1061-IPTPB1.4511.146.2016.3.DJD - PIT w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu o podatek od towarów i usług wyliczony od marży.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2016 r. Izba Skarbowa w Łodzi 1061-IPTPB1.4511.146.2016.3.DJD PIT w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu o podatek od towarów i usług wyliczony od marży.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko #61485; przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2016 r. (data wpływu 19 lutego 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 marca 2016 r. (data wpływu 25 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu o podatek od towarów i usług wyliczony od marży #61485; jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu o podatek od towarów i usług wyliczony od marży.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 21 marca 2016 r., Nr 1061-IPTPB1.4511.146.2016.1.DJD, na podstawie art. 169 § 1 i 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 21 marca 2016 r. (data doręczenia 24 marca 2016 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 24 marca 2016 r. (data wpływu 25 marca 2016 r.), nadanym w dniu 24 marca 2016 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie handlu artykułami używanymi. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług; dalej jako: "podatek VAT". Przy sprzedaży towarów używanych korzysta ze szczególnej procedury przewidzianej przepisami art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, polegającej na opodatkowaniu wyłącznie marży. Ewidencję przychodu Wnioskodawca prowadzi przy użyciu kasy fiskalnej, gdzie ewidencjonuje sprzedaż na rzecz osób fizycznych w wysokości kwoty należnej od nabywcy towarów. Nie jest wyszczególniony podatek VAT, ponieważ liczony jest tylko od marży. Do wyliczenia dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca przyjmuje obrót zaewidencjonowany w kasie fiskalnej bez pomniejszenia o podatek VAT należny od marży.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że prowadzi książkę przychodów i rozchodów, a podatek dochodowy od osób fizycznych opłaca według zasad ogólnych. W ramach działalności gospodarczej sprzedaje meble używane nabywane od osób fizycznych na terenie Niemiec. Wniosek dotyczy możliwości pomniejszania, w myśl art. 14 ust. 1 zdanie 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodu z działalności gospodarczej o należny podatek od towarów i usług wynikający ze stosowania opodatkowania w systemie VAT marża.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy podatek VAT naliczony od marży przy sprzedaży towarów używanych może być odliczony od przychodu ze zbycia towarów używanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, należny podatek VAT od marży nie może pomniejszać przychodu ze zbycia towarów używanych z uwagi na to, że kwota marży (wynikająca z prowadzenia ewidencji dla potrzeb VAT) nie jest jednoznaczna z przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że stosownie do przepisu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód ze sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Zdaniem Wnioskodawcy, problem pojawia się przy opodatkowaniu w systemie marży, ponieważ nie opodatkowuje się towaru, lecz marżę. W ocenie Wnioskodawcy, nie może On odliczyć od przychodu osiągniętego ze sprzedaży towarów używanych podatku od towarów i usług naliczonego od marży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 tejże ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z powyższych regulacji wynika, że przy opodatkowaniu dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży towarów, przychodem z tej działalności są kwoty pomniejszone o należny podatek od towarów i usług. Oznacza to, należny podatek od towarów i usług nie stanowi przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Szczegółowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037, z późn, zm.).

Zgodnie z § 19 ust. 1 tego rozporządzenia, zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl § 20 ust. 1 ww. rozporządzenia, podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokonują zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych, z zastrzeżeniem ust. 2, skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu.

Natomiast § 24 przytaczanego rozporządzenia stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 84 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), mogą ewidencjonować przychody w księdze oraz w ewidencji sprzedaży łącznie z podatkiem od towarów i usług, z tym że na koniec miesiąca przychód pomniejsza się o należny podatek od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami używanymi. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a przy sprzedaży towarów używanych korzysta ze szczególnej procedury przewidzianej przepisami art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, polegającej na opodatkowaniu tym podatkiem wyłącznie marży. Ewidencję przychodu Wnioskodawca prowadzi przy użyciu kasy fiskalnej, gdzie ewidencjonuje sprzedaż na rzecz osób fizycznych w wysokości kwoty należnej od nabywcy towarów. Nie jest wyszczególniony podatek VAT, ponieważ liczony jest tylko od marży. Do wyliczenia dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca przyjmuje obrót zaewidencjonowany w kasie fiskalnej bez pomniejszenia go o podatek VAT wyliczony od marży.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że Wnioskodawca przychód uzyskany ze sprzedaży towarów używanych na rzecz osób fizycznych winien pomniejszyć, zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatek VAT należny (wyliczony) od marży.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego....., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi- Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach-art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl