1061-IPTPB3.4511.492.2016.1.JZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 sierpnia 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB3.4511.492.2016.1.JZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podatku zapłaconych w 2016 r. zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podatku zapłaconych w 2016 r. zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Osoba fizyczna - Wnioskodawca, jest przedsiębiorcą, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Jest też właścicielem trzech spółek, gdzie w każdej z nich posiadał 100% udziałów, w okresie od maja 2008 r. do marca 2015 r.

Z tytułu jednoosobowej działalności płacił składki zdrowotne terminowo oraz odliczał je od podatku.

Z powodu braku informacji nie wiedział, że od maja 2008 r. do marca 2015 r., powinien płacić również składkę zdrowotną, będąc 100% udziałowcem w każdej ze spółek.

W marcu 2016 r. otrzymał wezwanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS) do złożenia prawidłowej dokumentacji rozliczeniowej z tytułu prowadzenia działalności jako wspólnik jednoosobowych spółek z o.o. oraz do zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami.

Jeżeli ubezpieczony, prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest odrębnie od każdej prowadzonej spółki.

Według Wnioskodawcy, stanowisko organów skarbowych w podobnej sprawie, kształtuje się następująco: w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 marca 2013 r., nr IBPBII/1/415-1076/12/BJ: "(...) odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne rzeczywiście (faktycznie) zapłacone przez podatnika w roku podatkowym. Moment, w którym możliwe jest dokonanie odliczenia uzależniony jest od uiszczenia przez podatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne. W konsekwencji, podatek dochodowy może ulec obniżeniu o kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku, w którym te składki opłacono. (...) Wnioskodawczyni może odliczyć od podatku dochodowego w zeznaniu podatkowym za 2012 rok zapłaconą w tymże roku kwotę zaległych za okres kwiecień 2003 r. - grudzień 2004 r. składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednakże należy zauważyć, że kwota składki, którą Wnioskodawczyni ma prawo odliczyć od podatku nie może przekroczyć 7,75% podstawy jej wymiaru, jak również suma składek na ubezpieczenie zdrowotne, o które zmniejszony zostanie podatek dochodowy nie może przekroczyć kwoty tego podatku (...)".

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy dokonując zapłaty zaległych składek zdrowotnych, zapłaconych z tytułu posiadanych 100% udziałów w spółkach za lata 2008-2015 w 2016 r., przedsiębiorca może je odliczyć od podatku z jednoosobowej działalności gospodarczej w 2016 r., z uwzględnieniem kwoty składki, która nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru oraz suma składek nie może przekroczyć kwoty podatku?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 82 ust. 5 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) rodzajem działalności jest działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Udziałowiec spółki z o.o., który posiada 100% udziałów, jest traktowany jako jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i będzie musiał płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jest on traktowany przez ZUS jak przedsiębiorca. Jeżeli osoba fizyczna jest 100% udziałowcem w kilku spółkach z o.o., płaci składkę zdrowotną od każdej z nich.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) podatek dochodowy, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Artykuł 27b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą może w trakcie roku, zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, odliczać przy obliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Płatnicy składek, którzy są zobowiązani do płacenia dwóch lub większej liczby składek zdrowotnych, posiadają prawo do odliczenia wszystkich zapłaconych składek, z zachowaniem wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki. Podatnicy, którzy swoje dochody mają opodatkowane w różnych formach, mają prawo wyboru miejsca odliczenia składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Podatnik może w danym roku podatkowym odliczyć również zaległe składki zdrowotne, zapłacone w tym roku. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy nie opłacili składek w terminie.

Podsumowując, Wnioskodawca, osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, może odliczyć zapłacone, zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne, w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru, od zaliczek na podatek dochodowy z działalności gospodarczej, do wysokości kwoty podatku w 2016 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, o czym stanowi art. 27 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne rzeczywiście (faktycznie) zapłacone przez podatnika w roku podatkowym. Moment, w którym możliwe jest dokonanie odliczenia uzależniony jest od uiszczenia przez podatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne. W konsekwencji, podatek dochodowy może ulec obniżeniu o kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku, w którym te składki opłacono, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem trzech spółek i w każdej z nich posiadał 100% udziałów w okresie od maja 2008 r. do marca 2015 r. Z powodu braku informacji nie wiedział, że od maja 2008 r. do marca 2015 r., powinien płacić również składkę zdrowotną, będąc 100% udziałowcem w każdej ze spółek. W marcu 2016 r. otrzymał wezwanie z ZUS do złożenia prawidłowej dokumentacji rozliczeniowej z tytułu prowadzenia działalności jako wspólnik jednoosobowych spółek z o.o. oraz do zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że Wnioskodawca może odliczyć od podatku dochodowego za 2016 r. zapłaconą w tym roku kwotę zaległych za lata 2008-2015 składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile nie podlegały odliczeniu od podatku za wymienione lata. Zgodnie z art. 27b ust. 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegają odliczeniu w roku, w którym zostały opłacone. Tak więc w sytuacji kiedy składki zdrowotne zostały uregulowane za lata ubiegłe podlegają one odliczeniu w roku faktycznej ich zapłaty.

Jednakże w myśl art. 27b ust. 2 ww. ustawy kwota składki, którą Wnioskodawca ma prawo odliczyć od podatku nie może przekroczyć 7,75% podstawy jej wymiaru, jak również suma składek na ubezpieczenie zdrowotne, o które zmniejszony zostanie podatek dochodowy nie może przekroczyć kwoty tego podatku.

Wnioskodawca powinien dysponować dokumentami potwierdzającymi wysokość opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i faktyczną datę ich zapłaty.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem zapytania w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl