1061-IPTPB3.4511.663.2016.1.RR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 sierpnia 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB3.4511.663.2016.1.RR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2016 r. (data wpływu 4 maja 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lipca 2016 r. (data wpływu 1 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą nagród zawodnikom za osiągnięte wyniki sportowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą nagród zawodnikom za osiągnięte wyniki sportowe.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), pismem z dnia 19 lipca 2015 r., nr 1061-IPTPB3.4511.429.2016.1.RR (doręczonym w dniu 22 lipca 2016 r.) wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 1 sierpnia 2016 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 28 lipca 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Na podstawie Uchwały Rady Gminy.... z dnia 23 maja 2012 r., Nr. Wójt Gminy przyznaje nagrody pieniężne i wyróżnienia za osiągnięte wysokie wyniki sportowe. Uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 31 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 z późn. zm.).

Zgodnie z regulaminem przyznawania i pozbawienia nagród i wyróżnień Wójt Gminy... może przyznać nagrody pieniężne osobom zamieszkałym na terenie Gminy.... za:

1.

udział we współzawodnictwie sportowym o zasięgu międzynarodowym,

2.

zajęcie I-II miejsca we współzawodnictwie sportowym o zasięgu krajowym.

Wysokość nagrody pieniężnej nie może być niższa niż 500 zł i nie może przekroczyć kwoty 2 000 zł.

Wyróżnienia przyznaje się w formie pucharu i dyplomu za udział zawodników we współzawodnictwie sportowym o zasięgu krajowym.

Zawodnik może otrzymać nagrodę lub wyróżnienie za jedno (najwyższe) osiągnięcie sportowe w danym roku kalendarzowym.

Wnioski o przyznanie nagród i wyróżnień mogą składać zawodnicy spełniający warunki określone w uchwale oraz kluby sportowe zrzeszające zawodników do Wójta Gminy.... do dnia 31 marca każdego roku. Do wniosku dołączany jest oryginał dokumentu wydany przez odpowiedni polski związek sportowy, potwierdzający uzyskanie wyniku sportowego stanowiącego podstawę przyznania nagrody lub wyróżnienia. Złożone wnioski przedkładane są do Komisji Rady Gminy ds. Kultury, Oświaty i Sportu celem zaopiniowania. Wójt Gminy analizuje zaopiniowane wnioski i podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu nagrody i jej wysokości lub przyznaniu wyróżnienia. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są raz w roku do 30 czerwca każdego roku i dotyczą osiągnięć sportowych uzyskanych w roku poprzednim.

Informację o przyznanych nagrodach i wyróżnieniach podaje się do wiadomości publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy.....

Urząd Gminy.....z osobami nagrodzonymi nie zawierał żadnej umowy, zatem wartość nagrody uzyskanej za osiągnięte wyniki sportowe zakwalifikował do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 42a ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne, ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

W związku z powyższym osobom nagrodzonym dokonano wypłaty nagrody w pełnej wysokości i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego sporządzoną informację PIT-8C przekazano osobom nagrodzonym i przesłano do Naczelnika Urzędu Skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy Wnioskodawca prawidłowo postąpił klasyfikując wypłacone nagrody jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaniechał poboru zaliczki podatku, a jedynie sporządził informację, o której mowa w art. 42a ustawy (PIT-8C)?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie dotyczące stanu faktycznego, natomiast w odniesieniu do zdarzenia przyszłego zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), prawidłowo postąpił On w latach ubiegłych klasyfikując wartość nagrody za osiągnięte wyniki sportowe do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie pobierał zaliczki na podatek dochodowy, a jedynie sporządzał informację PIT-C, o której mowa w art. 42a. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, źródłami przychodów są również inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użyte w tym przepisie sformułowanie "w szczególności" oznacza, że przepis ten zawiera tylko przykładowe wyliczenie przychodów, co oznacza, że przysporzenia majątkowe, nie zaliczane do pozostałych źródeł przychodów stanowią przychody objęte tym przepisem.

Na podstawie art. 42a ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4, przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, tj. "Informację o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych", dalej: informacja PIT-8C.

Z treści wniosku wynika, że Wójt Gminy na podstawie Uchwały Rady Gminy przyznaje zawodnikom nagrody pieniężne za osiągnięte wyniki sportowe. Nagrody pieniężne są przyznawane osobom, zamieszkałym na terenie Gminy, za udział we współzawodnictwie sportowym o zasięgu międzynarodowym oraz zajęcie I-II miejsca we współzawodnictwie sportowym o zasięgu krajowym. Zawodnik może otrzymać nagrodę za jedno (najwyższe) osiągnięcie sportowe. Zgłoszenie kandydatów do nagrody następuje w drodze złożenia wniosku o przyznanie nagrody za osiągnięte wyniki sportowe.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że kwoty nagród za osiągnięcia sportowe, wypłacone zawodnikom przez Wnioskodawcę, stanowią przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakwalifikowanie przychodów do innych źródeł, w rozumieniu powyższego przepisu powoduje, że Wnioskodawca nie jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłaty ww. nagród. Na Wnioskodawcy spoczywa wyłącznie obowiązek sporządzenia dla ww. osób "Informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych" - PIT-8C, stosownie do treści art. 42a ww. ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo należy zauważyć, że we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że: "(...) jedynie sporządzał informację PIT- C, o której mowa w art. 42a. ustawy (...)".

Tutejszy Organ, mając na uwadze treść złożonego wniosku, jaki i pozostałą część stanowiska Wnioskodawcy uznał, że jest to oczywista omyłka pisarska, a intencją Wnioskodawcy było wskazanie informacji PIT-8C.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego....., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl