0461-ITPB1.4511.1026.2016.1.WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2017 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy 0461-ITPB1.4511.1026.2016.1.WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 grudnia 2016 r. (data wpływu 16 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie różnic kursowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2016 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie różnic kursowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na międzynarodowej wysyłkowej sprzedaży detalicznej towarów przez Internet. Wybrana przez Wnioskodawcę forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Płatności, Wnioskodawca otrzymuje w walutach euro, funt brytyjski oraz dolar amerykański w około 95% za pośrednictwem serwisu natychmiastowych płatności elektronicznych P. Pozostałą, niewielką część płatności (jedynie w euro) Wnioskodawca otrzymuje bezpośrednio na konto bankowe prowadzone w walucie polskiej, zazwyczaj w ciągu 2-3 dni roboczych od chwili zakupu przez klienta. Wcześniej Wnioskodawca posiadał konto walutowe w euro, ale zamknął je z powodu nieopłacalności prowadzenia. Wysyłka towaru następuje zawsze po otrzymaniu płatności z góry, Wnioskodawca nigdy nie wysyła towaru "za pobraniem".

W związku z tym rachunek wystawiany jest zawsze w dniu otrzymania/zaksięgowania zapłaty. Nie ma więc odstępu czasowego między wystawieniem rachunku, a otrzymaniem zapłaty - data w obu przypadkach jest identyczna. Jako że serwis P. stosuje własny kurs przeliczenia waluty, jednak nie ogłasza kursu waluty obowiązującego na dany dzień, a jest on aktualizowany przez niego na bieżąco w czasie rzeczywistym oraz kurs zastosowany w momencie otrzymania płatności na konto P. jest inny niż w momencie wypłaty środków z salda P. w danej walucie na rachunek bankowy w walucie polskiej (pieniądze można wypłacić na konto bankowe w dowolnym czasie i kwocie jedynie w walucie polskiej wg kursu P. w momencie wypłacania), Wnioskodawca stosuje do płatności walutowych otrzymywanych przez P. kurs średni danej waluty ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania płatności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w opisanej powyżej sytuacji występują różnice kursowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji nie występują różnice kursowe podlegające ujęciu ewidencji przychodu, ponieważ data wystawienia dokumentu sprzedaży jest identyczna z datą otrzymania płatności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Do przychodów, o których mowa w ust. 1, z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c ustawy o podatku dochodowym, z tym że ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ustawy o podatku dochodowym, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice (art. 6 ust. 1c ww. ustawy).

Stosownie natomiast do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W myśl art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Przychód ten zgodnie, z przepisem art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W przypadku podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy wybrali formę opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowaniu podlega przychód ustalony zgodnie z brzmieniem art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodu tego nie pomniejsza się o koszty jego uzyskania.

Przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe (art. 14 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy).

W myśl art. 24c ust. 1 powołanej ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (w oparciu o art. 24c ust. 3 pkt 1 ww. ustawy).

Przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, o którym mowa w ust. 2 i 3, rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu (ust. 6).

W świetle cyt. wyżej przepisów, aby u podatnika opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogły powstać różnice kursowe, przeprowadzona transakcja musi spełniać łącznie dwie przesłanki:

* przychód musi być wyrażony w walucie obcej,

* zapłata musi nastąpić w walucie obcej.

Różnice kursowe powstają, gdy kurs przeliczeniowy zastosowany w momencie fizycznego otrzymania pieniędzy różni się od kursu stosowanego dla przeliczenia powstałego zgodnie z art. 14 ww. ustawy przychodu. U podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uwzględnienia się jedynie różnice kursowe związane z uzyskanym przychodem. Nie ustala się różnic kursowych związanych z ponoszonymi wydatkami bowiem przy ustalaniu podstawy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie uwzględnia się ponoszonych kosztów. Dlatego też ewentualne różnice kursowe związane z tymi kosztami nie mogą wpływać na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

W przypadku sprzedaży towarów handlowych, dla ustalenia różnic kursowych - zgodnie z art. 24c ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z zapisami przepisu ust. 6 należy brać pod uwagę średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Kurs ten należy porównać z wartością przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczoną według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na międzynarodowej wysyłkowej sprzedaży detalicznej towarów przez Internet. Wybrana przez Wnioskodawcę forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Płatności, Wnioskodawca otrzymuje w walutach euro, funt brytyjski oraz dolar amerykański w około 95% za pośrednictwem serwisu natychmiastowych płatności elektronicznych P. Pozostałą, niewielką część płatności (jedynie w euro) Wnioskodawca otrzymuje bezpośrednio na konto bankowe prowadzone w walucie polskiej, zazwyczaj w ciągu 2-3 dni roboczych od chwili zakupu przez klienta. Wcześniej Wnioskodawca posiadał konto walutowe w euro, ale zamknął je z powodu nieopłacalności prowadzenia. Wysyłka towaru następuje zawsze po otrzymaniu płatności z góry, nigdy nie wysyła towaru "za pobraniem", w związku z czym rachunek wystawiany jest zawsze w dniu otrzymania/zaksięgowania zapłaty, nie ma więc odstępu czasowego między wystawieniem rachunku, a otrzymaniem zapłaty - data w obu przypadkach jest identyczna. Jako że serwis P. stosuje własny kurs przeliczenia waluty, jednak nie ogłasza kursu waluty obowiązującego na dany dzień, a jest on aktualizowany przez niego na bieżąco w czasie rzeczywistym oraz kurs zastosowany w momencie otrzymania płatności na konto P. jest inny niż w momencie wypłaty środków z salda P. w danej walucie na rachunek bankowy w walucie polskiej (pieniądze można wypłacić na konto bankowe w dowolnym czasie i kwocie jedynie w walucie polskiej wg kursu P. w momencie wypłacania), Wnioskodawca stosuje do płatności walutowych otrzymywanych przez P. kurs średni danej waluty ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania płatności.

W sytuacji będącej przedmiotem wniosku - jak wskazał Wnioskodawca - wysyłka towaru następuje zawsze po otrzymaniu płatności z góry, Wnioskodawca nigdy nie wysyła towaru "za pobraniem", w związku z czym rachunek wystawiany jest zawsze w dniu otrzymania i zaksięgowania zapłaty, nie ma więc odstępu czasowego między wystawieniem rachunku, a otrzymaniem zapłaty.

Natomiast serwis P. stosuje własny kurs przeliczenia waluty, jednak nie ogłasza kursu waluty obowiązującego na dany dzień, nie można więc w tym przypadku ustalić faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Zgodnie z art. 24c ust. 4 ww. ustawy, przy obliczaniu różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Z powyższego wynika, iż dla ustalenia różnic kursowych w tym przypadku, należałoby porównać kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury z kursem średnim ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania zapłaty. W sytuacji, gdy wystawienie faktury następuje w dniu otrzymania zapłaty za towar, należałoby więc porównać te same kursy z tego samego dnia.

W związku z powyższym, w opisanej sytuacji nie powstaną różnice kursowe mające wpływ na wysokość uzyskanych przychodów.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl