0S5-065-171-MG/2633/05 - Posługiwanie się numerem NIP gmin, powiatów i województw przez urzędy obsługujące te jednostki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 maja 2005 r. Ministerstwo Finansów 0S5-065-171-MG/2633/05 Posługiwanie się numerem NIP gmin, powiatów i województw przez urzędy obsługujące te jednostki

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi nadania numeru identyfikacji podatkowej gminie (powiatowi, województwu) i urzędowi gminy (starostwu powiatowemu. urzędowi marszałkowskiemu). Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że nadanie NIP podmiotowi jest sprawą wtórną, gdyż poprzedzić je musi ustalenie, czy podmiot jest podatnikiem lub płatnikiem.

W sprawie podmiotowości podatkowej urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich, Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w piśmie z dnia 2 marca 2005 r. nr PP-1-0602-10/OP (BM6-138/2005 stanowiącym odpowiedź na interpelację Pana Posła Jerzego Feliksa Budnika. Z przedmiotowego pisma wynika, że gmina i urząd gminy powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer) NIP, a w związku z ich działaniami (czynnościami) powinno być wystawiane jedno rozliczenie deklaracyjne. Należy bowiem zauważyć. że samorządowe osoby prawne (gminy, powiaty, województwa) nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem urzędu. Urząd ten nie ma możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej, dotyczącej rozliczeń podatku od towaru i usług dla samorządowych osób prawnych (gminy, powiatu, województwa) oraz dla ich urzędów, obsługujących od strony techniczno-organizacyjnej te osoby prawne. Potwierdzają to przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości i planów kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 153. poz. 1752). Natomiast inne niż urzędy gmin (powiatów) i urzędy marszałkowskie, gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych. jednostek budżetowych i gospodarstw pomocniczych, powinny dla celów rozliczeń z tytułu podatku VAT rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębne oznaczenie (numery) NIP.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej. które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwanej dalej NIP.

Stosownie do ust. 2 i ust. 3 ww. przepisu obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami. a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych. płatnicy podatków oraz płatnicy składek ubezpieczeniowych - podmioty te również otrzymują. Powyższe oznacza, że każdy podmiot, który należy do jednej z ww. kategorii jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego. Należy również podkreślić, że nie jest prawnie dopuszczalna sytuacja nadania jednego NIP dwóm podmiotom (z których jeden jest podatnikiem np. podatku od towaru i usług, a drugi podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych), jak również posługiwania się do identyfikacji NIP nadanym innemu podmiotowi. NIP nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji administracyjnej o nadaniu NIP. Konsekwencją wydania ww. decyzji jest jednoznaczna identyfikacja podmiotu w systemie Poltax poprzez jego NIP i nazwę.

Stanisław Stec

Do wiadomości:

Departament Podatków Pośrednich

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl