1061-IPTPB1.4511.826.2016.2.MAP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB1.4511.826.2016.2.MAP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2016 r. (data wpływu 29 września 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 listopada 2016 r., które wpłynęło do tutejszego Organu za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 25 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z prowadzeniem działalności polegającej na produkcji, rozmnażaniu i uprawie sadzonek roślin - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek ten w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 14 listopada 2016 r., Nr 1061-IPTPB1.4511.826.2016.1.MAP, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 14 listopada 2016 r. (data odbioru 18 listopada 2016 r.). W dniu 25 listopada 2016 r. do Organu podatkowego wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, nadana za pośrednictwem platformy ePUAP.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji zniczy oraz sprzedaży detalicznej zniczy (sporadycznie również hurtowo), wieńców, kwiatów żywych i sztucznych itp., wykonywanej faktycznie w pasie drogowym przed cmentarzem miejskim. Jego forma organizacyjna to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Dla celów rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, Wnioskodawca stosuje zasady ogólne i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest również czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca wraz z małżonką są współwłaścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,5 ha, na którym zamierza On rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 2032), polegającą na produkcji, rozmnażaniu i uprawie sadzonek roślin ozdobnych oraz roślin ozdobnych hodowanych z sadzonek (np. chryzantemy cięte). Ww. działalność rolnicza będzie prowadzona w nieogrzewanych tunelach foliowych oraz bezpośrednio w gruncie, a więc nie są to działy specjalne produkcji rolnej. Natomiast, dalsza uprawa odbywała się będzie w tunelach foliowych, w doniczkach na otwartej przestrzeni oraz w gruncie. Wnioskodawca zamierza samodzielnie rozmnażać i uprawiać sadzonki roślin ozdobnych, ale też nie wyklucza zakupu gotowych sadzonek roślin, których okres biologicznego wzrostu będzie przekraczał miesiąc. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest to działalność zwolniona z podatku dochodowego. Wnioskodawca ewidencjonuje na kasie fiskalnej sprzedaż dokonywaną dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Całość sprzedawanych produktów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zarówno z działalności gospodarczej podatnika jak i rolniczej byłaby fiskalizowana na kasie fiskalnej. Sprzedawane rośliny podlegałyby 8% stawce podatku VAT. W celu rozdzielenia wartości sprzedaży roślin z działalności rolniczej, od pozostałej sprzedaży produktów z działalności gospodarczej, kasa fiskalna drukowałaby na każdym paragonie i raportach fiskalnych dwa razy stawkę VAT 8%, gdzie sprzedaż roślin z działalności rolniczej przypisana byłyby do jednej z tych stawek pod konkretnym indeksem (występują indeksy: A, B, C, D, E, F, G). Dzięki takiemu rozwiązaniu na koniec każdego miesiąca raport miesięczny czytelnie wskazywałby w osobnej pozycji (pod konkretnym indeksem) jaka jest wartość sprzedanych roślin z działalności rolniczej przypisanych do jednej ze stawek VAT 8%, natomiast w osobnej pozycji (pod innym indeksem) byłaby pozostała sprzedaż z działalności gospodarczej opodatkowana stawką VAT 8%.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodał, że jest rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Nie zamierza On prowadzić upraw w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych. Powierzchnia upraw roślin określonych przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 12 sierpnia 2016 r. będzie wynosiła 30 arów. Okres biologicznego wzrostu wszystkich wprawianych przez Wnioskodawcę roślin będzie wynosił powyżej jednego miesiąca. Pomiędzy Wnioskodawcą i Jego żoną istnieje ustawowa wspólność majątkowa. Żona Wnioskodawcy również będzie prowadziła działalność rolniczą, w tym samym zakresie co Wnioskodawca.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy wartość sprzedawanych roślin (opisanych w zdarzeniu przyszłym), Wnioskodawca może traktować jako dochód z działalności rolniczej, od którego nie będzie odprowadzał podatku dochodowego, w myśl art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., 2032)?

2. Czy w związku z tym, że podatnik posiada status podatnika VAT czynnego, działalność rolnicza (pomimo zwolnienia z podatku dochodowego) również podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak sprzedaż z prowadzonej działalności gospodarczej?

3. Czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 2 (co oznacza konieczność ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej) prawidłowym będzie ewidencjonowanie sprzedaży w celu rozdzielenia wartości sprzedaży roślin z działalności rolniczej, od pozostałej sprzedaży produktów z działalności gospodarczej w taki sposób, że kasa fiskalna drukowałaby na każdym paragonie i raportach fiskalnych dwa razy stawkę VAT 8%, gdzie sprzedaż roślin z działalności rolniczej przypisana byłyby do jednej z tych stawek pod konkretnym indeksem, a pozostała sprzedaż z działalności gospodarczej podlegająca również stawce VAT 8% byłaby wykazywana pod innym indeksem (występują indeksy: A, B, C, D, E, F, G)? Dzięki takiemu rozwiązaniu na koniec każdego miesiąca raport miesięczny czytelnie wskazywałby w osobnej pozycji jaka jest wartość sprzedanych roślin przypisanych do stawki VAT 8% z działalności rolniczej, a osobno pozostałą sprzedaż ze stawką VAT 8% z działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie pozwoliłoby prawidłowo ustalić przychód działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz przychód z działalności rolniczej zwolniony z tego podatku.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest zagadnienie zawarte w pytaniu Nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie zagadnień zawartych w pytaniach Nr 2 i Nr 3, dotyczących podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 2032), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca między innymi na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: miesiąc - w przypadku roślin (...) licząc od dnia nabycia.

Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność rolniczą na własnym gruncie polegającą na produkcji, rozmnażaniu i uprawie sadzonek roślin ozdobnych oraz roślin ozdobnych hodowanych z sadzonek (np. chryzantemy cięte od sadzonki do kwiatu). Ww. działalność rolnicza będzie prowadzona w nieogrzewanych tunelach foliowych oraz bezpośrednio w gruncie, a więc nie są to działy specjalne produkcji rolnej, a dalsza uprawa będzie w tunelach foliowych, w doniczkach na otwartej przestrzeni oraz w gruncie. Wnioskodawca zamierza samodzielnie rozmnażać i uprawiać sadzonki roślin ozdobnych ale też nie wyklucza zakupu gotowych sadzonek roślin, których okres biologicznego wzrostu będzie przekraczał miesiąc.

Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy stwierdzić należy, że powyższa działalność stanowi działalność rolniczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, do dochodów uzyskanych z tej działalności nie stosuje się przepisów tej ustawy.

Dodano, że Wnioskodawca własne stanowisko przedstawione we wniosku oparł na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przywołano również interpretacje prawa podatkowego wydane przez Organy skarbowe w zakresie podobnego zdarzenia:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 sierpnia 2011 r., Nr IBPBI/1/415-477/11/WRZ,

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 maja 2016 r., Nr IBPB-1-1/4511-123/16/ZK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 2032), określono, że działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca między innymi na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Jak stanowi art. 2 ust. 3 powołanej ustawy, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Przy czym, w myśl art. 2 ust. 3a cyt. ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym "załącznikiem nr 2". Rodzaje i rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2016 r. określone zostały w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 października 2015 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1717), wydanym na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle ww. przepisów, jeżeli rośliny nie są uprawiane w szklarniach lub ogrzewanych tunelach foliowych uprawy te nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli przy tym, rośliny te są przetrzymywane przez co najmniej miesiąc w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost, to dochody uzyskane z ich sprzedaży stanowią dochody z działalności rolniczej.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegającą na produkcji, rozmnażaniu i uprawie sadzonek roślin ozdobnych oraz roślin ozdobnych hodowanych z sadzonek (np. chryzantemy cięte). Ww. działalność rolnicza będzie prowadzona w nieogrzewanych tunelach foliowych oraz bezpośrednio w gruncie. Dalsza uprawa odbywała się będzie w tunelach foliowych, w doniczkach na otwartej przestrzeni oraz w gruncie. Wnioskodawca zamierza samodzielnie rozmnażać i uprawiać sadzonki roślin ozdobnych ale też nie wyklucza zakupu gotowych sadzonek roślin. Wnioskodawca jest rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Nie zamierza On prowadzić upraw w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych. Powierzchnia upraw roślin określonych przez Wnioskodawcę będzie wynosiła 30 arów. Okres biologicznego wzrostu wszystkich wprawianych przez Wnioskodawcę roślin będzie wynosił powyżej jednego miesiąca.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że ww. działalność mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej, nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej.

W tej sytuacji do przychodów z opisanej przez Wnioskodawcę działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, dochody uzyskane z tej działalności (sprzedaży ww. roślin), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl