1061-IPTPB1.4511.584.2016.3.RK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB1.4511.584.2016.3.RK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2016 r. (data wpływu 29 czerwca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2016 r. (data wpływu 17 sierpnia 2016 r.) oraz pismem, które wpłynęło w dniu 29 sierpnia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyłączenia z opodatkowania dochodów z uprawy i sprzedaży sadzonek drzew, krzewów ozdobnych i pnączy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyłączenia z opodatkowania dochodów z uprawy i sprzedaży sadzonek drzew, krzewów ozdobnych i pnączy.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 8 sierpnia 2016 r., Nr 1061-IPTPB1.4511.584.2016.1.RK, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 8 sierpnia 2016 r. (data doręczenia 12 sierpnia 2016 r.). Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek pismem z dnia 12 sierpnia 2016 r. (data wpływu 17 sierpnia 2016 r.), nadanym za pośrednictwem.... w dniu 16 sierpnia 2016 r. Następnie, z uwagi na niepodpisanie złożonego uzupełnienia wniosku, pismem z dnia 19 sierpnia 2016 r., Nr 1061-IPTPB1.4511.584.2016.2.RK, ponownie wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 19 sierpnia 2016 r. (data doręczenia 23 sierpnia 2016 r.). Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek pismem, które wpłynęło w dniu 29 sierpnia 2016 r., nadanym za pośrednictwem polskiej placówki operatora wyznaczonego w dniu 24 sierpnia 2016 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 12 sierpnia 2016 r.):

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zamierza podjąć w 2017 r. działalność rolniczą w zakresie produkcji sadzonek drzew, krzewów ozdobnych i pnączy (clematisy, passiflory, miliny, wisterie, wiciokrzewy, jagody kamczatka, winorośla, jagody amerykańskie, jeżyny bezkolcowe, jogody goji, cytryniec chiński, hibiskusy, ketmie, magnolie, berberysy, budleje, hortensje, róże, tulipanowce, żylistki, krzewuszki, trzmieliny, forsycje, tamaryszki, tawułki, cyprysiki i thuje) na działce 5a użyczonej przez rodziców, niestanowiącej części gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Sadzonki i uprawy roślin będą przechowywane co najmniej miesiąc, a następnie w stanie nieprzetworzonym będą one odsprzedawane osobom fizycznym, oraz podmiotom gospodarczym. Clematisy, passiflory, miliny, wisterie, hibiskusy, ketmie będą uprawiane wyłącznie w tunelach foliowych 5m/3 m ogrzewanych promieniami słonecznymi, a pozostałe na początku w tunelach, a po odpowiednim wzroście będą przesadzane do większych donic i przechowywane poza ww. tunelem na wolnym powietrzu. Proces uprawy roślin będzie wyglądać następująco: 1) Zakup sadzonki lub nasion. 2) Posianie nasion lub rozmnożenie sadzonki z gałązki. 3) Pikowanie-rozsadzanie do doniczek. 4) Pielęgnacja sadzonek (podlewanie, nawożenie, ustawianie podpór) do ich odpowiedniego wzrostu. 5) Przesadzanie do większych doniczek. 6) Przenoszenie na zewnątrz w gotowych donicach. 7) Sprzedaż sadzonek. Sadzonki nie będą uprawiane ani w szklarni, ani w ogrzewanych tunelach, działalność ta nie będzie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 12 sierpnia 2016 r.):

Czy z tytułu działalności w zakresie produkcji i sprzedaży sadzonek drzew, krzewów ozdobnych i pnączy (clematisy, passiflory, miliny, wisterie, wiciokrzewy, jagody kamczatka, winorośla, jagody amerykańskie, jeżyny bezkolcowe, jogody goji, cytryniec chiński, hibiskusy, ketmie, magnolie, berberysy, budleje, hortensje, róże, tulipanowce, żylistki, krzewuszki, trzmieliny, forsycje, tamaryszki, tawułki, cyprysiki i thuje) Wnioskodawczyni będzie wyłączona z podatku dochodowego od osób fizycznych od tej sprzedaży, ponieważ będzie uzyskiwać przychody z działalności rolniczej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku z dnia 12 sierpnia 2016 r., przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), co do zasady, dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych. Przepisów tej ustawy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, które stanowią źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

1 miesiąc - w przypadku roślin.

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca). Nieprzetworzony - to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl słownika języka polskiego."przetwarzać" znaczy tyle, co "przekształcić coś twórczo" albo "zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd" (http://sip.pwn.pl). W związku z tym przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki, którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tworzącą katalog zamknięty - działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w Załączniku nr 2 do ustawy. Wnioskodawczyni zauważa, że Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego" określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym Załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji - do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni wskazuje, że z przedstawionego przez Nią opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza w 2017 r. podjąć działalność rolniczą w zakresie produkcji sadzonek drzew i krzewów ozdobnych oraz pnączy (clematisy, passiflory, miliny, wisterie, wiciokrzewy, jagody kamczatka, winorośla, jagody amerykańskie, jeżyny bezkolcowe, jogody goji, cytryniec chiński, hibiskusy, ketmie, magnolie, berberysy, budleje, hortensje, róże, tulipanowce, żylistki, krzewuszki, trzmieliny, forsycje, tamaryszki, tawułki, cyprysiki i thuje). Sadzonki i uprawy roślin będą przechowywane co najmniej 1 miesiąc, a następnie w stanie nieprzetworzonym będą one odsprzedawane osobom fizycznym oraz podmiotom gospodarczym. Sadzonki nie będą uprawiane, ani w szklarni, ani w ogrzewanych tunelach. Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy Wnioskodawczyni uważa, że działalność, którą będzie wykonywać, mieści się w przytoczonej powyżej definicji działalności rolniczej (okres przechowywania roślin wynosi co najmniej 1 miesiąc), nie będąc jednocześnie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej, gdyż produkcja sadzonek drzewek i krzewów ozdobnych i pnączy (ciematisy, passiflory, miliny, wisterie, wiciokrzewy, jagody kamczatka, winoroślą, jagody amerykańskie, jeżyny bezkolcowe, jogody goji, cytryniec chiński, hibiskusy, ketmie, magnolie, berberysy, budleje, hortensje, róże, tulipanowce, żylistki, krzewuszki, trzmieliny, forsycje, tamaryszki, tawułki, cyprysiki i thuje) w gruncie na otwartej przestrzeni oraz w nieogrzewanych tunelach foliowych, jako rodzaj upraw i produkcji, nie została objęta treścią ww. załącznika, tj. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego. W konsekwencji, do przychodów uzyskanych z tego tytułu - zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie Wnioskodawczyni będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze sprzedaży ww. sadzonek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Należy podkreślić, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl