0461-ITPP3.4512.540.2016/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 października 2016 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy 0461-ITPP3.4512.540.2016/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2016 r. (data wpływu 14 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "H...." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2016 r. został złożony ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "H.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia jest podatnikiem VAT czynnym i prowadzi zarówno działalność zwolnioną od podatku w zakresie czynności, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług i działalność gospodarczą opodatkowaną w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4, 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zwolnieniom podlegają opłaty od lokali mieszkalnych, m.in. eksploatacja i utrzymanie lokali, eksploatacja i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni lub nieruchomości wspólnych, działalność oświatowa i kulturalna prowadzona przez spółdzielnie, fundusz remontowy. Spółdzielnia obecnie realizuje projekt pn. "H..." Oś priorytetowa 4. Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast, Działanie 4.1 Humanizacja blokowisk, Poddziałanie. 4.1.1 Poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii z wielkiej płyty. Celem projektu jest poprawa warunków technicznych budynków wysokich X, Xl, XII-sto kondygnacyjnych przy ul. N., ul. G., W. oraz Ż. (bloki zrealizowanie w technologii "wielkiej płyty") dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania oraz poprawy atrakcyjności zamieszkania. Zakres prac wykonanych na ww. budynkach obejmuje:

* wymianę 9 dźwigów osobowych,

* remont klatek schodowych - malowanie, ułożenie gresu na parterach, wymiana pochwytów balustrad itd.,

* termomodernizacja stropodachów,

* modernizacja instalacji elektrycznej w klatkach schodowych,

* remont instalacji sanitarnych połączonych z wymianą rurociągów centralnego ogrzewania, wody zimnej, ciepłej i cyrkulacji ciepłej wody w poziomie piwnic.

Do kosztów kwalifikowalnych objętych dofinansowaniem środkami Unii Europejskiej zaliczono planowane nakłady brutto dotyczące budynków mieszkalnych. Instytucja Zarządzająca zgodnie z podpisana umową, w przypadku gdy VAT jest kosztem kwalifikowalnym, żąda przedłożenia interpretacji indywidualnej, dotyczącą kwestii czy Spółdzielnia ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wykonywanych usług w budynkach mieszkalnych objętych projektem. Wydatki poniesione w związku z realizacją projektu są udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Spółdzielnię, co jest niezbędne do rozliczenia przedmiotowego projektu. Część nakładów, które nie są finansowane z dotacji unijnych stanowi 55,86% wydatków kwalifikowalnych i zostaną rozliczone z funduszu remontowego nieruchomości mieszkalnych. Realizowany projekt dotyczący tylko i wyłącznie budynków mieszkalnych (tzn. w budynkach tych nie znajdują się lokale użytkowe) nie ma związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółdzielnia ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony lub do otrzymania zwrotu kwoty podatku naliczonego w związku z realizacją opisanego projektu dotyczącego lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, realizując wspomniany projekt nie ma prawa obniżania podatku należnego o podatek naliczony, ani otrzymania zwrotu kwoty podatku VAT w zakresie kosztów dotyczących lokali mieszkalnych. Spółdzielnia wskazała, że zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4, 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych pobierane opłaty są "zwolnione od podatku". Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia podatku. Koszt podatku od towarów i usług zawsze stanowi wydatek kwalifikowalny z uwagi na brak możliwości jego odzyskania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy opisanego we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl