1061-IPTPB2.4511.486.2016.1.KK - Określenie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB2.4511.486.2016.1.KK Określenie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2016 r. (data wpływu 15 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawczyni wraz ze swoim mężem od początku małżeństwa do dnia 25 czerwca 2013 r. pozostawali we wspólności majątkowej małżeńskiej. W dniu 25 czerwca 2013 r. Wnioskodawczyni i Jej małżonek ustanowili rozdzielność majątkową na mocy umowy sporządzonej przed notariuszem. W dniu 25 czerwca 2013 r. Wnioskodawczyni oraz Jej małżonek zawarli również umowę o podział majątku wspólnego, na mocy której podzielony został cały majątek wspólny. W wyniku podziału majątku wspólnego, Wnioskodawczyni uzyskała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr 9, o powierzchni 75,12 m2, położonego w budynku nr 14 przy ul......, należącym do zasobów mieszkaniowych.... Spółdzielni Mieszkaniowej z siedzibą...., samochód osobowy marki.....; motocykl marki SUZUKI nr rej......, prawa do niektórych lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych wraz ze zdeponowanymi na nich środkami pieniężnymi i odsetkami. Małżonek Wnioskodawczyni, w wyniku podziału majątku wspólnego, uzyskał prawo do pozostałych lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych wraz ze zdeponowanymi na nich środkami pieniężnymi i odsetkami, a także akcje imienne serii C wyemitowane przez Spółkę.... S.A. z siedzibą....

W związku z podziałem majątku wspólnego i wartością majątku, który w wyniku podziału przypadł mężowi Wnioskodawczyni, względem wartości majątku, który przypadł Wnioskodawczyni, dla wyrównania wartości majątków, które przypadły obojgu małżonkom, mąż Wnioskodawczyni został dodatkowo zobowiązany do dokonania na rzecz Wnioskodawczyni spłaty w kwocie 33 200 zł.

W dniu 10 czerwca 1997 r., na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego, Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyli odpłatnie do wspólności majątkowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr 9 w budynku nr 14 przy ul.... Wnioskodawczyni jest członkiem.... Spółdzielni Mieszkaniowej.... Na mocy umowy z dnia 10 czerwca 1997 r. Wnioskodawczyni razem z mężem, w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, dysponowali spółdzielczym własnościowym prawem do ww. lokalu mieszkalnego. Małżeństwo Wnioskodawczyni i Jej męża zostało rozwiązane przez rozwód na mocy wyroku Sądu Okręgowego..... z dnia 17 września 2013 r.

W najbliższej przyszłości, Wnioskodawczyni planuje sprzedać spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego położonego....

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym, w przypadku dokonanej przez Wnioskodawczynię w 2016 r. sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, po stronie Wnioskodawczyni wystąpi przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zdaniem Wnioskodawczyni, z uwagi na fakt, że przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało nabyte w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, a od wspólnego nabycia minęło więcej niż 5 lat, w przypadku sprzedaży przez Nią tego prawa w całości, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jak wynika z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (współwłasność łączna) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Istotą współwłasności łącznej jest jej bezudziałowy charakter, co oznacza, że współwłaściciel nie może rozporządzać swoim prawem dopóty, dopóki trwa współwłasność łączna. Zatem, w przypadku nabycia nieruchomości w czasie trwania wspólności małżeńskiej, każdy z małżonków nabywa to prawo w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwencją takiego rozwiązania, w przypadku sprzedaży tego prawa, jest uznanie, że każdy z małżonków zbywałby to prawo w całości, skoro nie w określonym udziale. W opinii Wnioskodawczyni, nabycie w drodze podziału majątku wspólnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zakupionego do majątku wspólnego w ramach wspólności małżeńskiej nie stanowi "nabycia" w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wartość majątku, która została nabyta w wyniku podziału nie przekracza udziału Wnioskodawczyni w tym majątku, w szczególności gdy to na rzecz Wnioskodawczyni ustalone są spłaty, to znaczy, że przyznany Jej w wyniku podziału majątek reprezentuje wartość niższą aniżeli 50% wartości majątku wspólnego, a małżonek Wnioskodawczyni dla wyrównania tej różnicy zobowiązany został do spłaty na rzecz Wnioskodawczyni w kwocie 33 200 zł.

Konkludując, Wnioskodawczyni uważa, że nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego miało miejsce w momencie uzyskania przez Nią wspólnie z mężem tego prawa, a więc w 1997 r. Tym samym, błędne byłoby twierdzenie, że Wnioskodawczyni nabyła po raz drugi przedmiotowe prawo w 2013 r., tj. w momencie podziału majątku wspólnego i opodatkowanie przychodu ze sprzedaży Jej udziału w tej nieruchomości.

Stanowisko Wnioskodawczyni potwierdza najnowsze orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 stycznia 2016 r. (sygn. akt II FSK 2119/13) uznał, że: "Odnosząc się do kwestii ustalenia daty nabycia własności nieruchomości w części przekraczającej udział w majątku małżeńskim należy sięgnąć do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które regulują stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami. Zgodnie z art. 31 § 1 k.r.o., z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością - art. 35 k.r.o. Zgodnie z ogólną zasadą uregulowaną w art. 43 § 1 k.r.o., oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Co do zasady, wspólność majątkowa trwa tak długo jak małżeństwo. Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 k.r.o.), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 k.r.o.) albo z mocy prawa np. na skutek ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 k.r.o.). Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa, jak i w przypadku zniesienia tej wspólności przez sąd, a także w wyniku ustania małżeństwa - między małżonkami (byłymi małżonkami) ustaje wspólność ustawowa, a do majątku, który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Natomiast w myśl art. 501 k.r.o., w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej. Przepis ten nie wyłącza zastosowania art. 43 § 2 i 3 k.r.o. Podsumowując, z datą ustania małżeństwa, a więc również wspólności majątkowej, współwłasność łączna - jaka istnieje między małżonkami - przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych. W chwili ustania małżeństwa, co do zasady każdy z małżonków ma wynoszący 1/2 udział w majątku wspólnym, a więc w każdej rzeczy, jaka do tego majątku należy. W chwili ustania małżeństwa skarżąca była więc właścicielem wynoszącego 1/2 udziału we wszystkich składnikach majątku wspólnego małżonków, podobnie jak jej mąż. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy.

Nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest jednak przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Tym samym za datę nabycia nieruchomości lub praw, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego (do majątku wspólnego), ale tylko wówczas, jeżeli podział był ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszyły mu spłaty i dopłaty lub jeżeli wartość otrzymanych przez daną osobę nieruchomości lub praw w wyniku tego podziału mieściła się w udziale, jaki temu małżonkowi przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego....., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl