0461-ITPP2.4512.822.2016.1.AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 stycznia 2017 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy 0461-ITPP2.4512.822.2016.1.AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2016 r. (data wpływu 9 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur, nie mając pewności, czy sprzedawca podatek ten uiścił - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur, nie mając pewności, czy sprzedawca podatek ten uiścił.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Jest powiązany osobowo ze spółką S. S.K.A. (dalej S.K.A.), która to spółka jest również zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

W dniu 3 sierpnia 2014 r. powyższe spółki (Wnioskodawca oraz S.K.A.) zawarły w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na mocy której zobowiązały się zawrzeć w terminie do dnia 4 sierpnia 2019 r. umowę sprzedaży, w wyniku której Wnioskodawca sprzeda S.K.A. składniki majątkowe materialne i prawne stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, to jest ogół praw, ruchomości oraz wyposażenie Salonu... marki "..." zlokalizowanego w C., prowadzonego na zasadach wyłączności marki ".." na terenie powiatu... na podstawie umowy franszyzowej z dnia 21 grudnia 2009 r. (z późniejszymi zmianami), za cenę 2.000.000,00 zł (słownie: dwa miliony złotych, 00/100), przy czym zapłata ta może być dokonana w formie przelewu, zapłaty gotówką, potrącenia, bądź zachowania rzeczy przewłaszczonych.

Z powyższej umowy przedwstępnej sprzedaży wynika, iż S.K.A. zobowiązała się zabezpieczyć jej wykonanie w terminie do dnia 3 lutego 2015 r. w formie przewłaszczenia sześciu nieruchomości będących jej własnością, objętych księgami wieczystymi o nr:

* KW nr...,

* KW nr...,

* KW nr...,

* KW nr...,

* KW nr...,

* KW nr....

Wartość wskazanych powyżej sześciu nieruchomości wyceniona została na kwotę 2.000.000,00 zł (słownie: dwa miliony złotych, 00/100).

S.K.A. posiada zatem względem Wnioskodawcy zadłużenie.

Następnie Wnioskodawca zawarł w dniu 29 stycznia 2015 r. z S.K.A. w formie aktu notarialnego umowę przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie.

Z zawartej umowy przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie wynika, iż jeżeli S.K.A. nie ureguluje swoich zobowiązań wynikających z umowy zawartej w dniu 3 sierpnia 2014 r. w terminie do dnia 4 sierpnia 2019 r. to ww. składniki majątku S.K.A. (sześć nieruchomości o wskazanych powyżej numerach KW) przejdą na własność Wnioskodawcy. W tym też dniu nastąpi ich wydanie.

Przeniesienie własności nieruchomości spowoduje, iż w S.K.A. powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. S.K.A. będzie zobligowana do wykazania przeniesienia własności nieruchomości jako czynności opodatkowanej, po stronie podatku należnego. S.K.A. będzie również zobligowana do wystawienia faktury VAT dokumentującej przedmiotową czynność.

Wnioskodawca zamierza wykorzystywać przedmiotowe nieruchomości do wykonywania czynności opodatkowanych. 332

Poza wiedzą Wnioskodawcy jest to, czy S.K.A. faktycznie uiści należny podatek od towarów i usług wynikający z wystawionych faktur VAT, dokumentujących powyższą transakcję

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT nie mając pewności, że S.K.A. podatek ten uiściła?

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT zakupu wystawionych przez S.K.A., nawet jeżeli nie ma pewności, że S.K.A. odprowadziła należny podatek od towarów i usług z tytułu dokonanej sprzedaży przedmiotowych nieruchomości. Stosownie do treści przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi (stosownie do postanowień art. 86 ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług) suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie z wyroku z dnia 28 lipca 2016 r. (sygn. akt I SA/Rz 226/16), cyt.: "przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Uprawnienie to obwarowane jest jednak wieloma wyłączeniami, a ponadto związane jest z określonymi obowiązkami, leżącymi po stronie podatnika, który chce z niego skorzystać. Podstawową zasadą dotyczącą prawa odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest statuowana w art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług reguła, że odliczeniu podlega kwota podatku wynikająca z faktur otrzymanych przez podatnika. Podstawą odliczenia będzie więc posiadanie przez podatnika faktur pozwalających na określenie wysokości kwoty podatku naliczonego. W tym zakresie faktury te stanowią dokument uzasadniający dokonanie odliczenia podatku naliczonego."

Zgodnie z postanowieniami art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (vide: art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług).

Postanowienia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stanowią szereg przesłanek, które muszą zostać spełnione kumulatywnie, aby podatnik mógł skorzystać z przysługującego mu prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego:

1. Nabywca towaru (usługi) musi być zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT,

2. Sprzedawca towaru (usługi) musi być zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT,

3. Zakup będzie wykorzystywany przez nabywcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

4. Zakup będzie udokumentowany wystawioną prawidłowo fakturą VAT, bądź innym wskazanym przez ustawodawcę dokumentem,

5. U sprzedawcy towaru (usługi) powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług,

6. Niewystąpienie negatywnych przesłanek uniemożliwiających skorzystanie z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - vide: art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 1 i 2)

Stosownie do treści postanowień art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7 (wyłączenie nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Wnioskodawca (nabywca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i posługuje się numerem: (...). Dodatkowo wskazać należy, iż S.K.A. (sprzedawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i posługuje się numerem: (...).

Ad. 3)

Dokonując nabycia towaru (usługi) podatnik ma obowiązek ustalić, czy i w jakim zakresie zakup będzie wykorzystywany do wykonywania przez niego czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W opisywanym zdarzeniu przyszłym zakup poczyniony przez Wnioskodawcę będzie miał wyłącznie związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Zakup ten nie będzie miał żadnego związku z czynnościami zwolnionymi z tego podatku oraz nie będzie miał żadnego związku z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in.: wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 58.20.Z) oraz w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z). Nabyte nieruchomości będą w całości wykorzystywane dla potrzeb wskazanych powyżej przedmiotów działalności Wnioskodawcy.

Ad. 4)

Aby skorzystać z ustawowego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego Wnioskodawca musi dysponować prawidłowo wystawioną fakturą VAT, wystawioną zgodnie z przepisami art. 106b i nast. ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie natomiast do treści postanowień art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Na Wnioskodawcę zostanie wystawiona faktura VAT potwierdzająca nabycie przedmiotowych nieruchomości.

W tym miejscu wskazać należy, iż dokumentami potwierdzającymi przeniesienie prawa własności przedmiotowych nieruchomości na Wnioskodawcę będą również stosowne akty notarialne, w ślad za którymi zostaną dokonane zmiany w prowadzonych dla przedmiotowych nieruchomości Księgach Wieczystych.

Ad. 5)

W myśl generalnej zasady uregulowanej postanowieniami art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarowi usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, stosownie do treści art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21

Stosownie do treści postanowień art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4 (zastrzeżenie nieistotne w przedmiotowej sprawie).

W opisanym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym obowiązek podatkowy w S.K.A. powstanie w dniu wydania przedmiotu umowy przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie (opisywane w stanie faktycznym nieruchomości), a zatem w dniu 4 sierpnia 2019 r.

Ad. 6)

Stosownie do treści postanowień art. 88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

1.

sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący,

2.

transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

3.

wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

a.

stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,

b.

podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c.

potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;

4.

faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;

5.

wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

Przepis art. 88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług stosuje się odpowiednio do duplikatów, faktur.

Jak stanowią przepisy art. 88 ust. 1 i ust. 1a, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do wydatków, o których mowa w art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie natomiast do treści art. 88 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c, w przypadku opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 25 ust. 2, na terytorium kraju z powodu podania numeru, o którym mowa w art. 97 ust. 10, w sytuacji gdy towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Powyższe ograniczenia wynikające z postanowień art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług nie występują w opisanym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym. Reasumując, podkreślić należy, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym, przy kumulatywnym spełnieniu przesłanek, o których mowa w pkt 1-6, Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabytych nieruchomości w rozliczeniu za sierpień 2019 r. Nie ma również znaczenia obawa Wnioskodawcy, czy S.K.A. uiści należny podatek od towarów i usług z tytułu dokonanej sprzedaży przedmiotowych nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Powyższa regulacja wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością, przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub wykonania usług będących przedmiotem sprzedaży. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi, wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami.

Aby jednak można było uznać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do obrotu osiąganego przez podatnika, np. poprzez odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

W świetle postanowień art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - stosownie do treści ust. 2 tego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a.

(uchylona);

b.

nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W myśl ust. 1a tego artykułu, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do wydatków, o których mowa w art. 29a ust. 7 pkt 3.

Na podstawie ust. 3a tego artykułu, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

1.

sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

a.

wystawionymi przez podmiot nieistniejący,

b.

(uchylona);

2.

transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

3.

(uchylony);

4.

wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

a.

stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,

b.

podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c.

potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;

5.

faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;

6.

(uchylony);

7.

wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

Analiza okoliczności faktycznych sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa pozwala stwierdzić, że o ile - jak wynika z treści wniosku - nie wystąpią ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie nieruchomości.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionych we wniosku okoliczności, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl