jako zwrot kapitałowy w celu dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast w pozostałym zakresie wniosek został załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl