1021_POS_50_50_76/III/443/35-1/05/AO - Obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Sieradzu 1021_POS_50_50_76/III/443/35-1/05/AO Obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

Pytanie podatnika

Czy otrzymana zaliczka z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów rodzi obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług i z jaką stawką podatku, w przypadku gdy wpłacającym zaliczkę jest podatnik spoza Wspólnoty, a nabywcą towarów będzie podatnik z kraju Unii Europejskiej?

W której pozycji deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT - 7 należy wykazać powyższe zdarzenia gospodarcze?

Spółka Akcyjna... z siedzibą w... złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następujących sprawach:

1) Czy otrzymana zaliczka z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów rodzi obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług i z jaką stawką podatku, w przypadku gdy wpłacającym zaliczkę jest podatnik z poza Wspólnoty, a nabywcą towarów będzie podatnik z kraju Unii Europejskiej?

2) W której pozycji deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT - 7 należy wykazać powyższe zdarzenia gospodarcze?

Przedstawiając stan faktyczny Jednostka informuje, że dwukrotnie otrzymała środki finansowe tytułem zaliczki. Pierwsza zaliczka w wysokości 30 % wartości dostawy wpłynęła od firmy z Rosji (TH... P... Ltd. Saint-Petersburg). W związku z otrzymaną zaliczką, Jednostka wystawiła fakturę VAT na bezpośredniego nabywcę, tj. R... G... Limited Ca. USA.

W miesiącu następnym towar został wysłany i wystawiono fakturę sprzedaży, w której wskazano nabywcę, tj. firmę R... G... Limited C. USA, a odbiorcą była firma AS S... F... Tallin Muuga. Zarówno nabywca i odbiorca posiadają właściwe i ważne numery identyfikacyjne dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Druga zaliczka wpłynęła za wyroby od D... International Litvia. Spółka wystawiła na otrzymaną zaliczkę fakturę VAT. W tym samym miesiącu towar wydano i wystawiono fakturę sprzedaży, w której jako nabywca wymieniona została firma P... B... united INC S... - Estonia, a odbiorcą towaru była firma AS S... F... Tallin. Ponadto Spółka informuje, że zarówno kontrahenci z Rosji jak i Litwy, którzy dokonali wpłat zaliczek, nie są nabywcami ani też pośrednikami, jedynie płatnikami za wysłane towary. Transportu towarów dokonała firma przewozowa bezpośrednio do odbiorcy, w związku z czym towar nie opuszczał terytorium Wspólnoty.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Jednostka jest zdania, iż są to wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów i zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów otrzymana zaliczka rodzi obowiązek podatkowy ze stawką 0 %. Ponadto jest zdania, że ww. zdarzenia gospodarcze powinno być umieszczone w części C1 deklaracji VAT - 7, w. 6 (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), poz. 28 (podstawa opodatkowania).

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz obowiązujących przepisów w zakresie prawa podatkowego przedstawia własne stanowisko w sprawie. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4. Przepis ust. 2 ww. ustawy stanowi, że w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Natomiast, w świetle przepisów z art. 20 ust. 3 powołanej ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Z powyższego wynika, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje w przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, a czynność tę udokumentowano fakturą VAT. Moment powstania obowiązku podatkowego określony jest tu jako moment wystawienia faktury. Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) obowiązuje przepis, zgodnie z którym faktura powinna być wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia otrzymania zaliczki. Skoro u dostawcy powstaje obowiązek wystawienia faktury dotyczącej zaliczki otrzymanej z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i równocześnie wystawienie tej faktury rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT, stąd wniosek, że w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów każda otrzymana zaliczka rodzi obowiązek podatkowy, według stawki podatku od towarów i usług 0 %.

Faktury, które rodzą obowiązek podatkowy z tytułu przedpłat na poczet wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów należy uwzględnić w deklaracjach dla podatku od towarów od towarów i usług VAT - 7 w miesiącach powstania obowiązku podatkowego. Wartość zaliczki należy wykazać w poz. 28 deklaracji VAT - 7, jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Mając powyższe na uwadze, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl