1061-IPTPB2.4511.89.2016.2.SŻ - Określenie skutków podatkowych sprzedaży lokalu użytkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB2.4511.89.2016.2.SŻ Określenie skutków podatkowych sprzedaży lokalu użytkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2016 r. (data wpływu 1 lutego 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 kwietnia 2016 r. (data wpływu 2 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu użytkowego.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 14 kwietnia 2016 r., Nr 1061-IPTPB2.4511.89.2016.1.SŻ, wezwano Wnioskodawczynię, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 14 kwietnia 2016 r. (skutecznie doręczone w dniu 22 kwietnia 2016 r.), natomiast w dniu 2 maja 2016 r. wpłynęło (nadane w dniu 28 kwietnia 2016 r.) uzupełnienie wniosku.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 13 lutego 2008 r. Wnioskodawczyni na podstawie aktu notarialnego nr... nabyła prawo własności lokalu mieszkalnego przy ul......, stanowiącego odrębną własność. Ww. lokal mieszkalny Wnioskodawczyni kupiła od osoby prywatnej. Dnia 29 maja 2012 r. Wnioskodawczyni otrzymała pozwolenie na wykonanie robót budowlanych w celu przekształcenia tego lokalu na lokal użytkowy. Po przekształceniu lokalu dnia 1 kwietnia 2014 r., lokal został oddany do użytku tzn. Wnioskodawczyni wynajmuje ten lokal osobie prowadzącej w tym lokalu zakład szewski. Wnioskodawczyni zaznacza, że nie posiada firmy i nie prowadzi działalności. Wnioskodawczyni lokal wynajmuje jako osoba fizyczna.

Wnioskodawczyni chce sprzedać lokal użytkowy, który był wcześniej lokalem mieszkalnym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstanie przychód z tytułu sprzedaży lokalu użytkowego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie powstanie przychód z tytułu sprzedaży lokalu użytkowego z uwagi na fakt, że nabycie lokalu nastąpiło w dniu 13 lutego 2008 r. i minął okres 5 lat od daty zakupu. Natomiast data przekwalifikowania lokalu nie ma żadnego znaczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do źródeł przychodów, z zastrzeżeniem ust. 2, zalicza się m.in. odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej nie jest źródłem przychodu, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 13 lutego 2008 r. Wnioskodawczyni na podstawie umowy kupna, zawartej w formie aktu notarialnego nr....., nabyła prawo własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną własność. Dnia 29 maja 2012 r. Wnioskodawczyni otrzymała pozwolenie na wykonanie robót budowlanych w celu przekształcenia tego lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy. Po przekształceniu lokalu dnia 1 kwietnia 2014 r., lokal został oddany do użytku, tzn. Wnioskodawczyni wynajmuje lokal osobie fizycznej, która prowadzi w nim zakład szewski. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, ww. lokal wynajmuje jako osoba fizyczna. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać przedmiotowy lokal.

Zmiana przeznaczenia lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy, zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.), wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Zgłoszenia należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić wówczas, gdy w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia. Ewentualny sprzeciw organu wyrażony jest w formie decyzji administracyjnej.

Należy jednak zaznaczyć, że przekształcenie lokalu mieszkalnego w lokal użytkowy, jako czynność techniczna, nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, że wymieniony we wniosku lokal Wnioskodawczyni nabyła w 2008 r., zatem pięcioletni termin, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie upłynął z dniem 31 grudnia 2013 r.

Zatem planowana sprzedaż lokalu użytkowego, nabytego przez Wnioskodawczynię w 2008 r., z uwagi na fakt, że zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis ten reguluje powstawanie źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a w związku z tym, że w niniejszej sprawie - w świetle ww. przepisu - planowana sprzedaż nie będzie stanowiła źródła przychodu, Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego z tytułu tej sprzedaży.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w....., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl