1061-IPTPB2.4511.586.2016.1.Akr - Określenie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 września 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB2.4511.586.2016.1.Akr Określenie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2016 r. (data wpływu 28 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2016 r. złożony został wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni oraz Jej mąż w 2003 r., w ramach majątkowej wspólności małżeńskiej, nabyli prawo własności nieruchomości niezabudowanych, zwane dalej "Nieruchomością". Nieruchomość jest położona w miejscowości.... i w jej skład wchodzą:

* działka nr 759/8 o powierzchni 21 a 41 m2 oraz

* udział w 1/36 części w prawie własności działki nr 759/38 o pow. 53 a 60 m2.

W dniu 20 kwietnia 2010 r. zgodnie z zapisami w akcie notarialnym, Wnioskodawczyni w ramach ustawowej wspólnoty majątkowej, została współwłaścicielem wraz z mężem działki niezabudowanej nr 1240/4 położonej również w miejscowości..... Działkę tę otrzymał w drodze darowizny (w tym samym dniu, tj. 20 kwietnia 2010 r.) mąż Wnioskodawczyni i w akcie notarialnym dokumentującym przekazanie darowizny, małżonkowie uzgodnili, że rozszerzają ustawową wspólność majątkową w ich małżeństwie postanawiając, że nieruchomość wejdzie w skład ich majątku wspólnego.

W dniu 20 maja 2013 r. wyrokiem Sądu Rejonowego.... orzeczono ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej między Wnioskodawczynią a Jej mężem. Konsekwencją tego wyroku było postanowienie Sądu Rejonowego..... z dnia 18 grudnia 2013 r. o podziale majątku wspólnego małżonków. Na mocy powyższego postanowienia, Wnioskodawczyni otrzymała na wyłączną własność ww. Nieruchomość, natomiast Jej mąż otrzymał na wyłączną własność ww. działkę niezabudowaną nr 1240/4 (działkę, którą małżonkowie otrzymali w 2010 r. w drodze darowizny) oraz samochód osobowy marki Opel Astra. Dokonany podział majątku wspólnego został zrealizowany bez żadnych spłat i dopłat z którejkolwiek ze stron. Równocześnie małżonkowie zadeklarowali, że dokonany podział majątku wspólnego wyczerpuje ich roszczenia, co do tego majątku i nie będą występować o jakiekolwiek roszczenia finansowe z tego tytułu do drugiej strony. Ponadto należy zaznaczyć, że wartość Nieruchomości, którą w ramach podziału majątku wspólnego otrzymała Wnioskodawczyni, nie przekraczała 50% udziału w majątku wspólnym.

W 2016 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży Nieruchomości. Sprzedaż Nieruchomości została więc dokonana w okresie dłuższym niż 5 lat od nabycia tej Nieruchomości do majątku wspólnego małżonków, jednakże w okresie krótszym niż 5 lat od ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej, w następstwie której Wnioskodawczyni została wyłączną właścicielką Nieruchomości.

Wnioskodawczyni stwierdza ponadto, że na dzień złożenia wniosku nie zamierza uzyskanego przychodu ze sprzedaży Nieruchomości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe i tym samym zastosować zwolnienie z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż Nieruchomości (tj. działki nr 759/8 o powierzchni 21 a 41 m2 oraz udziału 1/36 części w prawie własności działki nr 759/38 o pow. 53 a 60 m2) jest wyłączona ze źródeł przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.) do źródeł przychodu zalicza się odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości " (...) jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...)".

W przypadku zaliczenia przychodów ze sprzedaży nieruchomości nienastępującej w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą do źródeł przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy ustala się zgodnie z art. 30e ust. 1 ww. ustawy, tj. w wysokości 19% podstawy naliczenia podatku.

W przypadku Wnioskodawczyni nastąpiła sprzedaż Nieruchomości (tj. działki nr 759/8 o powierzchni 21 a 41 m2 oraz udziału 1/36 części w prawie własności działki nr 759/38 o pow. 53 a 60 m2), która niezwiązana była z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nieruchomość ta została nabyta przez małżonków w 2003 r. do majątku wspólnego małżonków. Z kolei po orzeczeniu Sądu (w 2013 r.) o ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej między Wnioskodawczynią a Jej mężem, Nieruchomość została przekazana na wyłączną własność Wnioskodawczyni.

W odniesieniu zatem do zapisu w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pojawia się kwestia ustalenia czy pięcioletni termin, o którym mowa w powyższym zapisie ustawy, liczony jest od zakupu Nieruchomości przez małżonków w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej w 2003 r. czy też od momentu ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej między Wnioskodawczynią a Jej mężem w 2013 r., na mocy której Nieruchomość przeszła na wyłączną własność Wnioskodawczyni.

Podstawowym zagadnieniem jest w tym zakresie ustalenie roku nabycia przedmiotowej Nieruchomości. Zdaniem Wnioskodawczyni, rokiem nabycia Nieruchomości jest 2003 r., a więc rok w którym małżonkowie nabyli tę Nieruchomość do majątku wspólnego i dlatego też ten rok (tj. 2003) winien być traktowany jako baza do liczenia pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wprawdzie w 2013 r. ustanowiono rozdzielność majątkową małżeńską i Wnioskodawczyni stała się wyłączną właścicielką Nieruchomości, jednakże daty tej nie można traktować jako momentu nabycia Nieruchomości, gdyż w 2013 r. dokonano tylko podziału tego, co małżeństwo nabyło wcześniej. Dodatkowym argumentem przemawiającym za słusznością tego toku rozumowania jest fakt, że przekazanie Nieruchomości na wyłączną własność Wnioskodawczyni w ramach podziału majątku małżonków, odbyło się bez jakichkolwiek dopłat i spłat z którejkolwiek ze stron, a wartość Nieruchomości mieści się w udziale, jaki przysługiwał Wnioskodawczyni w małżeńskim majątku wspólnym.

Analogiczne stanowisko zostało również zajęte przez Naczelny Sąd Administracyjny Oddział zamiejscowy.... w orzeczeniu o sygn. akt.....

Konsekwencją powyższego stanowiska jest fakt, że sprzedaż Nieruchomości jest wyłączona ze źródeł przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wobec powyższego odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia z uwagi na fakt, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni oraz Jej mąż w 2003 r., w ramach majątkowej wspólności małżeńskiej, nabyli prawo własności nieruchomości niezabudowanych, w których skład wchodzą: działka nr 759/8 oraz udział 1/36 części w prawie własności działki nr 759/38. W dniu 20 kwietnia 2010 r. Wnioskodawczyni w ramach ustawowej wspólnoty majątkowej, została współwłaścicielem wraz z mężem otrzymanej przez niego w drodze darowizny działki niezabudowanej nr 1240/4, która weszła w skład ich majątku wspólnego. W dniu 20 maja 2013 r. wyrokiem Sądu Rejonowego orzeczono ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej między Wnioskodawczynią a Jej mężem. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 18 grudnia 2013 r. o podziale majątku wspólnego małżonków, Wnioskodawczyni otrzymała na wyłączną własność ww. nieruchomość składającą się z działki nr 759/8 oraz udziału 1/36 części w prawie własności działki nr 759/38, natomiast Jej mąż otrzymał na wyłączną własność ww. działkę niezabudowaną nr 1240/4 oraz samochód osobowy marki Opel Astra. Dokonany podział majątku wspólnego został zrealizowany bez żadnych spłat i dopłat z którejkolwiek ze stron. Wartość nieruchomości, którą w ramach podziału majątku wspólnego otrzymała Wnioskodawczyni, nie przekraczała 50% udziału w majątku wspólnym. W 2016 r. Wnioskodawczyni dokonała odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanej w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością - art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dopiero z chwilą ustania małżeństwa wspólność ta ulega przekształceniu i wówczas małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku (art. 43 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podział majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy.

Natomiast, biorąc pod uwagę przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku pochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Zatem za datę nabycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Uwzględniając powyższe oraz przyjmując za Wnioskodawczynią, że wartość nieruchomości, którą w ramach podziału majątku wspólnego małżonków otrzymała Wnioskodawczyni, nie przekraczała 50% udziału w majątku wspólnym uznać należy, że nabycie przez Wnioskodawczynię nieruchomości, nastąpiło w 2003 r., tj. w dacie nabycia nieruchomości w czasie trwania związku małżeńskiego. W tej sytuacji pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z dniem 31 grudnia 2008 r.

Wobec powyższego nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie w 2016 r. nieruchomości nabytej przez Wnioskodawczynię w 2003 r. nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie. Oznacza to, że przychód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego przewidzianego dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. W związku z tym Organ podatkowy nie ocenia prawidłowości przedstawionych we wniosku rozliczeń podatkowych, nie dokonuje oceny załączonych dokumentów. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl