0461-ITPB2.4511.743.2016.1.ŁS - Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości w okresie 5 lat od dnia jej nabycia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy 0461-ITPB2.4511.743.2016.1.ŁS Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości w okresie 5 lat od dnia jej nabycia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2016 r. (data wpływu 2 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przez Wnioskodawcę odpłatnego zbycia nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2016 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca nabył pierwotnie, na podstawie sporządzonego aktu notarialnego z dnia 7 marca 2007 r., na wyłączną własność, będąc jeszcze stanu wolnego, niezabudowaną działkę gruntu (zwaną dalej "nieruchomość"). Następnie w dniu 9 czerwca 2007 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński z Magdaleną R. bez ustanawiania rozdzielności małżeńskiej. W 2011 r. na przedmiotowej nieruchomości został wzniesiony i oddany do użytkowania, wspólnym staraniem i wspólnymi środkami finansowymi małżonków, budynek mieszkalny jednorodzinny, który służył zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Małżonkowie zaciągnęli w 2011 r. wspólny kredyt hipoteczny na budowę domu na przedmiotowej nieruchomości, spłacając raty kredytu solidarnie ze wspólnego konta bankowego. Małżonkowie na podstawie umowy o rozszerzenie wspólności ustawowej zawartej na podstawie aktu notarialnego z dnia 31 stycznia 2012 r., rozszerzyli wspólność ustawową w małżeństwie o m.in. przedmiotową nieruchomość. W obecnej chwili małżonkowie pozostają w związku małżeńskim. W dniu 7 stycznia 2016 r. nastąpiła sprzedaż przedmiotowej nieruchomości wraz z wybudowanym na niej budynkiem jednorodzinnym z majątku wspólnego małżonków. Sprzedaż nastąpiła poprzez przeniesienie własności nieruchomości na podstawie sporządzonego aktu notarialnego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży wyżej opisanej nieruchomości z budynkiem jednorodzinnym w dniu 7 stycznia 2016 r. jest traktowany jako w pełni zwolniony z podatku dochodowego, korzystając z zasady zwolnienia dochodu po upływie 5 lat od zakupu gruntu tj. nieruchomości?

Zdaniem Wnioskodawcy powinien być w pełni zwolniony z podatku dochodowego od dochodu ze sprzedaży przedmiotowej działki gruntu z budynkiem jednorodzinnym, ponieważ upłynęło ponad 5 lat od nabycia tejże nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowanego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c-przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy-przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył pierwotnie, na podstawie sporządzonego aktu notarialnego z dnia 7 marca 2007 r., na wyłączną własność, będąc jeszcze stanu wolnego, niezabudowaną działkę gruntu (zwaną dalej "nieruchomość"). Następnie w dniu 9 czerwca 2007 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński z Magdaleną R. bez ustanawiania rozdzielności małżeńskiej. W 2011 r. na przedmiotowej nieruchomości został wzniesiony i oddany do użytkowania, wspólnym staraniem i wspólnymi środkami finansowymi małżonków, budynek mieszkalny jednorodzinny, który służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Małżonkowie zaciągnęli w 2011 r. wspólny kredyt hipoteczny na budowę domu na przedmiotowej nieruchomości, spłacając raty kredytu solidarnie ze wspólnego konta bankowego. Małżonkowie na podstawie umowy o rozszerzenie wspólności ustawowej zawartej na podstawie aktu notarialnego z dnia 31 stycznia 2012 r., rozszerzyli wspólność ustawową w małżeństwie o m.in. przedmiotową nieruchomość. W obecnej chwili małżonkowie pozostają w związku małżeńskim. W dniu 7 stycznia 2016 r. nastąpiła sprzedaż przedmiotowej nieruchomości wraz z wybudowanym na niej budynkiem jednorodzinnym z majątku wspólnego małżonków. Sprzedaż nastąpiła poprzez przeniesienie własności nieruchomości na podstawie sporządzonego aktu notarialnego.

W świetle powyższych przepisów prawa i przedstawionego stanu faktycznego odnoszącego się do sytuacji Wnioskodawcy stwierdzić należy, że dokonane odpłatne zbycie nieruchomości w dniu 7 stycznia 2016 r. nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a, bowiem od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości do dnia zbycia upłynął okres pięciu lat, o którym mowa w tym przepisie. W konsekwencji Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Końcowo tutejszy organ pragnie zaznaczyć, że opisany w wniosku stan faktyczny odnosi się również do sytuacji żony Wnioskodawcy. W związku z tym tutejszy organ w części dotyczącej żony Wnioskodawcy wydał odrębne rozstrzygnięcie w postaci postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania. Ponadto, organ pragnie zaznaczyć, że jeżeli Jej intencją jest uzyskanie interpretacji indywidualnej to z wnioskiem takim powinna Ona wystąpić samodzielnie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl