100000/401/1580/MS/2009/ZU - Podleganie ubezpieczeniu społecznemu pracownika oddelegowanego do pracy w USA.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2009 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 100000/401/1580/MS/2009/ZU Podleganie ubezpieczeniu społecznemu pracownika oddelegowanego do pracy w USA.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za osoby skierowane do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.

UZASADNIENIE

Dnia 5 marca 2009 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek firmy (...) Sp. z o.o. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż zamierza oddelegować swoich pracowników w celu wykonywania pracy na terytorium Stanów Zjednoczonych na okres 24 miesięcy. Wnioskodawca wskazał również, iż w trakcie zatrudnienia na terenie Stanów Zjednoczonych pracownicy pozostają w stosunku pracy z wysyłającym pracodawcą. Roszczenie o wynagrodzenie kierowane jest do tego delegującego pracodawcy. Na terenie Stanów Zjednoczonych praca wykonywana jest na rzecz firmy, która jest odrębnym podmiotem prawnym, nie będącym oddziałem firmy.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, iż na podstawie zawartej umowy o pracę pracodawca powinien odprowadzać jedynie składkę na ubezpieczenie społeczne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez firmę (...) Sp. z o.o. we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe w kwestii opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Stosownie do treści art. 6 ust. 2 Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki z dnia 2 kwietnia 2008 r., jeżeli osoba zwykle zatrudniona na terytorium jednej Strony przez pracodawcę działającego na tym terytorium zostanie czasowo wysłana przez tego pracodawcę na terytorium drugiej Strony, osoba ta podlega przepisom prawa wyłącznie pierwszej Strony, tak jakby była zatrudniona na terytorium pierwszej Strony, pod warunkiem, że przewidywany okres zatrudnienia na terytorium drugiej Strony nie przekracza pięciu lat. Powyższe oznacza, że pracownik wysłany przez polskiego pracodawcę w celu wykonywania pracy na terytorium' Stanów Zjednoczonych, przez okres 5 lat od daty wysłania może podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl