1061-IPTPB1.4511.614.2016.2.MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 października 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB1.4511.614.2016.2.MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2016 r. (data wpływu 11 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej przychodów uzyskanych z tytułu wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych oraz kwalifikacji wykonywanych usług do określonej pozycji tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od dnia 15 września 1990 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie naprawy, konserwacji urządzeń gospodarstwa domowego oraz sprzętu użytku domowego i ogrodniczego (jako działalność przeważająca). Dodatkowo, przedmiotem działalności jest wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.

Podatek z tego tytułu rozliczany jest z Urzędem Skarbowym w formie karty podatkowej (decyzja wydana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, jako działalność ujęta w tabeli pod Nr 9). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz prowadzi rejestr zakupu i sprzedaży. Wnioskodawca usługi wykonuje dla klientów indywidualnych, firm jednoosobowych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek jawnych - osób prawnych.

W ramach usług klimatyzacyjnych, Wnioskodawca wykonuje kompletny montaż klimatyzatorów (typu split i kasetonowych - do 10 kW) wraz z materiałem. Usługa polega na zakupie i zamontowaniu urządzenia w pomieszczeniach. Wnioskodawca posiada uprawnienia na F-gaz oraz niezbędny certyfikat. Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników. Za wykonane usługi wystawia faktury VAT. Osiągnięty przychód za ww. usługi przekracza kwotę 63 910 zł.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy Wnioskodawca może wykonywać usługi montażowe klimatyzatorów w pełnym zakresie dla firm, tj. osób fizycznych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek jawnych, opłacając podatek w formie karty podatkowej?

2. Czy wykonywane usługi mieszczą się w poz. Nr 9 tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie katy podatkowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność którą prowadzi została zakwalifikowana przez Urząd Skarbowy do tabeli stawek karty podatkowej Nr 9, gdzie w załączniku Nr 4 wymienione są usługi w zakresie montażu urządzeń i aparatury chłodniczej. Usługi z tej grupy tabeli stawek karty podatkowej nie są objęte limitem kwotowym przychodu, więc Wnioskodawca może wystawiać faktury VAT bez limitu obrotu, ponieważ nie są to usługi objęte (w poz. 70-76), jako usługi budowlane. Wnioskodawca posiada uprawnienia i certyfikat F-gaz wydany przez Urząd Dozoru Technicznego. W związku z tym, że urządzenia chłodnicze (klimatyzatory) są drogie, stąd też Wnioskodawca osiąga przychody w kwocie powyżej 63 910 zł. Wnioskodawca rozlicza podatek w formie karty podatkowej w kwocie z tabeli Nr 9.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nieprzekraczającym stanu określonego w tabeli.

Ponadto, stosownie do treści art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

1.

złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

2.

we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

3.

przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

4.

nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

5.

małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,

6.

nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,

7.

pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W załączniku nr 3 do powyższej ustawy - Tabela miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej w części I poz. 9 wymieniono usługi w zakresie elektromechaniki chłodniczej. W załączniku nr 4, stanowiącym charakterystykę działalności usługowej oraz wytwórczo-usługowej objętej opodatkowaniem w formie karty podatkowej, wskazano, że wymienionej wyżej usługi obejmują: Montaż, demontaż i naprawa podzespołów, zespołów oraz członów funkcjonalnych urządzeń i aparatury chłodniczej oraz zamrażającej. Wykonywanie naprawa i konserwacja instalacji elektrycznej do urządzeń chłodniczych i zamrażających. Wykonywanie części zamiennych do urządzeń chłodniczych i zamrażających, wraz z obróbką metali. Napełnianie agregatów środkami chłodniczymi. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.

Natomiast w części I ww. tabeli pod poz. 75 ujęte zostały usługi w zakresie robót budowlanych instalacyjnych związanych z zakładaniem instalacji: grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, wodnokanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych i osprzętu elektrycznego - dla ludności. Zakres tych usług, uprawniający do skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej, zgodnie z załącznikiem nr 4, stanowiącym charakterystykę działalności usługowej oraz wytwórczo-usługowej objętej opodatkowaniem w formie karty podatkowej, obejmuje: wykonywanie, naprawę i konserwację wszelkiego rodzaju wewnętrznych i zewnętrznych instalacji oraz urządzeń: wodociągowych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, klimatyzacyjnych, w tym również przemysłowych i specjalnych (np. kuchni parowych, pralni mechanicznych, suszarni). Czyszczenie wykonanej instalacji i zabezpieczenie jej przed korozją, a w razie potrzeby położenie izolacji termicznej. Wykonywanie nietypowych elementów instalacyjnych. Wykonywanie, naprawa i konserwacja wszelkiego rodzaju wewnętrznych i zewnętrznych instalacji i urządzeń gazowych, w tym również przemysłowych i specjalnych (np. instalacji gazów technicznych i sprężonego powietrza, instalacji bezprzewodowej na gaz płynny. Czyszczenie instalacji i zabezpieczanie antykorozyjne. Malowanie instalacji gazów technicznych w kolorach ustalonych przez dozór techniczny. Wykonywanie nietypowych elementów instalacyjnych. Wykonywanie, naprawa i konserwacja: instalacji elektroenergetycznych siły, światła i sygnalizacji sterowania i słaboprądowych, instalacji piorunochronowej i uziemiającej, linii elektroenergetycznych i telefonicznych napowietrznych i kablowych, rozdzielnic elektrycznych i pulpitów sterujących, instalacji w stacjach i agregatów prądotwórczych. Instalowanie i konserwacja odbiorników elektrycznych. Pomiary i badania odbiorcze instalacji, odbiorników i urządzeń elektrycznych. Wykonywanie pomiarów stanu izolacji i skuteczności zerowania, uziemienia itp. Wykonywanie i naprawa instalacji aparatury kontrolno-pomiarowej, sterowania i automatyki. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczenia.

Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są obowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, które:

a.

powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej,

b.

mają wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a w szczególności o zmianach: w stanie zatrudnienia, miejsca prowadzenia działalności, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy prowadzeniu usług rozrywkowych, liczby godzin przeznaczonych na wykonywanie wolnego zawodu w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego oraz wolnego zawodu w zakresie usług weterynaryjnych, liczby sprzedawanych posiłków domowych, liczby godzin sprawowania opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi, liczby godzin przeznaczonych na udzielanie lekcji.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca od dnia 15 września 1990 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie naprawy, konserwacji urządzeń gospodarstwa domowego oraz sprzętu użytku domowego i ogrodniczego (jako działalność przeważająca). Dodatkowo, przedmiotem działalności jest wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.

Podatek z tego tytułu rozliczany jest z urzędem skarbowym w formie karty podatkowej. Wnioskodawca usługi wykonuje dla klientów indywidualnych, firm jednoosobowych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek jawnych - osób prawnych. W ramach usług klimatyzacyjnych, Wnioskodawca wykonuje kompletny montaż klimatyzatorów (typu split i kasetonowych - do 10 kW) wraz z materiałem. Usługa polega na zakupie i zamontowaniu urządzenia w pomieszczeniach. Za wykonane usługi wystawia faktury VAT. Osiągnięty przychód za ww. usługi przekracza kwotę 63 910 zł.

Stwierdzić należy, że usługi wykonywane przez Wnioskodawcę w zakresie naprawy, konserwacji urządzeń gospodarstwa domowego oraz sprzętu użytku domowego i ogrodniczego, mieszczą się w części I tabeli stanowiącej załącznik Nr 3 do ww. ustawy w poz. Nr 9 - usługi w zakresie elektromechaniki chłodniczej.

Natomiast usługi świadczone przez Wnioskodawcę w zakresie wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych, nie mieszczą się w katalogu wymienionym w poz. 9 części I tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, tj. usługi w zakresie elektromechaniki chłodniczej. Powyższe usługi należy zaliczyć do usług w zakresie robót budowlanych, instalacyjnych związanych z zakładaniem instalacji: grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, wodnokanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych i osprzętu elektrycznego - dla ludności, które ujęte zostały w części I ww. tabeli pod poz. 75.

Przy czym, stosownie z pkt 4 Objaśnień do części I (Działalność usługowa oraz wytwórczo-usługowa) Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załącznik Nr 3 do ww. ustawy, przy prowadzeniu działalności wymienionej w lp. 70-76 dopuszczane jest - poza świadczeniami dla ludności - wykonywanie świadczeń dla innych odbiorców w rozmiarze nieprzekraczającym w 2016 r. kwoty 63 910 zł przychodu rocznie.

Za świadczenia dla ludności, zgodnie z pkt 5 ww. Objaśnień, uważa się opłacane ze środków pieniężnych ludności świadczenia określone w ust. 3 oraz usługi, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy. Przez pojęcie "ludność" rozumie się osoby fizyczne i gospodarstwa domowe oraz inne podmioty, tj. indywidualne gospodarstwa rolne i ogrodnicze, zakłady wytwórcze, budowlane, handlowe i usługowe, prowadzone przez osoby fizyczne i spółki niemające osobowości prawnej, oraz zakłady prowadzone przez agentów. Pojęcie "ludność" obejmuje również organizacje wyznaniowe i zakonne, placówki państw obcych (wyłącznie w rozumieniu służb dyplomatycznych i konsularnych) oraz rady szkół i placówek, rady rodziców i inaczej nazwane reprezentacje rodziców.

Odnosząc się do przedstawionego opisu stanu faktycznego, usługi świadczone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych, należy zaliczyć do usług w zakresie robót budowlanych, instalacyjnych związanych z zakładaniem instalacji: grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, wodnokanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych i osprzętu elektrycznego - dla ludności, które ujęty zostały w części I ww. tabeli pod poz. 75.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, w którym stwierdził, że usługi montażowe klimatyzatorów w pełnym zakresie świadczone przez Niego, nie są usługami budowlanymi ujętymi w poz. 75 ww. Tabeli oraz nie są objęte limitem kwotowym przychodu, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl