1061-IPTPB2.4511.811.2016.2.IL - Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2017 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB2.4511.811.2016.2.IL Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2016 r. (data wpływu 27 października 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 stycznia 2017 r. (data wpływu 12 stycznia 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 29 grudnia 2016 r., Nr 1061-IPTPB2.4511.811.2016.1.IL, Organ podatkowy, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 29 grudnia 2016 r. (skutecznie doręczone w dniu 3 stycznia 2017 r.). W dniu 12 stycznia 2017 r. (nadano w dniu 11 stycznia 2017 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 15 stycznia 1997 r., od rodziców na podstawie umowy darowizny zawartej aktem notarialnym (Rep.....), Wnioskodawca przyjął wraz z małżonką.... na wspólność ustawową małżeńską darowiznę w postaci działki gruntu ornego, oznaczonej nr 107, o powierzchni 1,94 ha, położonej..... Nabyta w drodze darowizny nieruchomość gruntowa stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1381, z późn. zm.).

Na przedmiotowym gruncie Wnioskodawca nie prowadził ani nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami oraz działalności rolniczej. Grunt jest przedmiotem nieodpłatnej dzierżawy na rzecz syna Wnioskodawcy.

Uchwałą Rady Gminy.... Nr... z dnia 31 marca 2003 r. (Dziennik Urzędowy Województwa.... Nr..., poz. 1826 z dnia 20 maja 2003 r.) oraz Uchwałą Rady Gminy.... Nr... z dnia 30 października 2013 r. (Dziennik Urzędowy Województwa.... 2014 r., poz. 63 z dnia 3 stycznia 2014 r.) Urząd Gminy dokonał zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy.... dla terenów zabudowy mieszkaniowej "...." - etap II.

Wobec powyższego, przedmiotowa działka leży częściowo w terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej - oznaczonej na planie symbolem 27MN, 28MN, 31 WIN, oraz częściowo w terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zabudowy usługowej - oznaczonej na planie symbolem 29MN, U; 30MN, U i częściowo stanowi drogę gminną (projektowaną) - oznaczonej na planie symbolem KDG-L; KDG-D oraz częściowo stanowi drogę wewnętrzną (projektowaną) - oznaczoną na planie symbolem KDW.

W niedalekiej przyszłości Wnioskodawca zamierza sprzedać ww. grunt potencjalnemu nabywcy pod zabudowę. Na obecną chwilę rozpoczął się proces podziału gruntu na 16 mniejszych działek, celem łatwiejszej odsprzedaży. Nieruchomość będąca przedmiotem podziału na działki o mniejszej powierzchni, które zostaną sprzedane, nie stanowiła składnika majątku ani towaru handlowego, gdyż Wnioskodawca nie prowadził i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie. Wnioskodawca dotychczas nie poniósł jakichkolwiek nakładów dotyczących przedmiotowej działki w zakresie uzbrojenia terenu w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną, itp. Wnioskodawca zamierza zbyć wydzielone działki potencjalnym nabywcom lub jednemu nabywcy w jak najkrótszym odstępie czasu. Sprzedaż działek nie będzie miała charakteru ciągłego i zorganizowanego. Odpłatne zbycie działek po podziale nieruchomości nie będzie następować w wykonywaniu działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzyskane środki ze sprzedaży gruntu Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na zakup lokali mieszkalnych, które docelowo umową darowizny przekaże synowi oraz córce.

Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do dostawy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy sprzedaż przedmiotowego gruntu w całości lub w częściach, po dokonaniu podziału, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2. Czy sprzedaż przedmiotowego gruntu w całości lub w częściach, po dokonaniu podziału, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidulanej jest udzielenie odpowiedzi na pytanie nr 1, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie doprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku), powyższe czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca przedmiotowy grunt orny (przekształcony w teren pod zabudowę) nabył w drodze darowizny w 1997 r. Na dzień złożenia wniosku, jak i na dzień potencjalnego zbycia nieruchomości upłynął okres pięciu lat, licząc od roku, w którym nastąpiło nabycie praw do gruntu, a zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co powoduje nie podleganie opodatkowaniu podatkiem dochodowym w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-d) ww. ustawy.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż przedmiotowego gruntu w całości lub w częściach nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

* pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza,

* pkt 8 - odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zatem, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

a.

odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

b.

zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W świetle powyższego dla opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw podatkiem dochodowym od osób fizycznych istotne znaczenie ma data ich nabycia, data zbycia oraz dokonanie zbycia w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c.

składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d.

składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z powyższych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania - na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - działań podjętych przez Wnioskodawcę do właściwego źródła przychodu należało ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z nabyciem oraz z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa we wniosku.

Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że nieruchomość gruntowa Wnioskodawcy nie została nabyta dla celów prowadzenia działalności gospodarczej i nie była w niej wykorzystywana. Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego wskazał, że w 1997 r., na podstawie umowy darowizny od rodziców przyjął wraz z małżonką na wspólność ustawową małżeńską darowiznę w postaci działki gruntu ornego, oznaczonej nr 107, o powierzchni 1,94 ha. Nabyta w drodze darowizny nieruchomość gruntowa stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1381, z późn. zm.).

Na przedmiotowym gruncie Wnioskodawca nie prowadził ani nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami oraz działalności rolniczej. Grunt jest przedmiotem nieodpłatnej dzierżawy na rzecz syna Wnioskodawcy.

W związku ze zmianą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przedmiotowa działka leży częściowo w terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej - oznaczonej na planie symbolem 27MN, 28MN, 31 WIN, oraz częściowo w terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zabudowy usługowej - oznaczona na planie symbolem 29MN, U; 30MN, U i częściowo stanowi drogę gminną (projektowaną) - oznaczonej na planie symbolem KDG-L; KDG-D oraz częściowo stanowi drogę wewnętrzną (projektowaną) - oznaczoną na planie symbolem KDW. W niedalekiej przyszłości Wnioskodawca zamierza sprzedać ww. grunt potencjalnemu nabywcy pod zabudowę. Na obecną chwilę rozpoczął się proces podziału gruntu na 16 mniejszych działek, celem łatwiejszej odsprzedaży. Nieruchomość będąca przedmiotem podziału na działki o mniejszej powierzchni, które zostaną sprzedane, nie stanowiła składnika majątku ani towaru handlowego, gdyż Wnioskodawca nie prowadził i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie.

Na podstawie treści wniosku nie można również stwierdzić by sprzedaż przedmiotowych działek powstałych po podziale nastąpiła w ramach działalności handlowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły. W treści stanu faktycznego Wnioskodawca podkreślił, że dotychczas nie poniósł jakichkolwiek nakładów dotyczących przedmiotowej działki w zakresie uzbrojenia terenu w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną, itp. Wnioskodawca zamierza zbyć wydzielone działki potencjalnym nabywcom lub jednemu nabywcy w jak najkrótszym odstępie czasu. Sprzedaż działek nie będzie miała charakteru ciągłego i zorganizowanego. Odpłatne zbycie działek po podziale nieruchomości nie będzie następować w wykonywaniu działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do dostawy.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082). Zgodnie z treścią art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). W myśl natomiast art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

W świetle powyższego, sprzedaż przysługujących Wnioskodawcy w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej udziałów w wydzielonych nieruchomościach gruntowych nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, bowiem Wnioskodawca sprzedając udziały w przedmiotowych działkach w całości lub w części będzie działał w ramach zwykłego zarządu majątkiem, a zatem ww. zbycie udziałów w nieruchomości nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomość (działki) działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

W konsekwencji, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Wnioskodawcę, skutki podatkowe zbycia udziałów w przedmiotowych działkach należy rozpatrywać w kontekście powołanego art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czyli z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach.

Jak już wspomniano wyżej, powstanie przychodu podatkowego z tytułu sprzedaży udziałów w nieruchomościach (działkach) uzależnione jest między innymi od daty ich nabycia, które należy utożsamiać z chwilą przeniesienia własności w rozumieniu cywilnoprawnym. Należy przy tym zauważyć, że wydzielenie działek z nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany ich właściciela. Na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działek, a więc nie dochodzi do ich nabycia.

Zatem pięcioletni termin, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziałów w ww. nieruchomościach. Na powyższe nie ma wpływu podział tej nieruchomości, w wyniku którego nastąpiła zmiana ich powierzchni oraz numerów ewidencyjnych. W powołanym przepisie mowa jest bowiem o dacie nabycia nieruchomości, a nie dacie podziału.

W przedmiotowej sprawie nabycie udziałów w nieruchomościach gruntowych nastąpiło w 1997 r., a zatem pięcioletni termin, o którym mowa w powołanym przepisie, należy liczyć od końca 1997 r.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawca mając na względzie istniejącą między małżonkami wspólność ustawową małżeńską, z tytułu transakcji zbycia udziałów w wydzielonych nieruchomościach gruntowych, nie będzie działał w charakterze podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. W przedmiotowej sprawie bowiem całokształt okoliczności, ich zakres, stopień zaangażowania, w tym środków pieniężnych, wskazuje, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu własnym majątkiem. Zatem, sprzedaż przez Wnioskodawcę udziału w przedmiotowych nieruchomościach, będzie stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności, w zakresie którego Wnioskodawca, będzie korzystał z przysługującego Mu prawa do rozporządzania własnym mieniem.

Zatem, sprzedaż udziałów Wnioskodawcy w przedmiotowych nieruchomości gruntowych nie powoduje powstania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, albowiem ww. działki zostaną zbyte po upływie okresu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. po dacie 31 grudnia 2002 r. W konsekwencji przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z odpłatnego zbycia udziału nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu. W związku z powyższym na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą przysługujących Mu we wspólności ustawowej małżeńskiej udziałów w ww. nieruchomościach gruntowych.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Ponadto wskazać należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), w związku z czym niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy jako osoby występującej z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutku prawnego dla żony Wnioskodawcy, będącej współwłaścicielem nieruchomości.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego....., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.) Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl